اصول طراحی داخلی دندانپزشکی

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  • دسته بندی : مقالات
  • نظرات : 0

اصول طراحی داخلی دندانپزشکی

نور‌ها، وسایل تزئینی و کلیه دکوراسیون مطب شما، تاثیر مهمی در روحیه و شادابی خود و بیمارانات دارد؛ چرا که در مطب، بیشترین وقت انسان سپری می‌شود و چه بهتر که این وقت به وسیله طراحی داخلی دندانپزشکی با روش اصولی، خوشایندتر سپری شود!

ارزایابی بیماران از مطب شما، بستگی به عوامل مختلف خدماتی‌تان دارد و از مهمترین عوامل، دکوراسیون و طراحی داخلی مطب است. از آنجایی که بیماران روی یونیت دندانپزشکی، به محیط خود نگاه می‌کنند، طراحی داخلی دندانپزشکی برایشان مهم است تا حس خوبی از مطب شما داشته باشند.

اگر ارزیابی مراجعه کننده از مطب شما خوب باشد، بدون شک در دفعات بعدی هم به مطب شما می‌آید و حتی ممکن است اطرافیان خود را برای مراجعه به مطب شما ترغیب کند. این موضوع برای رقابت با سایر دندانپزشک‌ها موثر است و باعث می‌شود وجه تمایز بزرگی با سایرین داشته باشید!

 

تقسیم فضای مطب

در طراحی داخلی دندانپزشکی تقسیم فضای مطب، قبل از هر کاری باید انجام شود. در این روش نیاز است مشخص کنید: کدام بخش از مطب مخصوص چه کاری باشد، یک بخش برای اتاق انتظار، یک بخش برای اتاق خودتان و… تقسیم کنید. سعی کنید هریک از این فضا‌ها را بر اساس نیاز‌ها و کاربرد‌های خودشان تقسیم بندی و تکه تکه کنید!

اگر صاحب کلینیک هستید و چندین دندانپزشک در آنجا به کار مشغولند، لازم است دست به کار شده و آرامش را به محیط وارد سازید. در طراحی داخلی دندانپزشکی ، حفظ آرامش آن هم در یک کلینیک بزرگ بسیار مهم است. در کلینیک ها هم به دلیل رفت و آمد زیاد و انجام عمل خاص، باید تقسیم بندی مناسبی صورت گیرد تا دچار اغتشاش در مطب نشوید.

شما می‌توانید از ایده پارتیشن بندی هر اتاق استفاده کنید و اتاق ها را تفکیک کرده و به صورت شعبه‌ای ایجاد کنید. همچنین یکی از انتخاب‌های خوب، در نظر گرفتن مساحت فضا نسبت به تعداد یونیت‌ها است. سعی کنید فضای کافی برای هر دندانپزشک ایجاد کنید تا امکان حرکت بیشتری به پزشکان خود بدهید.

همچنین اگر می‌خواهید بخشی را به دندانپزشکی اطفال اختصاص دهید، بهتر است از اتاق بزرگسالان دور باشد تا کودکان، مناظر ترسناک و دردناک دندانپزشکی بزرگسالان را نبینند. همچنین می‌توانید از طرح‌های بچه‌گانه در طراحی داخلی دندانپزشکی اطفال استفاده کنید تا حس خوب تعلق و کودکی به آنان القا شود.

ایجاد آرامش در یونیت دندانپزشکی

احتمالا در نخستین باری به دندانپزشکی رفتید، استرسی عجیب در یونیت دندانپزشکی را تجربه کردید! یونیت دندانپزشکی جایی است که بیشتر اضطراب و ترس ناشی از درمان دندان به انسان منتقل می‌شود و انتقال حس آرامش به این مکان، کاری فوق العاده به نظر می‌رسد.

شما می‌توانید یونیت را رو به روی فضا‌های طبیعی بگذارید. برای مثال د اگر مطب شما پنجره ای رو به روی درختی زیبا و سرسبز دارد، از فرصت استفاده کرده و یونیت را مقابل پنجره بگذارید. طبق تحقیقات، حرکات طبیعی و جوش و خروش در طبیعت، احساس آرامش خاصی به انسان می‌دهد؛ بنابراین مقابل یونیت، یک آکواریوم ماهی زیبا یا حتی یک گل طبیعی قرار دهید. همچنین می‌توانید در طراحی داخلی دندانپزشکی خود، یونیت را مقابل تابلو‌های زیبا قرار دهید تا حس آرامش خوبی به بیمار منتقل شود.

یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها در طراحی داخلی دندانپزشکی که برای آرامش خود و بیمارانتان انجام می‌شود، پخش موسیقی آرام هنگام کار است. می‌توانید از این گزینه، برای اتاق انتظار هم استفاده کنید و نتیجه شگفت انگیزی بگیرید. حتی می‌توانید ابتکاری به خرج دهید و از هدفون‌ استفاده کنید! هدفون‌هایی تهیه کرده و به بیمارانتان دهید تا هنگام کار، به موسیقی آرام گوش دهند.

در بعضی از موارد هم نصب تلوزیون مقابل یونیت اثر بخش است؛ چرا که اگر بیماران خود را سرگرم برنامه‌های تلوزیون کنند، درد و استرس را فراموش کرده و حس خوبی پیدا می‌کنند.

 

دکوراسیون ویلا , طراحی رستوران مدرن , بازسازی نمای ساختمان قدیمی , ویترین مغازه , طراحی منزل مسکونی , طراحی دکوراسیون اداری , طراحی دکوراسیون داخلی , طراحی داخلی مطب , طراحی داخلی طلا فروشی , طراحی داخلی در کیش , طراحی داخلی در اهواز , طراحی داخلی در شیراز

  نظرات