آشنایی با فضا در معماری

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
  • دسته بندی : مقالات
  • نظرات : 0

آشنایی با فضا در معماری

در هنر معماری اشکال هندسی مانند نقطه، سطح و حجم باید به نحوی در کنار یک دیگر چیده شوند که فضا را تقسیم بندی کنند و هر یک از فضا ها را به گونه ای توضیح دهند که وقتی معمار آن را نگاه می کند به طور کامل و واضح متوجه آن چه باید در آن فضا اتفاق بیفتد بشود. در هنر معماری همین اشکال هندسی و عنصر های پایه ای در نهایت تبدیل به اجزا ساختمان مانند ستون ها و پشت بام و دیوار ها می شوند. هر یک از این اجزا ساختمانی دارای یک شکل منحصر به فرد می باشند که در صورت طراحی اشتباه معمار را دچار اشتباه خواهد کرد و نتیجه کار رضایت بخش نخواهد بود.

ستون روی کاغذ

بر روی کاغذ نقشه کشی یک ستون را با یک نقطه در فضا مشخص می کنند و معمار را از دیدن آن متوجه می شود که در این نقطه از فشای ساختمانی باید یک ستون قرار بگیرد؛ هنگامی که دو نقطه گذاشته می شود علاوه بر این که باید فهمید دو ستون در آن محل قرار دارد باید متوجه تیری شد که بر روی دوش این ستون ها قرار می گیرد و بجز آن باید لبه های یک سطح سو گذران را نیز ترسیم و تجسم کرد.

دیوار ها، کف و بام در فضا

در معماری هنگامی که دیوار را نشان می دهند در واقع بین دو فضا تقسیم بندی انجام می دهند و یک دیوار یک سطح غیر سوگذران است. در نشان دادن دادن دیوار دو قطعه از سطح را از یک دیگر جدا می کنند. و همچنین کف محوطه نیز در فضا یک میدانی را به نمایش می گذارد که دارای مرز بندی مخصوص به خودش می باشد. و بام نیز فضایی را تعریف می کند که یک سر پناه برای اجزای داخلی آن می باشد. در هنر معماری این قسمت ها همگی با یک شکل هندسی خاصی نمایش داده می شوند که هر یک برای خودش معنی موجهی دارد.

 

عناصر  ساختمانی

عناصر ساختمانی که تعدادی از آن ها را مطالعه کردید در هنر طراحی معماری هنگامی که در یک جا کنار هم قرار می گیرند نقشه یک ساختمان را تشکیل می دهند و مرز های درونی و بیرونی ساختمان و اتاق های آن را مشخص می کنند و  معنی هر تقسیم بندی را مشخص می کنند.

فرم و سازماندهی فضایی یک ساختمان!

یک طراح، یک مهندس معمار و نقشه کش با کشیدن فضای فضای کاری و جزئیات یک ساختمان و سازماندهی کردن آن و همچنین با یک فرم مقیاس، مقتضیات عملکردی نقشه کشی، صور تکنولوژیک ساختمان، واقعیت های اقتصادی و کیفیت اثر گذاری ان را مشخص می کند. در واقع یک معمار با طراحی یک فضای نمونه تمامی جواب هایی را که نیاز است می دهد و یک نمونه از آن چه که خواهد شد را می دهد. این جواب ها می تواند در زمینه های فنی، زمینه های اقتصادی و یا حتی نتیجه کار و خیلی از مسائل این چنینی باشد. در واقع یک معمار با این عمل سبک کاری خود را به نمایش می گذارد.

معماری یک ساختمان باید به نحوی طراحی شود که بتواند به مقداری از مسائل مربوط به خودش جواب بدهد یعنی بتواند در زمینه های فیزیکی خود پاسخو باشد و فضای بیرونی خود را نیز پوشش دهد. معماری ساختمان باید متناسب با شرایط منطقه ای و جوی همان محل باشد و این بدین معنا می باشد که یک نوع معماری در هر مکان و موقعیتی نمی تواند شرایط ایده آل را داشته باشد و باید بر اساس همان مکان طراحی شود.

 

 

 

طراحی داخلی ویلا دوبلکس , طراحی داخلی رستوران مدرن , شرکت بازسازی ساختمان , طراحی داخلی مغازه , دکوراسیون داخلی منزل , دکوراسیون اداری ,طراحی دکوراسیون داخلی , طراحی داخلی مطب , طراحی داخلی طلا فروشی , طراحی داخلی در کیش , طراحی داخلی در اهواز , طراحی داخلی در شیراز

  نظرات