با آرک‎‌مایان در تماس باشید:  09122945749 

دکوراسیون مطب دندانپزشکی

چگونه مطب دندانپزشکی طراحی کنیم

طراحی دکوراسیون مطب‌ها مسئله‌ای است که کمتر کسی به ان توجه می‌کند. برای اینکه یک مطب پزشکی در شرایط ایده آل قرار بگیرد نیاز دارد که طراحی متناسب با کاربری آن مطب برای آن ارائه شود تا به این طریق بیمار احساس راحتی بیشتری داشته باشد و استرس کمتری بروز دهد. مطب دندان‌پزشکی هم از این قاعده مستثنا نیست و باید به طراحی مطب دندانپزشکی هم به همین میزان توجه شود.

توجه به اصول طراحی مطب دندانپزشکی برای بیمار امری ضروری است زیرا از طریق رضایت مراجعه‌کنندگان به مطب است که می‌توان ذهنیت‌های منفی را از یک دندان‌پزشک دور کرد.

در این مقاله با اصول طراحی مطب دندانپزشکی بزرگ‌سالان و کودکان آشنا می‌شوید و همچنین نمونه‌های جذابی از مدرن‌ترین مطب‌های دندان‌پزشکی را که در انتهای مقاله آماده کرده‌ایم خواهید دید.

اکنون می‌خواهیم این اصول طراحی را بررسی کنیم.

رنگ در طراحی مطب دندانپزشکی

انتخاب رنگ در دکوراسیون مطب دندانپزشکی شاید یکی از مهم‌ترین عوامل برای ایجاد حس آرامش و راحتی در بیماران باشد.

سفید

اولین نکته‌ای که در مورد رنگ می‌توان گفت استفاده از رنگ سفید است.

رنگ سفید علاوه بر ایجاد حس تمییزی و بهداشت، به‌طور ویژه، در طراحی مطب دندانپزشکی دارای ویژگی‌ای خاص و مهم است.

رنگ سفید می‌تواند حسی از تمییزی و سفیدی دندان‌ها را به یاد بیمار بیاورد.

به این صورت که با دیدن این رنگ به‌صورت غالب در طراحی مطب دندانپزشکی ناخودآگاه در ذهن بیمار، سفیدی دندان‌ها تداعی می‌شود و همین نکته باعث می‌شود حس اعتماد بیشتری به پزشک معالج خود داشته باشد.

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

رنگ‌های تیره و روشن

رنگ‌های تیره‌تر نیز در این طراحی می‌توانند بسیار شیک و به نظر برسند اما باید به نظافت آنها توجه ویژه‌تری داشت. زیرا این رنگ‌ها تا حد زیادی می‌توانند آلودگی‌ها را بپوشانند و ممکن است این حالت حس خوبی در بیمار ایجاد نکند.

رنگ‌های روشن دیگری همچون آبی آسمانی، سبز، صورتی ملایم، خاکستری با طیف روشن، همگی برای طراحی مطب دندانپزشکی مناسب به نظر می‌رسند.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنا شدن بیشتر با ویژگی‌های دیگر رنگ‌ها و تأثیراتی که می‌توانند بر روحیه افراد و بیماران داشته باشند، مقاله‌ای را که در سایت برای شما آماده کرده‌ایم را نیز مطالعه کنید.

نور در طراحی مطب دندانپزشکی

بخش نورپردازی در طراحی مطب دندانپزشکی به‌هیچ‌عنوان امری سخت و پیچیده نیست.

مطلوب‌ترین نورپردازی، نور طبیعی است که مستقیماً وارد فضای اتاق معاینه شود.

برای لابی نیز می‌توانید از انواع هالوژن‌های سقفی یا لامپ‌های آویزی استفاده کنید.

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

برای آشنا شدن با تأثیرات نور و شیوه اثرگذاریان برای بیمارانی که در شرایط ویژه روحی و روانی قرار دارند به مقاله‌ای که با عنوان تأثیرات دکوراسیون مطب روانشناسی در افراد آماده کرده‌ایم سری بزنید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید تا بتوانیم با کمک شما مطالب سایتمان را ارتقا بدهیم.

چینش مبلمان

دکوراسیون لابی و به‌طورکلی نحوه چیدمان مبلمان در هر فضایی می‌تواند به آن بخش اعتبار ببخشد. در طراحی مطب دندانپزشکی نیز این امر صادق است. اگر مبلمان خود را بانظم و اصول بچینید و در انتخاب آنها دقت کافی داشته باشید این کار می‌تواند موجب ایجاد حس اعتماد و درنتیجه اعتبار بیشتر برای مطب دندانپزشکی شود.

مبلمان لابی

لابی از آن دست فضاهایی است که بیمار باید ساعت‌های مختلفی را دران به انتظار نوبت خود بنشیند. استفاده کردن از مبلمان راحت سیستم پخش موسیقی، تلویزیون یا صفحه‌نمایش برای پخش فیلم از اقدامات اولیه است.

اما شما کار را همین‌جا تمام نکنید. عناصر گوناگونی را وارد فضای لابی کنید.

گلدان‌های گل

گل‌ها حس طراوت و صمیمیت را درون فضا به‌شدت بالا می‌برند و بیمار را خیلی سریع با محیط انس می‌دهند. می‌توانید در جاهای مختلفی از آنها استفاده کنید.

اگر استفاده از گل طبیعی ممکن نبود می‌توانید از تصاویر پوسترها استفاده کنید.

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

چوب

چوب‌ها هر فضایی را گرم‌تر و دل‌پذیرتر به نظر می‌رسانند. می‌توانید با استفاده از چوب‌ها طراحی مطب دندانپزشکی را خاص و متفاوت کنید.

طراحی مطب دندانپزشکی

کشوها

نظم داشتن در کشوی تجهیزات هم حس اعتماد بیشتری برای بیمار ایجاد می‌کند و به او یادآور می‌شود که پزشک فردی منضبط و در کار خود دقیق است و هم کمک می‌کند تا روند درمان برای خود پزشک سریع‌تر پیش برود. ازاین‌رو تعبیه قفسه‌های متعدد برای قرار دادن وسایل گوناگون در طراحی مطب دندانپزشکی را فراموش نکنید.

طراحی مطب دندانپزشکی

سقف در طراحی مطب دندانپزشکی

یکی از عواملی که در طراحی مطب دندانپزشکی باید به آن بسیار توجه کنید سقف اتاق معاینه است.

همه ما تجربه گذراندن ساعت‌های طولانی در اتاق معاینه آن‌هم درحالی‌که تمام مدت نگاهمان به سقفی سرد و خالی از تزیینات بوده است را داشته‌ایم.

پیشنهاد می‌کنیم از عناصر مختلف برای تزیین سقف‌ها استفاده کنید.

پنجره

اگر مطب شما خصوصی است و یک طبقه است پیشنهاد می‌کنیم در سقف مطب و دقیقا جایی که صندلی معاینه قرار دارد پنجره قرار دهید. با این کار بیماری که می‌خواهد ساعت‌ها زیر دست پزشک بنشیند، می‌تواند از مناظر طبیعی استفاده کند و این کار هم به او حس آرامش بیشتری می‌دهد و هم گذران زمان را سریع‌تر می‌کند و پزشک نیز می‌تواند راحت‌تر به درمان بیمار بپردازد.

طراحی مطب دندانپزشکی

یک راهکار هوشمندانه

لازم نیست حتماً ساختمان شما یک طبقه باشد تا بتوانید از نعمت پنجره در سقف استفاده کنید. ما برای مطب‌هایی که در ساختمان‌های معمولی قرار دارند نیز پیشنهادی ویژه داریم.

می‌توانید طرحی از یک پنجره ایجاد کنید و در زیران تصویر یک منظره خاص و زیبا را قرار دهید. به همین راحتی می‌توانید استرس بیمار خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

نقاشی یا طرح‌های خاص

اگر امکان استفاده از پنجره را ندارید پیشنهاد می‌کنیم حداقل به سقف رنگی متفاوت از دیوارها بزنید. یا بر روی آن طرح و نقشی خاص ایجاد کنید و برای بیمار مشغله‌ای فکری ایجاد کنید تا حواسش از کار شما پرت شود.

عکس زیر نمونه‌ی خوبی از این کار است.

شخص بیمار می‌تواند درحالی‌که به سقف نگاه می‌کند برای سفر بعدی خود برنامه‌ریزی کند.

طراحی مطب دندانپزشکی

مانیتورها

ترفند دیگر استفاده از مانیتورها بالا سر بیمار است.

اگر او فرد با دل و جراتی است می‌توانید نمونه‌ای از کاری که در بر روی دندان او انجام می‌دهید را به نمایش دربیاورید.

می‌توانید تصاویری از مناظر مختلف نمایش دهید یا فیلم و انیمیشنی جذاب.

پخش موسیقی‌های آرامش‌بخش هم ایده‌ای خوب برای سرگرم کردن بیمار است.

طراحی مطب دندانپزشکی

عناصر دکوراتیو مطب دندانپزشکی

برای لطیف‌تر کردن فضای مطب دندان‌پزشکی می‌توانید از عناصر دکوراتیو مرتبط با دندان‌پزشکی استفاده کنید.

در تصاویر زیر می‌توانید چند نمونه جذاب از این عناصر را ببینید.

ساعتی به شکل تجهیزات دندان‌پزشکی درون لابی نصب کنید.

طراحی مطب دندانپزشکی

یا برای طرح روی شیشه از عکس مینیمال تجهیزات استفاده کنید. این عناصر هم به فضای شما هویت می‌دهند و نوع کاربری مطب را برای شخصی که ناشناس مشخص می‌کنند و هم دکوری‌هایی زیبا برای خارج کردن فضا از سادگی هستند.

طراحی مطب دندانپزشکی

مطب کودکان

طراحی مطب دندانپزشکی برای کودکان با بزرگ‌سالان کمی فرق می‌کند. شما ممکن است با تغییر رنگ در دیوار مطب برای بزرگ‌سالان بتوانید به آنها حس آرامش دهید اما کودکان نیازمند توجه بیشتری هستند. این کار به مهارت یک پزشک و طراحی مطب دندانپزشکی با اصول درست نیاز دارد تا اعتماد کودکان را به‌دست بیاورد.

باید بتوانید مرحله‌به‌مرحله ترس کودکی که وارد مطب می‌شود را کاهش دهید تا درنهایت دلیلی برای ترسیدنش باقی نماند.

از اولین برخورد کودک در لابی تا لحظه معاینه بسیار مهم است.

لابی کودک در طراحی مطب دندانپزشکی

اولین جایی که کودک با آن مواجه می‌شود لابی است به همین دلیل این فضا اهمیت زیادی دارد. در لابی مطب دندان‌پزشکی کودکان باید از وسایل بازی متعددی استفاده کنید تا در زمان انتظار برای ورود به اتاق پزشک، کودک بتواند با آنها بازی کند و استرس و ترس را فراموش کند. این وسایل بازی می‌توانند به شکل‌های مختلف باشند. می‌توانید بخشی از لابی را به شکل پارک کوچکی همراه با تاب و سرسره دربیاورید که کودک دران بازی کند یا المان‌های بامزه و کارتونی در طراحی مطب دندانپزشکی استفاده کنید مثل درخت‌ها یا ابرها که کودکان را هیجان‌زده کنند.

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

دیوارها

بر روی دیوارها هم در اتاق پزشک و هم در لابی، نقاشی‌های مختلفی با طرح‌های حیوانات، دندان‌ها و یا رنگ‌های شاد داشته باشید. این کار کودکان را به سرزمین رؤیاهایشان می‌برد، آنها با دیدن تصویر جنگل یا باغ‌وحشی که طرحان روی دیوار است در خیال‌پردازی‌های خود به آن سرزمین سفر می‌کنند، با حیوانات صحبت می‌کنند و با این کارها خودشان، باعث می‌شوند ترسی که از دندان‌پزشک‌ها دارند کم شود.

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

تابلوهای مفهومی

مهم است که بتوانید با کودکان حرف بزنید و به آن‌ها بگویید که قصد دارید با دندان‌های او چکار کنید. اما لازم نیست همه‌چیز را عینی به او توضیح دهید. با استفاده از تابلوها با کودکان حرف بزنید. تابلوها اگر با مفهوم خاصی بکار روند می‌تواند استرس و ترس کودکان را کاهش دهند. به عکس زیر نگاه کنید که به چه شکلی کشیدن دندان را ترسیم کرده‌اند. کودکان با دیدن تابلوهایی این‌چنینی احساس ترس کمتری نسبت به پزشک و مطب دندان‌پزشکی خواهند داشت.

طراحی مطب دندانپزشکی

صندلی مخصوص معاینه

مرحله وارد شدن کودک به اتاق پزشک، می‌تواند پایان دهنده کار باشد. اگر این اتاق را نیز به خوبی طراحی کنید می‌توانید بگویید که به‌درستی اعتماد کودک را جلب کرده‌اید.

از اشکال حیوانات در مبلمان معاینه استفاده کنید. در تصویر زیر یک پزشک خلاق صندلی دندان‌پزشکی را به زرافه تشبیه کرده و از برچسب‌های طرح زرافه‌ای برای تزیین صندلی استفاده کرده است. همین موضوع باعث می‌شود کودک هیجان‌زده شود احساس راحتی بیشتری با پزشک و فضایی که دران قرار دارد داشته باشد.

طراحی مطب دندانپزشکی

نکته دیگر اینکه می‌توانید کلاً از صندلی‌های دندان‌پزشکی برای معاینه کودکان استفاده نکنید. عکس زیر را نگاه کنید. در این طراحی مطب دندانپزشکی صندلی معاینه معمولی به چشم نمی‌خورد و به‌جای آن تختی معمولی قرار دارد که کودک می‌تواند با بالا رفتن از چند پله خود را به آن برساند و چون فرم صندلی‌های روتین را نمی‌بیند از آن نخواهد ترسید و این کار برایش تبدیل به‌نوعی ماجراجویی می‌شود.

طراحی مطب دندانپزشکی

سرویس بهداشتی

در طراحی مطب دندانپزشکی  باید به سرویس بهداشتی‌ها هم توجه کنید زیرا بیماران بعد از اتمام کار نیاز دارند که دهان خود را بشویند بنابراین رعایت استاندارد مبلمان موردنیاز کودکان در سرویس بهداشتی مهم است. ارتفاع سینک روشویی باید مناسب قد یک کودک باشد نه یک فرد بالغ. اگر ارتفاع سینک را بالا در نظر بگیرید کودکان نمی‌توانند به‌تنهایی از آنها استفاده کنند و ممکن است این کار در آنها احساس سرخوردگی ایجاد کند.

بنابراین اگر مطب هم مخصوص بزرگ‌سالان است و هم کودکان، باید هر دو ارتفاع برای سینک‌ها در نظر گرفته شود.

طراحی مطب دندانپزشکی

هدیه

در آخر برای اینکه کودک را به خود و مطبتان علاقه‌مند کنید می‌توانید به آنها هدیه‌ای برای یادبود بدهید. همه کودکان هدیه‌ها را دوست دارند زیرا هدیه آنها را سر ذوق می‌آورد. می‌توانید عروسک‌های نمدی و کوچکی به شکل دندان بخرید و به کودکانی که وارد مطب می‌شوند هدیه کنید یا حتی کمی وقت بگذارید و آنها را خودتان درست کنید. این کار ارزش هدیه شمارا بالاتر می‌برد و کودکان این حس را دریافت می‌کنند.

طراحی مطب دندانپزشکی

پیامی آموزشی

برای اینکه کار را واقعاً تمام کنید، می‌توانید گلدان‌هایی به شکل دندان تهیه کنید و به کودکان بدهید و با این کار هم آنها را خوشحال کنید و اعتمادشان را جلب کنید هم پیامی آموزشی بدهید.

این پیام می‌تواند به این مفهوم باشد که کودکان باید از گلدان‌های دندانی خود به خوبی مراقبت کنند وگرنه گل آنها پژمرده خواهد شد و اگر گل‌ها پژمرده شدند باید پیش متخصص رفته و از آنها بخواهند گلی تازه به‌جای آن بکارد.

با این پیام شما به کودکان یاد می‌دهید که دندان آنها نیازمند توجه است و باید به آن رسیدگی کنند وگرنه خراب خواهند شد و باید به دندان‌پزشک برای ترمیمان مراجعه کنند.

طراحی مطب دندانپزشکی

در این مقاله با اصول طراحی مطب دندانپزشکی برای بزرگ‌سالان و کودکان آشنا شدیم. در این بخش می‌توانید تصاویر بیشتری از طراحی مطب دندانپزشکی مدرن مخصوص بزرگ‌سالان ببینید.

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشند. حالا می‌توانید به‌راحتی یک مطب دندانپزشکی طراحی کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنا شدن با شیوه طراحی انواع مطب‌ها و نکاتی که باید به آن توجه کنید، مقاله‌ای را که با همین عنوان برای شما در سایت قرار داده‌ایم را مطالعه کنید. اگر برای طراحی مطب دندانپزشکی نیاز به مشاوره داشتید یا اگر مطبی دارید و قصد بازسازی دکوراسیون و طراحی داخلی آن را دارید می‌توانید به شرکت معماری آرک مایان اطمینان کنید. پیشنهاد می‌کنیم نمونه کارهای شرکت را مشاهده کنید و برای مشاوره گرفتن با ما تماس بگیرید. این شرکت با داشتن سابقه‌ای درخشان در طراحی دکوراسیون داخلی، می‌تواند رؤیاهای شما برای طراحی مطب دندانپزشکی ایده آلتان را محقق کند.

 

 

 

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.