جدیدترین مدل دکوراسیون داخلی منزل ایرانی

طراحی دکوراسیون داخلی منزل ایرانی به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. اگر قصد دارید، خانه خود را به سبک طراحی غربی‌ها چیدمان کنید، احتمالا صنایع سنتی ایرانی جلوه جالبی در آن ایجاد نمی‌کند. اما گاهی اوقات، امکان تلفیق دکوراسیون‌های غربی با طرح‌های سنتی ایرانی وجود دارد. به هر حال اگر می‌خواهید، یک چیدمان صد در صد سنتی و ایرانی طراحی و چیدمان کنید، باید از صفر تا صد آن را با وسایل سنتی ایرانی ایجاد کنید.

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی بر اساس طرح‌های ترکیبی اسلامی و ایرانی پایه‌گذاری شده است. البته امروزه، طرح و نقش‌های مدرن نیز به این سبک از دکوراسیون اضافه شده است. شاید دانستن این موضوع برای‌تان جالب باشد، که مهم‌ترین عنصر در دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی، استفاده از فرش‌های نفیس ایرانی است. این فرش‌ها با طرح و نقش و نگاری که دارند، جلوه خاصی به دکوراسیون داخلی می‌دهند. از فرش ایرانی، نه تنها در طراحی چیدمان دکور ایرانی، بلکه تقریبا در اغلب سبک‌های دکوراسیون دنیا استفاده می‌شود.

در ادامه این مقاله، قصد داریم به بررسی مواردی بپردازیم که در ایجاد دکوراسیون داخلی منزل به سبک ایرانی باید مورد نظر داشته باشیم. همچنین درباره مواردی صحبت می‌کنیم، که در این سبک دکوراسیون بیشتر اهمیت دارد.

برای ایجاد دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی، از کجا شروع کنیم؟

طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی

برای ایجاد یک دکوراسیون اصیل ایرانی، باید از زمانی که برای منزل خود خرید می‌کنید، به فکر باشید. ایجاد دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی، خیلی به جزئیات وابسته است. استفاده از رنگ‌هایی خاص مانند فیروزه‌ای، زرشکی و عنابی، استفاده از المان‌هایی مانند کرسی،‌ ظروف مسی و پشتی، استفاده از فرش نفیس ایرانی، استفاده از تابلوفرش‌های دست‌بافت، به کار بردن آینه‌کاری و کاشی‌کاری در دیوارها و سردر اتاق خواب‌ها، استفاده از لوازم آشپزخانه‌ای همچون سماور، نمد و پادری‌های نمدی، همه و همه می‌توانند نشانه‌هایی برای یک دکوراسیون داخلی ایرانی و اصیل باشند.

در ابتدای راه و پس از انتخاب خانه یا آپارتمان خود، در قدم اول، برای داشتن یک چیدمان ایرانی، باید المان‌هایی همچون فرش‌ها و پشتی‌ها را در نقاط مختلف و مناسب جاسازی کنید. پس از آن برای چیدن مبلمان و میز ناهارخوری اقدام کنید. استفاده از چوب و سازه‌های طبیعی مانند ابریشم و ترمه، در دکوراسیون داخلی ایرانی کاربرد زیادی دارد.

بنابراین، برای آنکه به دکوراسیون خانه خود، جلوه‌ای ایرانی‌تر بدهید، می‌توانید از ترمه‌های اصیل برای رومیزی و ابریشم‌های خاص،‌ به عنوان اثر هنری استفاده کنید. ابریشم‌ها را می‌توانید به صورت یک تابلو قاب بگیرید و از جلوه آن بر دیوار خانه لذت ببرید.

چه چیزی در دکوراسیون داخلی منزل ایرانی اهمیت بیشتری دارد؟

موارد مختلفی برای ایجاد دکوراسیون داخلی ایرانی در منزل‌ها کاربرد دارد. به همین دلیل شاید بهتر باشد، که موارد پراهمیت‌تر را بشناسید و هنگام طراحی داخلی به آن‌ها توجه کنید. با داشتن توجه بیشتر به نکاتی که در ادامه این مقاله عنوان می‌کنیم، می‌توانید دکوراسیون داخلی خود را هنرمندانه‌تر و ایرانی‌تر طراحی کنید.

البته، امروزه شرکت‌های مختلفی برای اجرا پروژه‌های مربوط به دکوراسیون داخلی، با مردم قرارداد می‌بندند و کار را برای آن‌ها آسان می‌کنند. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید، که ترجیح می‌دهید همه کارها را خودتان انجام ندهید و از شرکت‌های متخصص در این زمینه کمک بگیرید، می توانید از شرکت طراحی دکوراسیون داخلی آرک مایان مشاوره‌های لازم را دریافت کنید.

نقش نور و پنجره در دکوراسیون داخلی ایرانی

پنجره ارسی و طراحی دکوراسیون منزل ایرانی

در ایام قدیم، پنجره‌های ایرانی، پنجره‌های ارسی بودند. این پنجره‌ها زیباترین عنصرهای معماری ایرانی هستند. این عنصرهای زیبا، جلوه‌ای خاص و متفاوت به اتاق‌ها و فضاهای داخلی خانه می‌بخشند. ارسی‌ها نور را به زیباترین شکل ممکن وارد فضای داخل خانه می‌کنند. این پنجره‌های فوق‌العاده زیبا، در واقع عنصرهای جدا نشدنی از معماری ایرانی به حساب می‌آیند.

در معماری ایرانی، نور و پنجره، همواره مورد توجه بسیاری از معماران قرار داشته است. معماران همواره استفاده از پنجره‌های بزرگ و گسترده را به ایجاد دیوارها ترجیح می‌دادند. اگر به خاطرات خود رجوع کنید، حتما خانه‌های قدیمی را به یاد می‌آورید که حتی بین اتاق‌های‌شان نیز، به جای دیوار، پنجره‌هایی بود که به صورت آکاردئونی باز و بسته می‌شدند.

امروزه دیگر استفاده از پنجره‌های ارسی در خانه‌ها و ساختمان‌ها امکان‌پذیر نیست. اما برای شبیه کردن پنجره‌های خانه به ارسی‌های قدیمی و طراحی دکوراسیون به سبک اصیل ایرانی، می‌توان با استفاده از رنگ‌های ویترای مخصوص شیشه، طرح‌هایی رنگی و اسلیمی روی شیشه‌های پنجره ساختمان ایجاد کرد و به این ترتیب، زیبایی اصیل و قدیمی ایران را مهمان خانه‌های امروزی کرد.

امروزه، حتی شرکت‌های ساخت و تولید درب و پنجره‌های دوجداره نیز، نمونه‌های مشابه ارسی را تولید و برای نصب در ساختمان‌ها عرضه کرده‌اند. از این پنجره‌ها نیز می‌توان برای زیباتر و اصیل‌تر شدن طراحی داخلی خانه استفاده کرد.

تاثیرگذاری فرش ایرانی بر دکوراسیون ایرانی

فرش ایرانی در دکوراسیون

فرش ایرانی، عنصری ارزشمند در تمام دنیا به حساب می‌آید. این فرش نه تنها برای طراحی دکوراسیون بسیار نقش مهمی دارد، بلکه از نظر اقتصادی و هنری نیز ارزش جهانی والایی را به خود اختصاص داده است. فرش ایرانی می‌تواند تمام دکوراسیون داخلی خانه را تحت الشعاع خود قرار دهد.

برای آنکه بتوانید رنگ‌های خوبی در دکوراسیون خود استفاده کنید و جلوه هنری فرش ایرانی خانه خود را نیز از بین نبرید، بهتر است به عنوان اولین و مهم‌ترین عنصر، رنگ و طرح فرش خود را انتخاب کنید. گستره رنگ و طرح فرش‌های ایرانی، وسعت زیادی دارد و از شمال تا جنوب و شرق تا غرب ایران گسترش یافته است.

فرش‌های ایرانی تاثیر فراوانی بر ایرانی کردن جلوه دکوراسیون داخلی منزل دارند. البته از آنجایی که فرش‌های ایرانی دست بافت، قیمت‌های گزافی دارند، اما اخیرا تولیدکنندگان فرش ماشینی، طرح‌هایی مشابه فرش‌های دست‌بافت تولید کرده‌اند. بنابراین به عنوان جایگزین برای این فرش‌های گران‌قیمت، می‌توان از فرش‌های مشابه ماشینی در دکوراسیون ایرانی استفاده کرد.

استفاده از کاشی‌کاری و آینه‌کاری در دکوراسیون ایرانی

کاشی‌کاری در دکوراسیون داخلی

استفاده از کاشی کاری و آینه کاری جلوه خاصی به دکوراسیون می‌بخشد. برای تبدیل دکوراسیون خانه، به سبک ایرانی، می‌توان از آینه کاری و کاشی کاری بهره گرفت. آینه کاری باعث افزایش انتشار نور در خانه می‌شود. کاشی کاری نیز باعث افزایش رنگ و لعاب در دکوراسیون داخلی منزل می‌شود.

آینه کاری در طراحی دکوراسیون داخلی

کاشی‌ها جنس‌های مختلفی دارند، امروزه نیز تولیدکنندگان کاشی، نمونه‌هایی از سرامیک تولید می‌کنند، که درست مشابه با کاشی‌کاری‌های قدیمی ایرانی است. از آنجایی که استفاده از کاشی‌کاری‌های اصیل، ممکن است هزینه‌بر باشد، بنابراین می‌توان این سرامیک‌ها را برای دکوراسیون داخلی منزل ایرانی، جایگزین کرد.

انواع مدل‌های جذاب و شیک از دکوراسیون داخلی منزل ایرانی

در این قسمت، قصد داریم چند نمونه از مدل‌های مختلف دکوراسیون منزل براساس سبک ایرانی را با یکدیگر مشاهده کنیم.

دکوراسیون به سبک ایرانی

دکوراسیون منزل ایرانی

دکوراسیون منزل ایرانی

دکوراسیون منزل ایرانی

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی

طراحی دکوراسیون داخلی

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.