با آرک‎‌مایان در تماس باشید:  09122945749 

طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد

چه ویژگی‌هایی در دکوراسیون اتاق نوزاد اهمیت دارد؟

دکوراسیون اتاق نوزاد در شرایط سلامتی او تاثیر فراوانی دارد. از آنجایی که نوزادان شرایط حساسی دارند و معمولا بیشتر از کودکان و بزرگسالان، در مقابل تغییر ناگهانی شرایط آسیب‌پذیر هستند، بنابراین باید به نحوه چیدمان و دکور کردن اتاق آن‌ها توجه کنیم.

مسائل مختلف بسیار زیادی باید برای چیدمان اتاق نوزاد و تازه وارد خانه مورد توجه قرار گیرد. این مسائل، علاوه بر اینکه به شرایط نوزاد نورسیده بستگی دارد، به موقعیت مکانی و شرایط خانه نیز بستگی دارد. در این مقاله، می‌خواهیم درباره چیدمان اتاق نوزادانی صحبت کنیم، که اتاق مجزایی مخصوص خود دارند و چیدمان اتاق و همه وسایل‌شان، باشد جداگانه دکور شود.

سال‌های اولیه زندگی انسان‌ها، سال‌هایی برای رشد و شکوفایی استعدادها و یادگیری مهارت‌های جدید است. خیلی از اتفاقات بدیهی برای ما، برای نوزادان جدید و ناشناخته است. مثلا نوزادی که برای اولین بار راه رفتن را تجربه می‌کند یا نوزادی که اولین کلمه را به زبان می‌آورد، نه تنها برای آن‌ها شگفت انگیز است،‌بلکه برای والدین نوزادان نیز معجزه‌آسا به حساب می‌آید.

برای چیدن دکوراسیون اتاق نوزاد، می‌توانیم با توجه به نکات و آموزش‌هایی که در اینترنت وجود دارد، به طور شخصی اقدام به انتخاب و خرید وسایل و در نهایت چیدمان و تکمیل اتاق کنیم. اما شرکت‌هایی نیز وجود دارند، که می‌توانند به صورت تخصصی در این زمینه ما را راهنمایی کنند و خدمات‌شان را در اختیار ما قرار دهند. شرکت طراحی دکوراسیون آرک مایان نیز با ارائه خدماتی حرفه‌ای و به روز در زمینه اجرا و چیدمان دکور، می‌تواند دکوراسیون‌های خاطره‌انگیزی برای اتاق نورسیده ما طراحی کند.

به این ترتیب، برای چیدن بهترین و مناسب‌ترین دکوراسیون در اتاق نوزادان، لازم است موارد مهم و مختلفی را مورد نظر داشته باشیم. در ادامه این مقاله به تمام ویژگی‌های مهمی می‌پردازیم، که اهمیت ویژه‌ای در طراحی دکوراسیون اتاق نوزادها دارد و باید مورد توجه قرار گیرد.

رنگ دکوراسیون اتاق نوزاد

طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد

نوزادان به رنگ‌های جیغ و شادی مانند نارنجی، قرمز و زرد واکنش نشان می‌دهند و این رنگ‌ها باعث بروز هیجان در آن‌ها می‌شود. شاید بسیاری از پدر و مادرها، به خاطر این موضوع، استفاده از چنین رنگ‌هایی را در دکوراسیون سیسمونی نوزاد خود ترجیح دهند، اما روانشناسان توصیه می‌کنند، که والدین برای اتاق نوزادان از رنگ‌های ملایم استفاده کنند. تناژهای ملایم از هر رنگی، می‌تواند برای اتاق کودکان جذاب و دوست داشتنی باشد، اما در عین حال، استفاده از رنگ‌های آرامش بخشی مانند آبی، سبز، شیری، کرمی و بنفش یاسی، بیشتر توصیه می‌شود.

چیدمان اتاق نوزاد

رنگ‌های شادی مانند زرد، نارنجی، سرخابی و قرمز نیز، در تناژهای بسیار ملایم و کم حال نیز می‌تواند در اتاق نوزادان مورد استفاده قرار گیرد. بعضی از والدین دوست دارند رنگ‌ اتاق نوزادشان را براساس جنسیت آن‌ها انتخاب کنند. این رنگ معمولا برای نوزادان دختر صورتی و برای نوزادان پسر آبی در نظر گرفته می‌شود. اما کارشناسان دکوراسیون پیشنهاد می‌کنند، که والدین ذهن‌شان را از این محدودیت‌ها رها، تا بتوانند دکوراسیونی جدیدتر و دارای جذابیت‌های بیشتر، برای اتاق تازه وارد خانه طراحی و چیدمان کنند.

کف اتاق نوزاد

کف اتاق نوزاد

چیدمان کف اتاق نوزاد، یکی از مهم‌ترین موارد مربوط به دکور کردن اتاق این تازه واردهای کوچولو است. کف اتاق نوزادان باید حتما نرم باشد. حالا برخی ترجیح می‌دهند این نرمی را با موکت ایجاد کنند، بعضی افراد نیز از فرش‌ها برای نرم کردن اتاق استفاده می‌کنند. علاوه بر نرم بودن،‌ لازم است که کف اتاق نوزاد گرم هم باشد. زیرا در برخی موارد ممکن است کودک را برای انجام کارهای مختلف یا حتی بازی کردن،‌ روی زمین بگذاریم.

به این ترتیب اگر کف اتاق لایه نازکی وجود داشته باشد و گرمای متناسب با دمای بدن نوزاد را نداشته باشد، احتمال مریض شدن نوزاد وجود دارد. برای گرم شدن کف اتاق نوزاد، می‌توانیم از فرش‌های ضخیم‌تر، پتوهای نازک یا موکت‌های ضخیم استفاده کنیم. همچنین می‌توانیم از هیترهایی که ارتفاع کمی دارند،‌ برای گرم شدن کف اتاق استفاده کنیم. البته استفاده از این هیترها بیشتر در فصول سرد سال توصیه می‌شود و در سایر فصول بهتر است دمای کف اتاق نوزاد، همان دمای استاندارد مناسب با شرایط او،‌ یعنی بین ۲۰ تا ۲۲ درجه باشد.

مت اتاق نوزاد

علاوه بر این‌ها، برای دکوراسیون کف اتاق نوزاد می‌توان از مت‌های مخصوص رنگی و نرم استفاده کرد. به این ترتیب، علاوه بر اینکه محیط برای بازی کردن و امنیت نوزاد مناسب می‌شود، باعث گرم ماندن کف اتاق نوزاد و به تعادل رسیدن دما نیز خواهد شد.

نوع و چیدمان تخت اتاق نوزاد

چیدمان تخت نوزاد

نوع تخت نوزاد و نحوه چیدمان آن در اتاق، موضوع بسیار مهمی است، که در کیفیت خواب نوزاد تاثیر دارد. همه پدرها و مادرها می‌دانند، که بهتر بودن کیفیت خواب نوزاد بر روی بهتر شدن کیفیت زندگی کل خانواده تاثیرگذار است. تخت نوزاد باید به شکلی باشد، که نوزاد در آن احساس راحتی کند. معمولا نوزادها علاقه زیادی به تخت‌های متحرک و ننویی دارند.

منطقی‌ترین انتخاب برای تخت نوزاد، تخت‌هایی است که حداقل تا ۴ سال برای او قابل استفاده باشد. بهتر است، که این تخت‌ها دارای دو حالت ثابت و متحرک باشند. به این ترتیب می‌توان بسته به شرایط نوزاد، وضعیت و موقعیت تخت را مشخص کرد.

چیدمان تخت در دکوراسیون نوزاد

جهت تخت خواب نوزاد نیز در چیدمان اتاق او مهم است. جهت تخت باید به سمتی باشد، که نور از پنجره مستقیما بر چهره نوزاد نتابد. همچنین باید هنگام گذاشتن تخت نوزاد، جهت وزش باد کولر و نسیم پنجره را نیز در نظر بگیریم. بهتر است تخت در جهتی گذاشته شود، که مستقیما مقابل مسیر باد قرار نگیرد.

تهویه اتاق نوزاد

تهویه اتاق نوزاد

تهویه درست اتاق نوزاد، تاثیر بسیار زیادی بر سلامتی و پیشگیری از ابتلای او به بیماری‌های مختلف به خصوص سرماخوردگی دارد. از آنجا که نوزادان نسبت به تغییرات ناگهانی دما بسیار حساس هستند و خیلی زود دچار بیماری می‌شوند، بنابراین باید بهترین اتاق خانه از نظر تهویه هوا برای نوزادان در نظر گرفته شود. استفاده از تصفیه کننده‌های هوا نیز برای اتاق نوزادان توصیه می‌شود.

پیش از هر چیز، هوای اتاق نوزاد باید تمیز باشد، بنابراین اگر تراس دارد، نباید در تراس اتاق او سیگار کشیده شود. همچنین پنجره‌های اتاق نوزاد باید به طور کامل عایق‌بندی شود تا از نفوذ سرما و گرما به داخل و به هم خوردن دمای استاندارد جلوگیری شود. پس از بررسی همه این موارد، لازم است وسایل سرمایشی و گرمایشی به نحوی تنظیم شوند، که هوای اتاق نوزاد، در همه روزهای سال، دمایی استاندارد و بین ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد داشته باشد.

نور اتاق نوزاد

نور اتاق نوزاد

نور و نورپردازی اتاق نوزاد نیز، یکی از مواردی است، که نه تنها بر زیبایی بیشتر اتاق تاثیرگذار است، بلکه بر برنامه خواب او نیز تاثیرگذار است. بنابراین توجه به این بخش از دکوراسیون اتاق نوزاد اهمیت زیادی دارد. برای تصمیم‌گیری در این مورد، ابتدا باید به میزان نور ورودی از پنجره اتاق توجه کنیم. سپس با توجه به میزان نور ورودی، آباژورها و چراغ‌های سقفی اتاق نوزاد را به اندازه مناسب تعیین کنیم.

رنگ نور مصنوعی اتاق نوزاد نیز بسیار مهم است. به گفته متخصصان کودک، رنگ نور آفتابی، بهترین نور برای نوزادان است. زیرا مانند نور آفتاب عمل می‌کند و به تنظیم شدن خواب و بهبود روحیه و خلق و خوی او کمک می‌کند. فراموش نکنید که نورهای رنگی و فانتزی،‌ ممکن است هیجانات کودک را تحریک و از راحت و آسوده خوابیدن او جلوگیری کند.

کمدهای اتاق نوزاد

کمد در دکوراسیون اتاق نوزاد

کمدهای اتاق نوزاد، بهتر است هوشمندانه و بهینه طراحی شود. معمولا نوزادان لوازم و وسایل زیادی دارند، که به دلیل رشد سریع آن‌ها، مدام تغییر می‌کنند. همچنین نوزادان علاقه زیادی به اسباب‌بازی دارند و ممکن است، اتاق‌شان پر از اسباب‌بازی‌های مختلف باشد. لباس‌های نوزادان نیز بسیار متنوع و فراوان است و معمولا مادران، تمایل زیادی برای خرید لباس‌های متنوع نوزاد از خود نشان می‌دهند.

علاوه بر این‌ها، نوزادان دارای وسایل مصرفی و مخصوصی مانند پوشک، شیر خشک، شیشه شیر، پستانک و سایر لوازم اینچنینی هستند، که نیاز به فضای مخصوصی برای نگهداری دارد. بنابراین کمدهای مخصوص نوزادان، باید به گونه‌ای طراحی شود که فضای لازم برای نگهداری و جاسازی همه این وسایل و لوازم را داشته باشد.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.