اثرات رنسانس در ایتالیا و پیدایش اومانیسم

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۲۶
  • دسته بندی : مقالات
  • نظرات : 0

اثرات رنسانس در ایتالیا و پیدایش اومانیسم

عصر رنسانس:

رنسانس در اوخر سده های میانی وآغاز سده چهاردم به وجودآمد و تا سده شازندهم ادامه داشت.

در فارسی از رنسانس به معنای « تجدد خواهی »، «عصر نوزایی»،«حیات مجدد»، «تولد مجدد»، «تجدید حیات»یاد می شود.

واژه رنسانس به مجموعه ای از پیشرفت های بشر اطلاق می شود که با به حاشیه راندن اندیشه های قرون وسطایی ، زمینه های لازم را برای تغییراتی فراهم می کند.

رنساس ایتالیا                                                                                      .
رنسانس ایتالیا تجلی نخستین رنسانس سراسری در اروپا بود دوره ای که باعث گذر از سده میانه، قرون وسطی و ورود به دوران جدید بود. دلایل وقوع این تغییرات و نقطه آغاز آن تا اندازه ای مبهم است و آنچه برای ماا واضح و روشن است این است که در عصر رنسانس نگرش قرون وسطایی در ایتالیا به ویژه در شهر فلورانس در حدود سال ۱۴۰۰ میلادی جای خود را به ایده های واگذار کرد که سنگ بنای تغییرات در طراحی، هنر، معماری و دیگر وجوح زندگی بشر شد. در دوره رنسانس محیط زندگی مرفه و قدرتمند جامعه و پیدایش توالی سبک های معماری و موسسات وابسته به دولت یا کلیساها  دست خوش تغییر شدند و بر زندگی بخش عمده ای از جمعیت، که طبقه متوسط یا فرودست جامعه را تشکیل می دادند، سبک و نگرش قرون وسطایی کماکان سایه افکنده بود.

اومانیسم:

اومانیسم مکتبی است که انسان را محور و مدار آفرینش قرار داده و با اصالت دادن به او اصالت خدا، دین یا هر امر غیر بشری را نفی می کند. به عبارت دیگر اومانیسم مساوی است با انسان گرایی، و هسته تفکرات اومانیسم انسان است که بر پتانسیل او در اکتشاف، یادگیری و دستیابی به موفقیت تاکید می کند. دیدگاه جهانی غالب بر قرون وسطی از کنجکاوی و پندار شخصی دفاع نمی کند بلکه پاداش اخروی را بر هر موفقیت زمینی ارجح           می داند.

چگونگی پیدایش اومانیسم:

پیش سال ۱۴۰۰ میلادی شهر فلورانس ایتالیا با توسعه صنعت بانکداری و موفقیت در تجارت به حکومتی با ثبات و قدرتمند دست یافت. همچنین میل به پیشرفت و توسعه و کنجکاوی در باب دنیای مدرن سبب شد آثار آن در ایتالیا به وفور یافت می شد.  که این آثار عبارتند از: دست نوشته های رومی و یونانی که در کتابخانه صومعه نگهداری می شود، خرابه ها و عمارت های بر جای مانده از دوران امپراتوری روم.

مولفه های رنسانس عبارتند از: اعتماد، خوش بینی و کنجکاوی که از شهر فلورانس به میلان و روم و سپس به دیگر شهرهای ایتالیا گسترش یافت . پس از گذشت چندین قرن سراسر  اروپا را تحت تاثیر قرار داد.

اومانیسم ایتالیا به این گونه که اولین مرحله رنسانس از ایتالیا آغاز شد. اومانیسم ایتالیا کلا جنبه اشرافی داشت. حتی دانته را شاعر نمی شمرد به این دلیل که به زبان مردم شعر گفته است. اومانیسم ایتالیا در قرن چهاردهم  بصورت بازگشت به زبان و ادبیات لاتین شروع شده بود. در قرن شانزدهم به ایجاد ادبیات ملی جدیدی منجر شد.

رنسانس و اومانیسم:

اومانیسم اشاره به شیوه تفکر دارد و اصطلاح رنسانس بیان کننده دوره ی تاریخی است.

اصولا رنسانس خود پدیده ای اومانیستی است  و دوره رنسانس را آغاز ظهور اومانیسم جدید در فرهنگ غرب     می دانند، رنسانس از لحاظ تاریخی به دوره ای ازتاریخ غرب مربوط است که قرن های چهاردهم، پانزدهم و شانزدهم را در بر می گیرد در این دوران تمایل به نوگرایی در فرهنگ و ادبیات هنر پدید آمده بود.

در سده های ۱۴ و ۱۵ ایتالیا از پیشگامان رنسانس بود که در آن صاحبان صنایع – بانکداران و بازرگانان قدرت یافتند و ادبیات و سایر هنرها رو به رشد نهاد طی این تحولات کلیسا دچار بحران شد. همچنین در عصر رنسانس، اومانیست ها با روش های کهنه قرون وسطایی به مخالفت برخاستند و اساس تعلیم و تربیت را بر مطالعات یونانی ها و لاتین پایه گذاری کردند.

کلمات کلیدی:” رنسانس” اومانیسم”عصر رنسانس” اومانیسم ایتالیا ” پیدایش اومانیسم”

دکوراسیون داخل ویلا , طراحی داخلی رستوران , بازسازی ساختمان , دکوراسیون ویترین مغازه , طراحی داخلی منزل , دکوراسیون اداری مدرن , شرکت طراحی داخلی , طراحی مطب دکتر , طراحی داخلی طلا فروشی , طراحی داخلی در کیش , طراحی داخلی در اهواز , طراحی داخلی در شیراز

  نظرات