با آرک‎‌مایان در تماس باشید:  09122945749 

طراحی دکوراسیون اتاق خواب

نکات مهم و کاربردی برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب

همه ما در هر شرایط و موقعیتی که زندگی کنیم، پایان هر روزمان به اتاق خواب منتهی می‌شود. اتاق خواب فضایی برای استراحت و بازیابی انرژی انسان است. از آنجایی که این اتاق محلی برای تامین آرامش و آسایش به حساب می‌آید، بنابراین توجه به چیدمان و دکوراسیون آن بسیار اهمیت دارد.

از نظر روانشناسی، چیدمان درست و مناسب اتاق خواب، تاثیر فراوانی بر روی روحیات ما دارد. امروزه تکنیک‌های زیادی برای چیدمان اتاق خواب و ایجاد دکوراسیون و دیزاینی شیک در این قسمت وجود دارد. با توجه به همین تکنیک‌ها می‌توان از موارد مختلفی مانند رنگ‌ها، نور، لوازم دکوری و انواع مبلمان برای اجرای دیزاینی شیک در اتاق خواب‌های خانه استفاده کرد. در ادامه این مقاله، ابتدا درباره نکات مهم و کاربردی در چینش صحیح اتاق خواب صحبت می‌کنیم و سپس به بررسی نمونه‌ها و مدل‌هایی از چیدمان اتاق خواب‌های مختلف می‌پردازیم.

نکات مهم برای چیدمان اتاق خواب

طراحی دکوراسیون اتاق خواب

برای دیزاین و چیدمان درست اتاق خواب، در قدم اول باید به چند نکته مهم و کلیدی توجه کنیم. پیش از آنکه در مورد خرید هر گونه وسایل و لوازم، فکر کنیم،‌ لازم است بررسی‌های لازم را در خصوص موارد و نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، انجام دهیم.

این کار باعث می‌شود، که پایه و اساس چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب خود را از ابتدا محکم و درست بنا کنیم. همچنین توجه به این نکات، باعث بهتر شدن نتیجه نهایی در دکوراسیون و چینش اتاق خواب‌مان می‌شود و در نتیجه می‌توانیم بهترین استفاده را از کوچک‌ترین فضاها داشته باشیم.

اندازه اتاق خواب

اتاق خواب بزرگ

اندازه اتاق خواب، نقش مهمی در چیدمان آن دارد. برای آنکه دکوراسیون خوبی در اتاق خواب خود داشته باشیم، باید ابتدا اندازه آن را در نظر بگیریم. هر چه یک اتاق کوچک‌تر باشد، برای چیدن دکوراسیون آن باید خلاقیت بیشتری به خرج دهیم و هوشمندانه‌تر عمل کنیم.

در اتاق خواب‌های بزرگ‌تر می‌توان از لوازم و وسایل بیشتر و بزرگ‌تری استفاده کرد، اما در اتاق خواب‌هایی که اندازه کوچک‌تری دارند، بهتر است، از لوازم جمع و جور با کارآیی چندگانه بهره گرفت.

امروزه به دلیل محدودتر شدن فضای ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها، معمولا اتاق خواب‌های کوچک‌تری در فضای داخلی خانه تعبیه می‌شوند. به این ترتیب، هنگام فکر کردن برای دکوراسیون اتاق خواب، باید از رنگ‌های روشن‌تر و وسایل کاربردی‌تر و دارای ظرافت، بیشتر استفاده کنیم.

همچنین استفاده از کمدهای مخفی نیز، کمک فراوانی به بهره‌گیری درست از فضای اتاق خواب خواهد کرد.

نور اتاق خواب

نور اتاق خواب

میزان نور اتاق خواب و جهت آن، تاثیر چشمگیری بر فضای داخلی اتاق خواب می‌گذارد. بنابراین در چیدمان این قسمت از خانه، باید به جایگاه پنجره، جهت تابش نور بیرون به داخل، جایگاه چراغ‌ها و میزان آفتاب‌گیر بودن اتاق توجه کرد.

جهت و اندازه نور، می‌تواند بر روی نظر ما درباره رنگ‌های مختلف قابل استفاده در چیدمان تاثیرگذار باشد. نور همچنین نقش مهمی در تعیین جهت قرارگیری تخت خواب، میز تحریر و تزئینات داخلی مانند تابلوهای روی دیوار دارد.

به این ترتیب، پیش از هر اقدامی برای دیزاین اتاق خواب و برای جلوگیری از دوباره کاری برای تغییر دکوراسیون، بهتر است به اندازه و جهت نور اتاق توجه کنیم.

دسترسی‌های اتاق خواب

دسترسی‌های اتاق خواب

دسترسی‌های اتاق خواب، نقش مهم و تعیین کننده‌ای بر چیدمان آن دارد. توجه به اینکه درب اتاق خواب به کدام جهت باز می‌شود، اتاق دارای چند پنجره است، آیا سرویس بهداشتی مستر در اتاق خواب وجود دارد یا خیر و در نهایت اینکه اتاق خواب دارای چند کمد است، می‌تواند بزرگ‌ترین راهنمای ما برای چیدمان و دکور کردن اتاق باشد.

مثلا اگر یک اتاق دارای چند پنجره باشد و درب اتاق مستر آن رو به روی درب ورودی اتاق قرار گرفته باشد، باعث تغییر نظر ما درباره محل قرار دادن تخت خواب می‌شود. از آنجایی که قلب هر اتاق خواب، تخت خواب آن است، بنابراین باید به همه عواملی که بر جای‌گیری درست تخت در اتاق تاثیرگذار است، توجه کنیم.

تعداد نفرات ساکن در اتاق خواب

اتاق خواب دونفره

اینکه قرار است، چند نفر در یک اتاق خواب ساکن شوند و همزمان از آن استفاده کنند، تاثیر مستقیمی بر نحوه چیدمان اتاق دارد. بنابراین قبل از اینکه برای چیدن یک اتاق تصمیم بگیریم، باید درباره اینکه چند نفر قرار است در آن ساکن شوند، مطمئن شویم.

تعداد نفرات ساکن در یک اتاق خواب، باعث اضافه شدن به تعداد وسایل اتاق می‌شود، بنابراین به هوشمندی بیشتری برای دیزاین کردن به جا و درست وسایل نیاز داریم. همچنین وسایل و لوازم یک اتاق دو یا سه نفره، بسیار بیشتر و پرحجم‌تر از وسایل یک اتاق خواب تک نفره است. به این ترتیب، پیش از چیدن اتاق، لازم است به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

دکور کردن اتاق خواب را از کجا شروع کنیم؟

چیدمان اتاق خواب

زمانی که می‌خواهیم درباره طراحی دکوراسیون اتاق خواب تصمیم بگیریم، با فهرستی از سوالات بی‌شمار مواجه میشویم. معمولا اغلب ما برای شروع طراحی و دیزاین اتاق خواب گیج می‌شویم و نمی‌دانیم از کجا باید کار را شروع کنیم. معمولا برای شروع چیدمان اتاق خواب، منطقی‌تر است، که از دیوارها شروع کنیم.

البته راه آسان‌تر دیگری برای دکور کردم و چیدمان اتاق خواب‌مان وجود دارد. برای انجام سریع‌تر این کار می‌توانیم، از خدمات مختلف شرکت آرک مایان استفاده کنیم. این شرکت، به صورت تخصصی و با استفاده از دانش و ترندهای روز دنیا، بهترین و سریع‌ترین خدمات را در زمینه طراحی دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب به ما ارائه می‌کند.

در ادامه، به توضیح مراحلی می‌پردازیم که برای شروع طراحی دکوراسیون اتاق خواب باید به آن‌ها توجه کنیم.

مرحله اول: رنگ دیوار اتاق

رنگ دیوار اتاق‌ها

در قدم اول، برای شروع چیدمان اصولی اتاق خواب، باید از رنگ دیوارهای اتاق شروع کنیم. برای رنگ، بهتر است ذهن خود را محدود نکنید. از هر رنگی که دوست دارید و احساس خوبی دریافت می‌کنید، برای رنگ‌آمیزی دیوارهای اتاق خواب خود استفاده کنید.

اگر به رنگ‌های تیره علاقمند هستید، نگران نباشید، این رنگ‌ها نیز با یک چیدمان اصولی، می‌توانند جلوه خوبی ایجاد کنند. البته فراموش نکنید که رنگ‌های تیره بیشتر برای فضاهای بزرگ و دارای پنجره و نور زیاد مناسب است.

البته اگر تمایل به استفاده از دیوارهای رنگ تیره برای اتاق خواب‌های کوچک دارید، بهتر است بقیه المان‌های اتاق را از رنگ‌های خیلی روشن انتخاب کنید، به این ترتیب می‌توانید هارمونی خوبی در فضا ایجاد کنید و تعادل در استفاده از رنگ‌ها برقرار خواهد شد.

رنگ دیوار اتاق‌ها تاثیر مستقیمی بر وضعیت روحی و آرامش روانی افراد حاضر در اتاق خواهد داشت و بر روی داشتن تمرکز کافی نیز موثر است. بنابراین در انتخاب طرح و رنگ دیوارها دقت کافی داشته باشید. همچنین برای استفاده از طرح‌های مختلف روی دیوارها بهتر است، شلوغی و خلوتی، درشتی و ریزی طرح‌ها و نقش و نگار آن‌ها را با توجه به اندازه اتاق و سایر المان‌ها و وسایل خود در نظر بگیرید.

مرحله دوم:‌ تعیین محل قرارگیری تخت خواب

بهترین محل قرارگیری تخت

در مرحله دوم برای چیدمان اصولی اتاق خواب، باید محل قرارگیری تخت خواب را با توجه به جایگاه درب‌ها، پنجره و کمدهای دیواری مشخص کنیم. معمولا بهتر است، محل قرارگیری سر در تخت خواب، در کنار دیوار قرار بگیرد.

همچنین اگر تخت دو نفره است، باید آن را به گونه‌ای قرار دهیم که هر سه جهت پایین و طرفین آن باز باشد و کسانی که روی تخت می‌خوابند، از هر دو طرف، فضایی برای پایین آمدن از تخت داشته باشند. البته برای تخت‌های یک نفره می‌توان در صورت کمبود جا، یکی از طرفین را به دیوار چسباند.

اگر اتاقی پنجره دارد؛ بهترین حالت برای قرارگیری تخت خواب آن است، که یکی از طرفین تخت موازی با پنجره و با فاصله‌ای مشخص از آن قرار بگیرد.

مرحله سوم: مشخص کردن جای میز آرایش یا آینه و دراور

بهترین جا برای میز آرایش

پس از مشخص کردن جایگاه تخت، باید محل قرار دادن میز آرایش یا دراور را تعیین کنیم. اگر اتاق‌مان پنجره نورگیری دارد، بهتر است جهت میز آرایش به سمتی باشد، که پنجره پشت سرمان قرار نگیرد.

یکی دیگر از نکات مهم برای گذاشتن میز آرایش در اتاق خواب، نبودن آن در دیدرس درب ورودی اتاق است. رعایت همین دو نکته برای پیدا کردن بهترین محل قرارگیری میز آرایش یا آینه و دراور کافی است.

مرحله چهارم:‌ انتخاب نوع پرده‌ها

پرده اتاق خواب

انتخاب پرده‌های اتاق خواب، نقش مهمی در دکوراسیون اتاق ما دارد. برای انتخاب پرده‌ها باید به رنگ دیوارها، اندازه پنجره‌ها، قد سقف و وسایل تزئینی موجود در اتاق توجه کرد. اگر اتاق کوچکی داریم، بهتر است از پرده‌های رنگ روشن و هماهنگ با رنگ دیوارها استفاده کنیم. اگر پنجره اتاق ما قدی یا سقف آن کوتاه است، باید از پرده‌های سرتاسری استفاده کنید.

همچنین برای آنکه از نور روز بیشترین بهره را بگیریم، لازم است از بافت‌های نازک‌تر پرده‌ها استفاده کنیم. علاوه بر این‌ها، برای آنکه هارمونی دکوراسیون اتاق ما بهتر شود، می‌توانیم از کرکره‌ها و پرده‌های مینیمال‌ چوبی یا حصیری استفاده کنیم.

مرحله پنجم:‌ تعیین وضعیت کف اتاق

فرش اتاق خواب

پس از آنکه وضعیت مراحل قبل را نهایی کردید، لازم است درباره کف اتاق خواب تصمیم‌گیری کنیم. معمولا اغلب آدم‌ها دوست دارند، کف اتاق خواب‌شان گرم و نرم باشد. اگر کف اتاق ما از مصالح مرغوبی مانند سنگ‌های مرم یا سایر انواع سنگ‌ها، کفپوش‌، پارکت، سرامیک‌های مختلف، چوب یا اپوکسی پوشیده شده است، تنها کافی است یک قالیچه زیبا و متناسب با دکوراسیون اتاق‌مان در کف اتاق پهن کنید.

اگر کف اتاق خواب ما، جلوه زیبایی ندارد، می‌توانیم از موکت یا فرشی که تمام کف را پر کند، برای اتاق خواب استفاده کنیم. البته معمولا این کار توصیه نمی‌شود و بهتر است برای کف‌سازی صحیح اتاق برنامه‌ریزی کنیم تا اتاق خواب ما جلوه بهتری داشته باشد.

مرحله ششم:‌ تصمیم‌گیری برای استفاده از میز تحریر

میز تحریر در اتاق خواب

در این مرحله لازم است، درباره گذاشتن یا نگذاشتن میز تحریر در اتاق خواب خود تصمیم‌گیری کنیم. اگر اتاق خواب ما کوچک است، باید از میز تحریرهای تاشو استفاده کنیم، تا بهره‌گیری بیشتری از فضا داشته باشیم.

در صورتی که اتاق‌مان بزرگ است و برای استفاده از میز تحریر تمایل داریم، بهترین قسمت برای قرارگیری میز تحریر بستگی به اندازه و محل قرارگیری پنجره‌مان دارد. برای پنجره‌های قدی و تراس، بهتر است میز را در جهتی قرار دهیم که از پنجره فاصله داشته باشد، اما وقتی پشت میز می‌نشینیم، رو‌به‌روی ما پنجره قرار داشته باشد.

اگر پنجره اتاق‌مان، معمولی است، بهترین جا برای گذاشتن میز تحریر، به گونه‌ای است، که پشت میز تحریر کنار پنجره قرار بگیرد و زمانی که روی صندلی‌مان برای استفاده از میز تحریر، نشسته‌ایم رو‌به‌روی‌مان پنجره باشد.

مرحله هفتم: آیا به کمدهای بیشتری نیاز داریم؟

کمد اتاق خواب

پس از انجام شدن تمام مراحل عنوان شده، بهتر است درباره کمدهای دیواری تصمیم‌گیری کنید. اگر فکر می‌کنید که فضای کمدهای دیواری کافی نیست و به کمدهای بیشتری احتیاج دارید، دو راه وجود دارد.

اولین راه آن است که از فضاهای غیر قابل استفاده و اصطلاحا پرت اتاق خواب برای ایجاد کمدهای دیواری با طراحی‌های کاربردی استفاده کنید. دومین راه نیز آن است، که به کمدهای سایر قسمت‌های خانه پناه ببرید و با اضافه کردن کمد به سایر قسمت‌های خانه، فضای کاربردی مورد نیاز خود را برای گذاشتن وسایل افزایش دهید.

چند ترفند برای دیزاین شیک و هوشمندانه اتاق خواب

ترفندهای هوشمندانه برای اتاق خواب

اکنون که درباره مراحل مختلف برای شروع چیدمان هوشمندانه و طراحی دکوراسیون اتاق خواب آگاه شدیم، می‌توانیم به سراغ ترفندهایی برای دیزاین اتاق خواب برویم. طراحی دکوراسیون اتاق خواب، نقش مهمی در زیباتر شدن جلوه این محیط دارد، بنابراین یکی از عوامل مهم در چیدمان کلی منزل به حساب می‌آید. طراحی و ایجاد دیزاینی شیک و هوشمندانه در اتاق خواب، ترفندهایی دارد و توجه به آن‌ها می‌تواند نتیجه نهایی بهتری در دکوراسیون آن ایجاد کند.

از آثار هنری استفاده کنید

استفاده از آثار هنری در اتاق خواب

استفاده از آثار هنری به تلطیف و زیبایی فضا، کمک می‌کند. در استفاده از آثار هنری و سبک آن‌ها هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد. آثار هنری مختلف را می‌توانیم با توجه به سلیقه و علایق خود بر در و دیوار و در گوشه و کنار اتاق خواب استفاده و جلوه‌های ظاهری جذابی ایجاد کنیم.

کاربرد آینه‌ها در اتاق خواب‌های کوچک

دیوار آینه‌ای برای اتاق خواب

اگر اتاق خواب کوچکی داریم، با استفاده از یک آینه بزرگ و ایجاد خطای دید، می‌توانیم فضا را بزرگ‌تر جلوه دهیم. آینه‌ها همچنین می‌توانند به روشن‌تر دیده شدن اتاق‌های کم نور و اتاق‌هایی که پنجره ندارند، کمک کنند. البته دقت داشته باشید، که آینه‌های بزرگ، تنها زمانی جلوه زیبایی دارند که تمیز و بدون لک باشند. پس همواره به تمیز بودن آینه‌ها توجه داشته باشید.

تبدیل تخت خواب به مبل

تخت خواب مبل شو

برای استفاده بیشتر از فضای اتاق خواب‌مان می‌توانیم از تخت خواب‌هایی استفاده کنیم، که به مبل تبدیل می‌شوند. البته مبلمان‌هایی نیز وجود دارند، که به تخت خواب تبدیل می‌شوند، اما استفاده از آن‌ها برای طولانی مدت توصیه نمی‌شود. تخت خواب‌هایی که به مبل تبدیل می‌شوند، معمولا مقاومت بیشتری نسبت به مبلمان‌های تخت خواب‌شو دارند و استفاده از آن‌ها در طولانی مدت منطقی‌تر است.

استفاده از معجزه و انرژی گیاهان

گیاه مخصوص اتاق

گیاهان در هر کجای جهان که وجود داشته باشند، انرژی‌بخش هستند. استفاده از گیاهان در اتاق خواب،‌ علاوه بر اینکه جلوه‌های ظاهری زیبایی ایجاد می‌کند، به تلطیف فضا و روحیه آدم‌هایی که در اتاق ساکن هستند، نیز کمک می‌کند. بزرگ‌ترین معجزه گیاهان، تصفیه هوا است. آن‌ها این کار را بدون هیچ هزینه‌ای برای ما انجام می‌دهند. به این ترتیب اگر در شهرهای بزرگ و دارای آلودگی هوا زندگی می‌کنیم، بهتر است از معجزه گیاهان بهره بگیریم.

کاربرد کتابخانه برای پوشش ایرادهای دیوار

استفاده از کتابخانه در اتاق خواب

برای پوشاندن ایرادهای دیوار و زیباسازی فضا، بهترین کار استفاده از کتابخانه‌های دیواری یا دکورسازی کتابخانه بر روی دیوار است. همچنین می‌توان از شلف‌های دیواری برای زیباسازی دیوارهای اتاق خواب استفاده کرد. کتابخانه بهترین وسیله برای پوشاندن عیب و ایرادهای دیوارها و ایجاد جلوه‌های زیبا در اتاق خواب است.

فضاهای مخفی هوشمندانه

فضای هوشمند در اتاق خواب

استفاده از فضاهای مخفی هوشمندانه برای اتاق خواب، کاربرد فراوانی دارد. مثلا استفاده از پاف‌هایی که داخل آن‌ها کفش قرار می‌گیرد یا استفاده از کشوهای مخفی در کمدهای دیواری، به سازماندهی وسایل و استفاده مفیدتر از فضا، کمک شایانی می‌کند. برای استفاده هوشمندانه از فضا و ایجاد بخش‌های مخفی هوشمندانه در اتاق خواب می‌توانیم از ایده‌های موجود در اینترنت الگو بگیریم.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.