نمای ترکیب سنگ و آجر

29 مدل از نمای ساختمان ترکیب سنگ و آجر + نکات مهم

نمای یک ساختمان، پوشش و لباس آن است. اگر در ساخت بنای خود از بهترین متِریال استفاده کرده و تمامی استاندارد‌های لازم را رعایت کرده باشید اما در انتها لباس مناسبی را تن آن نکنید، تمامی زحمات خود را در چشم مخاطبان به باد داده‌اید.

در چند سال اخیر نماهای ترکیبی ساختمان، محبوبیت بیشتری نسبت به دیگر انواع نما کسب کرده‌اند. در ایران نمای ساختمانِ ترکیب سنگ و آجر به‌ وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل وجود مزایای بالا، همواره با افزایش محبوبیت و فروش در بازار مصالح ساختمانی روبرو است.

در این مقاله قصد داریم تا در ابتدا به توضیح کاربرد نمای ترکیب سنگ و آجر پرداخته و سپس، نحوه اجرای آن را برای شما توضیح دهیم. در انتها نیز 29 مدل از نمای مذکور را در قالب تصاویر همراه با توضیحات کوتاه برای شما به نمایش درآورده و در مورد هرکدام توضیحات لازم را ارائه می‌کنیم. با ما همراه باشید:

نمای ساختمان ترکیب سنگ و آجر

کاربرد و ویژگی نمای ساختمان ترکیب سنگ و آجر

نمای آجر سنگ و یا ترکیب سنگ و آجر، در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری و… استفاده می‌شود. به طور کلی محدودیتی در به‌کار بردن این نوع نما وجود ندارد.

وجود آجر در این پوشش باعث افزایش کارایی و مزیت های آن شده است. مهم ترین دلایل انتخاب آن توسط معماران یا صاحبان ساختمان، در ابتدا مقاوت بالا و سپس قیمت مناسب آن نسبت به زیبایی به وجود آمده است. در ادامه توضیحات جامع‌تری را در مورد این موضوع مطالعه می‌کنید.

1_ مقاومت نمای سنگ و آجر ساختمان

آجرنمای استفاده شده در نمای ترکیبی سنگ و آجر، در دمای بالای کوره‌های آجرپزی تولید شده و این موضوع باعث افزایش مقاوت آنها نسبت به شرایط بیرونی می‌شود. این نمای پرطرفدار می‌تواند در مقابل:

  • باران های اسیدی
  • اشعه خورشید
  • و حرارت بالا

مقاوت خوبی از خود نشان دهد. رنگ استفاده شده در نمای آجری ترکیب با سنگ، بر خلاف دیگر انواع نما، رنگ مصنوعی نیست بلکه این رنگ به دلیل حرارت بالای کوره در هنگام ساخت آجرها به دست می‌آید. همین موضوع باعث میشود تا نمای مذکور در مقابل اشعه uv و نور مستقیم آفتاب با تغییر رنگ مواجه نشود.

همینطور این آجرها، به دلیل ساختار داخلی خود، قدرت دفع آب بالایی دارند و به همین خاطر، آب، باران های اسیدی و غیره کمترین اثر تخریبی را بر روی آن می‌گذارند.

البته آجرهای نما، خود انواع مختلفی دارند که رایج‌ترین آنها، نمای آجر نسوز است. این نما مقاوم‌ترین نوع در بین آنهاست. نمای آجر نسوز حتی توانایی تحمل دمای بیشتر از 1500 درجه را دارد. همین موضوع باعث شده تا از آن در ساخت دیوار کوره‌ها، ساختمان‌های کارگاهی و… استفاده شود.

علاوه بر این مقاومت بالای آنها در مقابل حرارت و نور خورشید، باعث محبوبیتشان در استان‌های جنوبی کشور شده. در نهایت کیفیت ساختاری بالای این نمای آجری، باعث می‌شود تا از آنها به عنوان یک عایق مناسب صدا، گرما و سرما استفاده شود.

در کنار تمامی اینها، سنگ به کار رفته در نمای سنگ و آجر، مقاومت بالایی در مقابل نور خورشید، دما و حتی آتش‌سوزی دارد. همینطور تنوع بالای آن می‌تواند باعث افزایش زیبایی کل بنا شود.

نکته: مقاوت سنگ در مقابل باران های اسیدی و شرایط آب و هوایی نسبت به آجر کمتر است. از همین رو در هنگام خرید باید به این موضوع توجه کرده و سنگ با کیفیتی را انتخاب کنید.

2_ قیمت پایین نمای سنگ و آجر

مواد به کار رفته در ساخت آجرنما، غالبا سنگ و خاک رس هستند. همینطور رنگ‌آمیزی آنها در اغلب موارد بدون استفاده از رنگ مصنوعی انجام می‌شود. استفاده از مصالح طبیعی و غیر مصنوعی در تولید این آجرها به شدت باعث کاهش قیمت محصول خروجی شده است و یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش محبوبیت آنها، همین قیمت پایین است.

البته نمای سنگ و آجر به دلیل سرعت بالا در پیاده سازی روی ساختمان و اجرای آن، باعث کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت کار می‌شوند و به این ترتیب نیز هزینه‌های جاری را کم می‌کنند. در آخر، سنگ تراورتن ارزان قیمت در کنار آجرهای نما، می‌تواند یک نمای کم هزینه را برای ساختمان شما به وجود بیاورد.

3_ افزایش زیبایی با نمای آجر سنگ در ساختمان

آجرهای نما، خود در چند رنگ مختلف تولید می‌شوند و استفاده از آنها حتی به تنهایی میتوانید جلوه‌ای زیبا به نمای ساختمان شما بدهد. وجود سنگ نیز در هر نمای ساختمانی منظره‌ای خاص و دیدنی به وجود می‌آورد. در نهایت و با ادقام این‌دو، بنای شما با کمترین هزینه ممکن، زیباترین ظاهر را به خود می‌گیرد.

پیشنهاد مقاله:  آنچه دربارۀ طراحی نمای ساختمان مسکونی نمی‌دانید

نحوه اجرای نمای ترکیبی آجر و سنگ

اجرای نمای سنگ و نمای آجری در ساختمان، به صورت جداگانه انجام می‌شود. در ادامه توضیحات جامعی را در مورد هرکدام به شما ارائه می‌کنیم.

نحوه اجرای نمای سنگ

برای اجرای نمای سنگ 2 راه وجود دارد. راه اول اجرای “تر” و راه دوم اجرای “خشک”.

نمای ترکیبی آجر و سنگ

در راهکار اولی (تر یا دوغاب)، سنگ نمای ساختمان در جای مناسب خود چیده می‌شود و پس از آن، دوغاب یا همان ملات را در پشت آن و بین نما و دیوار می‌ریزند. به این ترتیب، خشک شدن ملات باعث چسبیدن نما به دیوار اصلی ساختمان خواهد شد. البته این روش به دلیل مشکلاتی از جمله خطر جدا شدن سنگ‌ها و نماهای سنگین از ساختمان و ریزش آن، به ندرت توسط نما کارها و مخصوصا در ارتفاع بالا استفاده می‌شود.

در راهکار دوم یا اجرای نمای خشک، سنگ نما با استفاده از گیره های پین‌داری که به پشت آن متصل می‌شود، به صورت کشویی در نمای ساختمان که قبلا شاسی‌کشی شده قرار می‌گیرد. این روش در حدود 20 سال است که در ایران برای اجرای نمای سنگ استفاده می‌شود و برگرفته از سبک اجرای نما در آمریکا است.

به این صورت علاوه بر افزایش مقاومت نما، خاصیت عایق بودن آن نیز افزایش پیدا میکند.

نحوه اجرای نمای آجر

در مقابل، برای اجرای نمای آجری بر روی ساختمان، 3 راهکار وجود دارد:

  • اجرای تر با ملات
  • اجرا با چسب
  • اجرای خشک

اجرای نمای آجری با استفاده از ملات میتواند باعث پوشاندن عیوب ظاهری دیوار(تراز نبودن آن) شود. همینطور قبل از اجرای آن نیاز به انجام محاسبات مهندسی نیست اما زمان اجرای آن توسط نماکار کمی طولانی‌تر از دیگر روش‌هاست.

در روش اجرا با چسب، در ابتدا دیوار پشت نما با استفاده از پوشش پلاستر (سیمانی) پوشانده می‌شود. پس از آن، قسمت پشتی آجر کاملا چسب اندود شده و بر روی دیوار به اجرا درمی‌آید. نکته مهم این است که در صورت کوتاهی در چسب زدن پشت آجرها، پس از خیس شدن نمای کار شده بر اثر باران، احتمال یخ زدن و جدا شدن آجرها بسیار زیاد می‌شود.

اجرای خشک نمای آجر نه با استفاده از ملات و چسب، بلکه با بهره‌بری از تجهیزات فلزی مانند پیچ، ریل و غیره انجام می‌شود.

پیشنهاد مقاله:ایده‌های خلاقانه برای طراحی نمای خارجی رستوران

مدل های تصویری از نمای ساختمان سنگ و آجر

نمای ساختمان سنگ و آجر

ادقام نمای سنگی در قسمت‌های پایینی و دیوار منزل با نمای آجری بر روی سقف خانه توانسته جلوه زیبایی برای این ساختمان به وجود بیاورد.

نمای ساختمان سنگ و آجر 1

ساختمان این منزل با استفاده از نمای سنگ تزئین شده. البته این سنگ با نمای چوبی درهم آمیخته است.

نمای ساختمان سنگ و آجر 2

در برخی از تصاویر ادامه این مقاله نیز چنین نمایی را مشاهده می‌کنید که از سنگ یا آجر صرفا برای نمای قسمت کوچکی از ساختمان استفاده می‌شود. همانطور که مشاهده میکنید برای نمای اطراف تراس در کنار آجرنماها، از سنگ استفاده شده.

نمای ساختمان سنگ و آجر 3

نمای ترکیبی سنگ و آجر با پس‌زمینه قرمز رنگ باعث ساخت این جلوه معماری خاص در تصویر بالا شده.

نمای ساختمان سنگ و آجر 5

در معماری کلی این بنا، آجری را مشاهده نمی‌کنید ‌درحالی که اگر کمی با دقت به تصویر خیره شوید، نقش آجر‌ها در قسمت‌های پایینی جاده آن را مشاهده کرده و دلیل زیبایی نامفهوم آن را درک خواهید کرد.

نمای ساختمان سنگ و آجر 6

استفاده از آجرها بر روی دیوار و سنگ‌ نما، بر ستون‌ها و قسمت پایینی دیوار باعث ساخت یک فضای سنتی شده که در کنار پوش‌های آبی رنگ، یک تضاد دیدنی به وجود آورده‌اند.

نمای ساختمان سنگ و آجر 7

در نمای آجر سنگ بالا، از سنگ‌ها به صورت تضاد رنگی و لایه‌ای در میان نمای آجری استفاده شده است.

نمای ساختمان سنگ و آجر 8

دو نوع سنگ نما و همینطور دو نوع آجر نما (سقف و دیوار) به صورت حرفه‌ای در این ساختمان بایکدیگر ادقام شده‌اند.

آجرنما

آجرهای مشکی رنگ در نمای سنگ و آجر بالا، به صورت قالب در ظاهر ساختمان استفاده شده و در مقابل برای مشاهده بهتر برجستگی‌های ساختمان از نمای سنگ مسی رنگ بهره برده‌اند

ظاهر ساختمان

طراح این ساختمان مطمئنا یک طراح با تجربه بوده که توانسته به این خوبی از نمای ترکیبی سنگ و آجر استفاده کرده و به رنگ ها را این‌چنین زیبا با یکدیگر ادقام کند.

نورپردازی در ساختمان

استفاده از نمای آجری با چینش خاص و در پایین آن، نمای سنگی با تضاد رنگی. به نقش نورپردازی در این ساختمان دقت کنید.

نمای ترکیب سنگ و آجر

استفاده از نمای ترکیب سنگ و آجر از سقف ساختمان تا کف حیاط.

پیشنهاد مقاله: ۵۰ نمونه نمای ساختمان ویلایی

استفاده از سنگ بر روی دیوار

این نوع نما در ساختمان های اروپایی بسیار رایج است؛ استفاده از سنگ بر روی دیوار و آجر بر روی سقف. نمونه‌های آن را در منازل خانه‌های ترکیه‌ای به وفور مشاهده می‌کنید.

نمای سنگی

این ساختمان به روش بسیار خلاقانه‌ای نما شده است. نمای سنگی در جلو ساختمان و نمای آجری در دیوار‌های کناری مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

استفاده از سنگ در نمای ساختمان

از جمله نماهای معروف که در تصاویر قبل هم نمونه آن را مشاهده کردید؛ استفاده از سنگ به صورت غالب در نمای ساختمان و آجر بر روی سقف.

آجرها در نما

به کارگیری خلاقانه نمای سنگ و آجر! به قرارگیری آجرها در نما و در کنار پنجره‌ها دقت کنید.

آجرها در نما

نمای سنگ در روبرو ساختمان استفاده از نمای آجری در کناره‌ها.

نمای سنگ و اجر

اگر با دقت به این نما نگاه کنید، استفاده بیش از 3 نوع سنگ و 2 نوع آجر را در آن مشاهده خواهید کرد.

نمای اجری 1

استفاده از دو نوع نمای آجری بر روی دیوار و سقف و تزیین قسمت روبرویی با سنگ نما.

نمای سنگ و آجر 2

نمای سنگ و آجر در یک ساختمان با معماری خلاقانه در فضای روستایی.

نمای سنگ و آجر 3

به کاربردن نمای سنگی خاص و متضاد در کنار نمای آجری معمولی باعث ساخت این جلوه متفاوت شده.

نمای اجر و سنگ 4

حتی نمای سنگ بر روی قسمتی از خانه می‌تواند باعث ایجاد سبک نمای سنگ و آجر در ساختمان شما شود.

نمای سنگ و آجر 6

نمای این خانه واقعا خاص است. به تضاد رنگی آجرهای سیاه و سنگ‌های به کار رفته در آن دقت کنید.

نمای کاملا سنگ

استفاده از دو نوع سنگ در یک نما که ظاهری کاملا متفاوت دارند.

ترکیب سنگ و آجر

نمای ترکیبی ساخته شده از نیمی سنگ و نیمی آجر.

نمای قالب سنگ

و دوباره نمای قالب سنگ و نمای آجری بر روی سقف، البته با ظاهر و جزئیاتی متفاوت‌تر.

نمای سنگی2

استفاده از نمای سنگی یک رنگ و ادقام آن با جزئیاتی مانند آجر مشکی.

نمای سنگی 3

و در انتها نمای آجری و سنگی در کنار یکدیگر با جزئیاتی جذاب.

پیشنهاد مقاله: نماهای رایج ساختمان کدام‌اند؟

کلام آخر

به عنوان کلام آخر باید اشاره‌ای به تنها مشکل نمای سنگی و آجری داشته باشیم. این دو نما در کنار یکدیگر باعث ایجاد وزن سنگینی شده که این وزن را بر ساختمان وارد می‌کنند. برای اینکه از کیفیت و همینطور امنیت آن مطمئن شوید، بهتر است تا با یک تیم حرفه‌ای نماکار همکاری کنید تا آنها بهترین روش اجرا را برای ساختمان‌تان انتخاب کنند.

در این مقاله به معرفی نمای سنگ و آجر پرداختیم و جزییات آن از جمله:

  • کاربرد
  • ویژگی‌ها
  • و نحوه اجرا

را برای شما توضیح دهیم دادیم. امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشند.

 

1 دیدگاه

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.