طراحی داخلی ناب منزل شیخ بهایی

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
  • دسته بندی : مقالات
  • نظرات : 0

طراحی داخلی ناب منزل شیخ بهایی

 

بیش از چهار قرن پیش، مجموعه بقعه صفی الدین اردبیلی بنا نهاده شده است؛ در این بقعه، بخشی موسوم به چینی خانه وجود دارد که به روایت تاریخ معماری ایرانی اسلامی این بخش توسط دانشمندی به نام شیخ بهایی انجام شده است. شیخ بهایی دانشمند پرآوازه قرن یازدهم هجری بوده که در زمینه های مختلفی چون نجوم، عرفان، ادبیات، ریاضی و فقه تبحر داشت؛ وی برای سلسله شیخ اسحاق صفی الدین طرح مجموعه بقعه ای را طرح ریزی کرد که هم اکنون هم جلوه گر شاخصه ای از معماری ایرانی اسلامی است.

در بخش چینی خانه آرامگاه شیخ صفی الدین، چینی های اهدایی به پادشاهان صفوی حفظ و نگهداری می شود. چینی خانه در رواق اصلی این بنا یا همان قندیل خانه جای گرفته که از طریق دو ورودی به دارالحفاظ متصل می شود. به راستی دراین خانه گردشگری، چه ویژگی هایی نهفته شده که میلیون ها گردشگر سالیانه از این مکان اردبیل بازدید می کنند؟


مقاومت بقعه اردبیلی (چینی خانه) در برابر زلزله ۷ ریشتری

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل، در خصوص این زلزله اذعان کرد که: بنای چینی خانه، طاق نماهای بی نظیری از مقرنس گچی دارد که بر روی آن طلاکاری و نقاشی طرح ریزی شده بود؛ این بخش سابقا چهار شاه نشین داشت.

یحیی نقی زاده افزود: چارچوب این تالار بسیار مستحکم است؛ به طوری که در برابر زلزله ۷ ریشتری هم مقاوم بوده است.

وی همچنین اشاره کرد: بخش چینی خانه در قرن یازدهم و به دستور شاه عباس دوم و طراحی شیخ بهایی و به جهت حفظ کتاب های خطی و بی نظیر فارسی و عربی و نیز چینی های اهدایی به شاه عباس اول بنا شد. کارشناسان معتقدند که شاه عباس اول آن را با هدف آبادی شهرهای ایران و پیشرفت فرهنگ شهرهای مختلف بنا نهاده است.

جلوه گری فرش استان اردبیل در چینی خانه
ازآثار مهم چینی خانه بقعه اردبیلی، فرش معروف آن است. در حقیقت این فرش مثل نمونه اولیه بافته شده و در کف این بقعه پهن شده است.


انگشت شمار اثرهای بی نظیر چینی خانه

در برخی از کتاب های تاریخی مانند کتاب اردبیل در گذرگاه تاریخ اثر بابا صفری، این نکته ذکر شده که بسیاری از چینی های دارای مهر سلطنتی با متن “بنده شاه ولایت عباس” (حدودا ۱۱۶۲ قطعه)، در دوران طرح قرارداد ترکمانچای، توسط روسی ها سرقت شده و بخشی از این چینی ها هم به موزه ملی و موزه های شیراز و اصفهان ارسال شده است.

در این بقعه کتب خطی که مجلد به جلدهای نقره ای و طلایی هستند، وجود دارد که در کتاب بابا صفری و به نقل از دایره المعارف بریتانیکا این کتاب به عنوان گرانبهاترین، کمیاب ترین و عالی ترین کتب عنوان شده است؛ در حال حاضر از این کتب به تعداد انگشتان دست در دسترس است.

برخی از مسولان میراث فرهنگی استان اردبیل، پیگیری جهت بازگرداندن کتب خطی و تاریخی بقعه اردبیلی را غیرمحتمل می دانند، درحالی که یکی از مجموعه داران این مجموعه معتقد است با همت ملت و مسولان می توان گنجینه شیخ صفی را زنده کرد.

ابراهیم سعادتی تاکید کرد: بیشتر کتب (بدون توجه به غنای محتوای کتب) در منازل ملت خاک می خورد. این محقق خواستار ایجاد محیطی مناسب جهت بازگرداندن کتب شد.

اجرای ۵۴ پروژه مرمت آثار باستانی استان اردبیل
حفظ یادگاری های تاریخی و ارث های فرهنگی، از ضروریات است. تا جایی که مرمت غیراستاندارد بقعه اردبیلی تا چینی خانه هم نفوذ کرده و در این زمینه مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل اذعان کرده که مرمت این بخش فرآیندی ادامه دار خواهد بود.

نقی زاده تاکید کرد: هم اکنون ۵۴ پروژه بازسازی، مرمت و بهسازی آثار باستانی در حال اجراست که که از ان تعداد ۱۲ مورد دارای اولویت پژوهشی هستند. این مسئول اشاره کرد: از مهم ترین پروژه های در حال اجرا می توان به حمام وکیل، مجموعه بقعه شیخ حیدر شهر مشگین شهر، ناحیه باستانی پیرازمیان و مقاوم سازی برخی از خانه های تاریخی اشاره کرد.

آقای نقی زاده در بخشی از صحبت های گفتند: در سال گذشته بودجه ای در حدود دو و نیم میلیارد ریال در سطح اعتبار ملی و حدود یک میلیارد و دویست میلیون ریال در سطح اعتبار استانی جهت مرمت بقعه اردبیلی هزینه شده است.

مرمت سریع چینی خانه
سازمان میراث فرهنگی استان اردبیل در حال اِعمال برخی تزیینات درونی، مرمت در بهای تاریخی، مرمت سریع چینی خانه و بهسازی محیط درونی بقعه اردبیلی است. بعلاوه ثبت جهانی بقعه اردبیلی، کارشناسان میراث فرهنگی را راغب به حفظ آثار دانشمندان پیشین اسلامی و بازمانده های فرهنگی کرده است؛ همچنین بقعه اردبیلی در مقایسه با معماری های نفیس اصفهان، نمای ویژه ای دارد و گردشگران بازدیدکننده از این اثر معماری ایرانی اسلامی را به تحیر وا داشته است.

 

 

 

 

دکوراسیون ویلا , طراحی رستوران مدرن , بازسازی نمای ساختمان قدیمی , ویترین مغازه , طراحی منزل مسکونی , طراحی دکوراسیون اداری , طراحی دکوراسیون داخلی , طراحی داخلی مطب , طراحی داخلی طلا فروشی , طراحی داخلی در کیش , طراحی داخلی در اهواز , طراحی داخلی در شیراز

 

  نظرات