مقدمه­ ای بر شناخت معماری ایتالیا

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  • دسته بندی : مقالات
  • نظرات : 0

 

مقدمه ­ای بر شناخت معماری ایتالیا

ایتالیا کشوری در جنوب اروپا و بر ساحل شمال دریای مدیترانه واقع‌شده است و بیش از هر چیز شبه‌جزیره‌ای چکمه مانند است که از جنوب اروپا به داخل دریای مدیترانه کشیده شده است.
این کشور دربرگیرنده تعداد زیادی جزیره کوچک و جزایر مدیترانه­ای ازجمله ساردینی (Sardinia) و سیسیل (Sicily) است. این کشور به دلیل وجود مناظر متنوع و بی­مثال، بیشترین برخورداری از تابش آفتاب و آب‌وهوایی مدیترانه­ای، توانسته مطلوبیت خوبی را به دست آورد.


قلب امپراتوری رم باستان، ایتالیا بوده است که سرزمین­های اطراف دریای مدیترانه را متحد کرده و در سراسر اروپا توانسته تمدن­های رم و یونان باستان را گسترش دهد.
واحد سیاسی ایتالیا در قرن ۵ و پس از سقوط امپراتوری رم، شکست خورد اما رم که تحت سلطه کلیسای کاتولیک است، مرکز روحانی اروپای غربی باقی می­ماند.
شهرهایی همچون فلورانس (Florence)، ونیز (Venice) و میلان (           Milan) در اواخر دوره­های میانی جزو مراکز تجاری پررونق هستند و در قرن ۱۴، تجدید حیات فرهنگ کلاسیک یا رنسانس را در این شهرهاا مشاهده می­کنیم.
نقاشان، معماران، نویسندگان و مجسمه­سازان دوره رنسانس در ایتالیا و نیز سراسر اروپا مورد تحسین بوده و الگو قرار می­گرفتند درحالی­که تعداد زیادی از ایالت­های کوچک این کشور قربانی کشمکش­های بر سرر قدرت بین ایتالیا و اسپانیا و اتریش بوده­اند.
در قرن ۱۹، ملی­گرایی ایتالیا به‌عنوان نیرویی قدرتمند خودش را نشان می­دهد و کشور متحده­ی ایتالیا در سال ۱۸۶۱ عملاً موجودیت خود را اعلان می­کند.
در سال ۱۹۴۶ و پس از جنگ جهانی دوم، نظام پادشاهی برچیده و جمهوری ایتالیا پایه­ریزی می­شود.
پس‌ازآن است که این کشور دولت­های زیادی را تجربه کرده است که در بیشترین آن­ها جناح راست میانه­رو در تقابل با جناح چپ بوده و حکومت کرده­اند.
پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن، رم است ولی تقریباً تمامی شهرها و حومه­های شهری ایتالیا، گنجینه­های هنری و دیگر بقایای میراث فرهنگی ایتالیا را در خود نگه‌داشته‌اند.

مردم شهر ایتالیا

جمعیت این کشور تقریباً با مردمان بومی (افرادی که هویت خود را مربوط به هر ناحیه مشخصی از این کشور می­دانند) کامل می­شود.
این کشور عموماً به دو بخش تقسیم‌شده است که شامل:
۱) بخش شهری که عموماً در شمال واقع‌شده است و منطقه­ای از مرز شمالی تا جنوب رم را شامل می­شود.
۲) بخش روستایی که عموماً جنوب آن را شامل می­شود.
بخش شمالی پررونق­تر و صنعتی است و حدود دوسوم جمعیت را در برمی‌گیرد و اغلب شهرهای بزرگ در آن واقع می­شوند. در بخش­های جنوبی نیز جمعیت کمتر و اقتصاد محدودتری را مشاهده خواهیم کرد. در دههه­های اخیر بیشتر از روستا به شهر مهاجرت داشته­ایم و در سال ۲۰۰۵، ۶۸ درصد جمعیت شهری بوده­اند.
تقریباً همه مردم به زبان ایتالیایی، یکی از زبان­های رومی خانواده­ی زبانی هندواروپایی، حرف می­زنند.
زبان آلمانی در شمال ایتالیا و در نزدیکی مرز اتریش و در محدوده­ای به نام بولزانو (Bolzano) واقع‌شده است.
فرانسوی (در ناحیه­ی(Valle d’ Aosta ، لاتین، آلبانیایی و اسلوونیایی، از دیگر اقلیت­های زبانی ایتالیا هستند. حتی در برخی از قسمت­های این کشور، به گویش­های محلی نیز صحبت می­شود.
بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۱ در ایتالیا، جمعیت به‌صورت ۵۶۹۹۵۷۴۴ گزارش شد و نیز در سال ۲۰۰۸ به‌صورت ۵۸۱۴۵۳۲۱٫ پس متوسط تراکم جمعیت در هر کیلومترمربع، ۱۹۸ نفر گزارش شد.
حدود دوسوم از جمعیت این کشور نیز در شهرها و حومه­های آن زندگی می­کنند.

نواحی ویژه ایتالیا و شهرهای آن

ایتالیا دارای نواحی مجزای زیادی در خودش است. بلندترین قله­های آلپ و جلگه­ای حاصلخیز در شمال غربی آن و در محدوده پیه مونته (Piedmont) واقع‌شده است و دره­ها و کوه­ها جاذب گردشگران هستند.
از رودخانه برای آبیاری زمین­های برنج در نواحی همچون ورچیلی (Vecilli) و ناوارا (Novara) استفاده می­شود. این رودها نیز در بخش پایینی جلگه، تأمین‌کننده‌ی انرژی شبکه صنعتی هستند.
در این ناحیه شهر تورین قرار می­گیرد که جمعیت آن، ۹۰۰۵۶۹ برآورد شده است. در قرن ۱۶، تورین، خانه گروه­های سیاسی بود که برای آزادی ایتالیا از کنترل خارجی و اتحاد آن، مبارزه می­کردند.
تورین نیز پس از جنگ جهانی دوم، یکی از ارکان مهم در تجدید حیات اقتصادی این کشور بود.
کارخانه‌های فیات در ایتالیا سبب شد تا این کشور به یکی از مراکز خرید اتومبیل در جهان مبدل شود ضمن اینکه در شهرهای این کشور از معماری خاصی استفاده‌شده است.

لیگوریا (Liguria)، یک نوار باریک ساحلی از مرز فرانسه به توسکانی (Tuscany) است. این باعث می­شود که شهر ژنوآ (Genoa) با جمعیت ۶۴۵۶۸۶ به‌عنوان مهم­ترین بندر این کشور و یک مرکز بانکداری و تجاری اصلی شناخته شود.
ناحیه ساحلی ریویرا (Riviera) در آن‌سوی حومه­های شلوغ شهری قرار دارد که در آن آب‌وهوای معتدل و آفتابی، سواحل دلپذیر، فراوانی گل­ها و گیاهان کمیاب مشاهده می­شود.
لومباردی (Lombardy)، صحنه­ای زیبا را با فعالیت صنعتی خود آفریده است. ناحیه­ای دریاچه­ای با دریاچه­هایی همچون کومو (Como)، گاردا (Garda)، ماجیور (Maggiore) و لوگانو (Lugano) که به یک مرکز گردشگریی پررونق مبدل شده است.
میلان دومین شهر بزرگ ایتالیا با جمعیت ۱۳۰۳۴۳۷ است. این از مراکز مهم در عرصه­هایی همچون مالی، صنعتی، طراحی و مد است. خانه اپرای ایتالیایی لاسکا (La Scala) همچون شام آخر، اثر لئوناردو داوینچی،
در میلان قرارگرفته است.

 

 

طراحی داخلی ویلا دوبلکس , طراحی داخلی رستوران مدرن , شرکت بازسازی ساختمان , طراحی داخلی مغازه , دکوراسیون داخلی منزل , دکوراسیون اداری ,طراحی دکوراسیون داخلی , طراحی داخلی مطب , طراحی داخلی طلا فروشی , طراحی داخلی در کیش , طراحی داخلی در اهواز , طراحی داخلی در شیراز

 

  نظرات