دکوراسیون آبی

رنگ آبی در دکوراسیون، این‌بار در پذیرایی شما

شما هم احتمالاً مانند من طرفدار رنگ آبی هستید و از آن آرامش و انرژی می‌گیرید. آبی رنگ پهناورترین داشته‌های بشر یعنی آسمان و دریاست و شاید به همین خاطر است که طرفداران زیادی هم در سرتاسر دنیا دارد.

اما در بیشتر موارد وقتی شما می‌خواهید از این رنگ در دکوراسیون خانه یا محل کارتان استفاده کنید، معمار داخلی یا افراد خانواده به شما می‌گویند این رنگ را استفاده نکنید. وقتی هم که شما پرچم طرفداری از رنگ دریا را بالا می‌برید به شما می‌گویند: نه خیر! این رنگ باعث خواب‌آلودگی و افسردگی می‌شود و اصلاً حتی فکرش را هم نکنید.

اما این گمانه‌ها چه‌قدر درست هستند؟ آیا انجمنی از دشمنان رنگ آبی دارند شایعه سازی می‌کنند و به رنگ محبوبمان تهمت می‌زنند؟ یا واقعاً این‌ها از اثرات استفاده از رنگ آبی در دکوراسیون است؟

دکوراسیون آبی

 

در این مقاله سعی می‌کنیم به همه‌ی این سوالات در کنار هم پاسخ دهیم و اثرات رنگ آبی را بر جنبه‌های مختلف زندگی‌مان بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

اثرات رنگ آبی در زندگی ما

رنگ آبی مانند همه‌‌ی رنگ‌های دیگر، صد‌ها طیف رنگی را شامل می‌شود و هر کدام اثر خاص خود را دارند. در این بخش اثرات کلی و مشترک همه‌ی این طیف‌ها را بررسی می‌کنیم:

اثرات روانشناسی

رنگ آبی به از لحاظ روان‌شناسی نماد آرامش است و باعث رفع خستگی می‌شود. اعتماد به نفس افراد را بالا می‌برد و به آن‌ها احساس امنیت می‌دهد. برای مثال طبق تحقیقات، در باشگاهی که رنگ دیوارهای آن آبی رنگ بود ورزشکاران با اعتماد به نفس بیشتر وزنه‌های سنگین‌تر را برای تمرین انتخاب می‌کردند.

اثرات فیزیکی

رنگ آبی به سراغ بخش اعصاب پاراسمپاتیک می‌رود و آن‌ها را تحریک می‌کند. این دسته از اعصاب، وظیفه‌ی این را دارند که بدن شما را در مواقع استرس به حالت آرامش در آورند، برای مثال تنفس شما را آرام‌تر کنند و هورمون آرام‌بخش ملاتونین را در خون شما آزاد کنند.

پس وقتی شما به رنگ آبی نگاه کنید، فشار خونتان هم پایین می‌آید و تنفس شما آرام‌تر می‌شود.

رنگ آبی

اثرات درمانی

تا به حال دقت کرده‌اید رنگ لباس‌های اتاق عمل و احیای بیمارستان‌ها به رنگ آبی تیره است؟ بسیاری از پزشکان به واسطه‌ی‌ خاصیت درمانی رنگ آبی از آن برای سرعت بخشیدن به بیماری‌ها استفاده می‌کنند. رنگ آبی با اثر بر چاکرای گلو در درمان مواردی مانند آسم و میگرن اثرات مفیدی دارد.

اثر بر اشتها

طبق تحقیقات صورت گرفته، رنگ آبی باعث کاهش اشتها می‌شود. به همین دلیل پزشکان به بیمارانی که اضافه وزن دارند توصیه می‌کنند در هنگام غذا خوردن به سطحی آبی نگاه کنند. اما اگر شما در پی افزایش اشتهای خود یا کودکتان هستید توصیه می‌کنیم رنگ آبی را کنار بگذارید و به سراغ رنگ‌های گرمتر علی‌الخصوص خانواده‌ی قرمز آتشین بروید.

اثر بر انرژی بدن

همان طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، رنگ آبی باعث می‌شود بدن شما ریلکس‌تر شود. به همین دلیل می‌گوییم که رنگ آبی سطح انرژی بدن شما را پایین می‌آورد. اما این گزاره کمی کلی است و مثلا در باره‌ی طیف ‌آبی فیروزه‌ای صدق نمی‌کند. آبی فیروزه‌ای بسیار انرژی زاست و سطح فعالیت شما را بالا‌تر می‌برد.

به علاوه می توانید با ترکیب درست و اصولی رنگ آبی با رنگ‌های مناسب از اثرات مثبت این رنگ استفاده‌ی بیشتری ببرید که در ادامه به طور مفصل به آن می‌پردازیم.

مزایا و معایب استفاده از رنگ آبی

در ادامه به طور خلاصه معایب و مزایای استفاده از رنگ آبی را جمع‌بندی می‌کنیم.

مزایامعایب
–         آرامش آوری

–         القای حس آرامش و اعتماد به نفس

–         کاهش جریان فشار خون

 

–         تشدید افسردگی و خواب آلودگی

–         کاهش اشتها

–         القای احساس سرما

 

ترکیب آبی با رنگ‌های دیگر

تا این مرحله به خوبی با خود رنگ آبی آشنا شدیم و اثرات آن را بررسی کردیم. در این قسمت به بررسی اصولی این موضوع می‌پردازیم که آبی با چه رنگ‌هایی بهتر ست می‌شود و چهره‌ی زیباتری به محل کار و زندگی ما می‌دهد.

مشاوران دکوراسیون‌های داخلی و سایت‌ها، اغلب به طور سلیقه‌ای به شما می‌گویند که استفاده از چه رنگ‌هایی با آبی بهتر است. اما در این مقاله ما به شما روش علمی این که بفهمید چه رنگ‌هایی در کنار هم معجزه می‌کنند را آموزش می‌دهیم. با ما همراه باشید.

دایره‌ی رنگ ایتن

ایتن یک دانشمند رنگ شناس بود که سالیان زیادی از زندگی‌اش را صرف رنگ‌ها یا به قول خودش جوهره‌ی زندگی کرد. ایتن در یکی از کتاب‌هایش به نام کتاب رنگ، چرخه یا دایره‌ای را معرفی می‌کند تا بتوان به کمک آن رابطه‌‌ی بین رنگ‌ها را کشف کنیم. به این دایره خوب نگاه کنید:

دایره رنگ

در مرکز این دایره یک مثلث قرار دارد. سه رنگ تشکیل دهنده‌ی آن آبی قرمز و زرد خودمان هستند. حالا به سراغ دایره می‌رویم. در دایره هم سه رنگ اصلی را می‌بینیم و در کنار آن‌ها ترکیبشان را با رنگ‌های مختلف. خب حالا چه طور از این دایره استفاده کنیم؟ به سه روش زیر:

روش اول: روش خط

فرض کنید می‌خواهیم بفهمیم چه رنگی با آبی خالص ست می‌شود. در این صورت آبی را در چرخه پیدا می‌کنیم و یک خط صاف می‌کشیم تا به رنگ مقابل آن برسیم. می‌بینیم که به نارنجی برخوردیم پس نارنجی رنگی است که به درستی با آبی ست می‌شود.

1

به همین ترتیب آبی-بنفش با زرد- نارنجی ست می‌شود.

2

و  فیروزه‌ای با قرمز- نارنجی.

3

روش دوم: روش مثلث

اگر شما به دنبال تنوع رنگی بیشتری می‌گردید می‌توانید به سراغ روش مثلث بروید. روش مثلث هم مانند روش خط است. با این تفاوت که یک مثلث متساوی‌الاضلاع رسم می‌کنید و سه رنگی که با هم ست می‌شوند را پیدا می‌کنید.

4

برای مثال می‌بینیم که رنگ آبی خالص با رنگ‌های زرد و قرمز خالص ترکیب درستی می‌دهند و همین طور فیروزه‌ای و ارغوانی و پرتقالی.

روش سوم: روش مستطیل

پیدا کردن 4 رنگ هماهنگ به راحتی پیدا کردن همان دو یا سه‌تا است. برای این کار، این بار بین رنگ‌های دلخواهمان مستطیل رسم می‌کنیم.

5

به این صورت می‌بینیم چهار رنگ آبی فیزوزه‌ای، نارنجی-زرد، آبی-بنفش و قرمز- نارنجی با هم هارمونی دارند و در اصطلاح با هم ست می‌شوند.

بررسی نمونه‌ها

ترکیب رنگ ها

‌آبی+‌ نارنجی

روش خطی پیدا کردن رنگ مکمل آبی را در دایره‌ی ایتن که یادتان هست؟ حالا رسیدیم به بررسی همان بهترین ترکیب آبی.

دکوراسیون آبی نارنجی

 

 

نارنجی ترکیبی انرژی‌ زا و اشتهاآور است. آبی هم که احساس آرامش را تقویت می‌کند پس این ترکیب می‌تواند  مناسب آشپزخانه‌ی شما باشد. حتی اگر شما صاحب یک فست فود بزرگ هم باشید این ترکیب برای شما معجزه می‌کند.

دکوراسیون آبی نارنجی 2

 

آبی+ زرد

آبی در کنار زرد ترکیب فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود. چرا که زرد رنگ خرد و دانایی است و به تفکر آگاهانه کمک بسیاری می‌کند. پس وقتی در کنار آبی که نماد  آرامش بود زرد را هم اضافه کنیم می‌توانیم محیطی خلاقانه و زیبا و پرانرژی را خلق کنیم.

دکوراسیون آبی زرد

از این ترکیب می‌توان در مدارس و موسسات آموزشی استفاده کرد و از بازده بالای دانش‌آموزان لذت برد.

هم چنین می‌توان از درجات تلفیقی آنها هم در کنار یکدیگر بهره برد. برای مثال ترکیب آبی آسمانی و زرد نارنجی.

 

آبی+ قرمز

آبی و قرمز، دو رقیب همیشگی که حتی روی فوتبال دنیا هم سایه انداخته‌اند، دربی‌های پرسر و صدا و استقلال یا پرسپولیسی بودنمان را که یادتان نرفته؟ ولی آیا ترکیب آنها هم زیبا است؟ با اطمینان قلبی به شما می‌گوییم: بلی.

به این دلیل که گرمیِ رنگ قرمز سردی رنگ آبی را متعادل‌تر می‌کند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که بهتر است در کنار ترکیب این دو، از رنگ سفید نیز استفاده کنید تا انرژی رنگ‌ها به درستی در سرتاسر محیط پخش شود.

دکوراسیون آبی قرمز

به خاطر داشته باشید این ترکیب زیاد مناسب اتاق خواب شما نیست. به این دلیل که گرما و انرژی رنگ قرمز در بیشتر موارد مانع خواب آسوده‌‌ی شما می‌شود، اما این ترکیب برای سالن پذیرایی عالی است.

دکوراسیون آبی قرمز 2

چند نکته

رنگ آبی شامل چندین طیف رنگی می‌شود. برای اینکه بتوانید بهترینِ آن را انتخاب کنید در ادامه چند نکته را با هم مرور می‌کنیم:

  1. رنگ‌های آبی تیره‌تر و ترکیب‌ آنها با رنگ‌های نقره‌ای و خاکستری و حتی بنفش تیره، انتخاب خوبی برای دکوراسیون اتاق خواب شما هستند. سعی کنید در اتاق خواب از رنگ‌های گرم و تند استفاده نکنید تا خواب آرام‌تری داشته باشید.
  2. رنگ‌ سرمه‌ای که جزو خانواده‌ی آبی طبقه بندی می‌شود رنگی رسمی و سازمانی است. بهتر است در دکوراسیون بخش پذیرش شرکت خود از این رنگ بهره ببرید.
  3. رنگ آبی فیروزه‌ای و آبی‌های روشن‌تر می‌توانند انتخاب مناسبی برای کلاس‌های مدارس باشند چرا که انرژی بخشند و خلاقیت را تا درصد قابل توجهی افزایش می‌دهند.
  4. اگر مبتلا یا در معرض ابتلا به بیماری افسردگی حاد هستید بهتر است همیشه در فضایی با رنگ آبی نباشید. در این صورت از رنگ‌های گرم و پرانرژی مثل قرمز و نارنجی استفاده کنید.

* هم چنین شما می‌توانید برای دیدن نمونه‌های بیشتری از انواع ست رنگ آبی با رنگ‌های دیگر و گرفتن ایده‌های جذاب در زمینه‌ی دکوراسیون داخلی به سراغ سایت پینترست بروید.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل به ابعاد مختلف استفاده از رنگ زیبای آبی اشاره کنیم و راهنمایی ارائه دهیم تا شما به راحتی بتوانید رنگی هماهنگ با آبی برای دکوراسیون را انتخاب نمایید.

در هر صورت تصمیم‌گیری نهایی با شماست و شما انتخاب می‌کنید دوست دارید در چه محلی با چه رنگی زندگی کنید. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در اختیار شما بگذاریم.

شما می توانید نظرات و پیشنهادات و تجربیات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید. ما مشتاقانه منتظر شنیدن آنها هستیم.

 

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.