ایده‌های هوشمندانه برای دکوراسیون آشپزخانه‌های کوچک

آرک مایان: آشپزخانه، قلب هر خانه است! بنابراین طراحی داخلی آن از اهمیت زیادی برخوردار است. بعضی افراد فکر می‌کنند که دکوراسیون داخلی آشپزخانه یک کار غیر ضروری است و معمولا کمتر کسی به آن توجه می‌کند؛ در صورتی‌که این یک تصور کاملا غلط است!

آشپزخانه اولین جایی است که هنگام ورود به منزل، مورد توجه قرار می‌گیرد؛ علاوه بر آن، ما طراحی داخلی آشپزخانه را فقط برای زیبایی انجام نمی‌دهیم. بلکه طراحی و اجرای یک دکوراسیون جذاب و کاربردی باعث استفاده‌ی بهتر از فضای آشپزخانه و لذت بیشتر از آشپزی خواهد شد. پس بهتر است، هر چه زودتر به فکر دکوراسیون داخلی آشپزخانه خود باشید!

اگر متراژ آشپزخانه به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد، به راحتی می‌توان ایده‌های چشم‌نواز و مدرن را در آن اجرا نمود. در حالی‌که دکوراسیون آشپزخانه‌های کوچک، با کمی دشواری همراه است. اما جای نگرانی نیست! در این مقاله سعی می‌کنیم نکات ضروری برای معماری داخلی آشپزخانه‌های کوچک را با هم مرور کرده و ایده‌های هوشمندانه و جذابی را به شما معرفی کنیم. بنابراین ادامه‌ی مقاله را از دست ندهید…

 دکوراسیون داخلی آشپزخانه

 

 

نکات مهم در طراحی آشپزخانه‌های کوچک

در آشپزخانه‌های کوچک، فضا به مقدار کافی وجود ندارد؛ اما به نظر شما آشپزخانه‌ای که فضا نداشته باشد به چه دردی می‌خورد؟

یک آشپزخانه کوچک را تصور کنید: این آشپزخانه آنقدر بد و غیر اصولی طراحی شده است که حتی رفت و آمد به آن نیز مشکل است! در این شرایط چگونه می‌توان آشپزی کرد؟! ما در این مقاله به شما یاد می‌دهیم که آشپزخانه‌های کوچک را طوری طراحی کنید که جذاب و کاربردی باشد!

یک شرکت طراحی داخلی باتجربه، برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک تمام تلاش خود را می‌کند تا از همه‌ی فضای موجود استفاده کند. در واقع، اصل اساسی در این نوع دکوراسیون داخلی آشپزخانه، افزایش فضای آشپزخانه به وسیله‌ی طراحی کابینت‌های جادار است.

قبل از اینکه طراحی و دکوراسیون آشپزخانه‌های کوچک را شروع کنیم، باید بدانیم که این آشپزخانه‌ها چه برای طراحی چه مشکلاتی دارند. از جمله مشکلات رایج در آشپزخانه‌های کوچک را می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- به هم ریختگی

یکی از چیزهایی که در آشپزخانه‌های کوچک به چشم می‌خورد، به هم ریختگی بیش از اندازه است. در واقع، کم بودن تعداد کابینت‌های زمینی و هوایی باعث می‌شود که بسیاری از وسایل مورد نیاز را نتوان در آن‌ها گذاشت؛ پس این وسایل در سرتاسر آشپزخانه پخش و پلا خواهند شد و جلوه‌ای بی‌نظم و درهم برهم را به نمایش می‌گذارند!

آشپزخانه کوچک

2- کم بودن میز کار

اگر یک آشپزخانه، به اندازه کافی میز کار یا صفحه کابینت برای قرار دادن لوازم آشپزی نداشته باشد، کار کردن در آن بسیار سخت است! به همین دلیل، در طراحی آشپزخانه کوچک باید کاری کرد تا این فضای کار تا جای ممکن افزایش پیدا کند. یکی از ایده‌های جالب برای دکوراسیون آشپزخانه کابینت، استفاده از سینک‌های ظرفشویی کوچک یا قرار دادن تخته روی سینک است. در این صورت، میزکار شما افزایش پیدا خواهد کرد.

3- تاریک بودن

آشپزخانه‌های کوچک، معمولا تاریک به نظر می‌رسند و این برای معماری داخلی خیلی بد است! پس باید نورپردازی آشپزخانه را با دقت بسیار زیادی انجام داد. برای این کار می‌توانید از نورهای مخفی برای زیر کابینت‌‌ها استفاده کنید. همچنین، قرار دادن لامپ‌های رشته‌ای در بالای کابینت‌ها نیز گزینه‌ای ایده‌آل است. آیینه‌ها نیز مشکل نور را حل می‌کنند! پس سعی کنید در آشپزخانه خود از آیینه نیز استفاده کنید.

برای اینکه، آشپزخانه شما مدرن به نظر برسد، بهتر است لوازم روشنایی قدیمی را با لامپ‌ها و لوسترهای شیک و لاکچری تعویض کنید؛ در این صورت، علاوه بر افزایش روشنایی، میزان مصرف انرژی نیز کاهش پیدا می‌کند.

 آشپزخانه

ایده‌های هوشمندانه در دکوراسیون آشپزخانه‌های کوچک

همان‌طور که گفتیم، طراحی و دکوراسیون آشپزخانه‌های کوچک دارای ظرافت‌های خاصی است. در حقیقت، اگر بخواهیم این آشپزخانه‌ها را بدون توجه به متراژ آن‌ها طراحی کنیم، نتیجه‌ی خوبی نخواهیم گرفت! در این بخش از مقاله می‌خواهیم با چند ایده‌ی جالب برای دکوراسیون آشپزخانه‌های کوچک آشنا شویم؛ برخی از این ایده‌ها عبارتند از:

1- استفاده بیشتر از دیوار

در آشپزخانه‌های کوچک، میزان فضای کاری و صفحه کابینت بسیار کم است؛ به نظر شما چه راه حلی برای آن وجود دارد؟! مهندسان طراحی و دکوراسیون در این زمینه معتقدند باید از دیوارها استفاده‌ی بیشتری کرد تا کمبود میز کار، کمتر به چشم بیاید.

یکی از روش‌های استفاده‌ی بهتر از دیوارها در آشپزخانه کوچک این است که ابزارهای آشپزی را روی دیوار قرار دهیم. اگر آشپزخانه رستوران‌های بزرگ را دیده باشید، متوجه این ایده خواهید شد!

امروزه لوازم منحصربفرد و جذابی برای قرار دادن وسایل آشپزی روی دیوار طراحی و ساخته شده است که شما می‌توانید با توجه به نوع دکوراسیون آشپزخانه از آن‌ها استفاده کنید.

نکته‌ی مهم این است که برای قرار دادن لوازم روی دیوار، زیاده‌روی نکنید! زیرا در این صورت، آشپزخانه‌ی شما نامنظم و شلوغ به نظر می‌رسد. بنابراین بهتر است فقط لوازمی را به دیوار نصب کنید که قرار است هر روز با آن‌ها آشپزی کنید.

2- استفاده از لوازم چندمنظوره

بسیاری از افراد می‌خواهند از همان لوازم و مبلمانی که در سایر آشپزخانه‌ها دیده‌اند، در آشپزخانه کوچک خود نیز استفاده کنند؛ اما متراژ کم آشپزخانه، اجازه‌ی این کار را نمی‌دهد. در این شرایط چه باید کرد؟ جالب است بدانید که لوازم چندمنظوره و مخفی شونده برای همین ساخته شده‌اند!

یکی از ایده‌های مدرن برای دکراسیون داخلی آشپزخانه‌های کوچک، قرار دادن مبلمان و لوازمی است که قابلیت مخفی شدن دارند. یعنی لوازمی که فقط در مواقع نیاز مشاهده می‌شوند و در غیر این صورت، در بین سایر کابینت‌ها مخفی می‌شوند.

این لوازم چند منظوره باعث افزایش کارایی آشپزخانه و بازتر شدن فضا می‌شوند. به همین دلیل، استفاده از این لوازم در آشپزخانه‌های کوچک، یک انتخاب هوشمندانه است! در ادامه برخی از این لوازم منحصربفرد را معرفی خواهیم کرد:

  • چهارپایه‌هایی که به آسانی در بین کابینت‌ها مخفی می‌شوند.
  • کابینت‌ها یا میزهایی که قابلیت جمع شدن دارند.
  • تخته‌هایی که در روی دیوار مخفی شده و قابلیت باز شدن دارند.

 

 

3– افزایش دادن میزکار

در طراحی و دکوراسیون خانه و آشپزخانه‌های کوچک، اگر بتوانیم میزکار و فضای مورد نیاز برای آشپزی را افزایش دهیم، بسیار موفق بوده‌ایم! برای این کار ایده‌های زیادی وجود دارد که همگی آن‌ها بر اساس طراحی مینیمال در آشپزخانه هستند. برخی از ایده‌های افزایش میزکار در آشپزخانه‌های کوچک عبارتند از:

  • استفاده از لوازم برقی مناسب

لوازم برقی آشپزخانه اگر به درستی انتخاب شده باشند، باعث افزایش میزکار نیز خواهند شد. زیرا معمولا این لوازم، به طور هم‌سطح با صفحه کابینت قرار گرفته و می‌توان از آن‌ها برای قرار دادن برخی از لوازم استفاده کرد؛ البته وقتی که خاموش هستند!

  • استفاده از پوشش برای اجاق گاز

حتما می‌دانید که برای برخی از غذاها، هیچ نیازی به اجاق گاز نیست! پس می‌توان با قرار دادن یک پوشش چوبی روی اجاق گاز، از روی آن استفاده کرد و فضای کاری را افزایش داد. به عنوان مثال، هنگام درست کردن سالاد، می‌توانید لوازم مورد نیاز را روی همین پوشش چوبی قرار دهید.

 

 

4- استفاده از قفسه‌های مدرن

در طراحی آشپزخانه کوچک، معمولا از برخی فضاها نمی‌توان به صورت کامل استفاده کرد؛ این فضاها را در طراحی، اصطلاحا فضاهای مرده و پرت می‌گویند. اما در یک آشپزخانه‌ی کوچک، از این فضاها هم باید نهایت استفاده را برد!

امروزه قفسه و شلف‌های متنوعی تولید شده است که می‌توان از آن‌ها برای فضاهای مرده در دکوراسیون داخلی آشپزخانه مدرن استفاده کرد. این قفسه‌ها دارای اندازه‌های مختلفی هستند و جذابیت آشپزخانه را دوچندان می‌کنند.

پیشنهاد ما این است که از شلف‌ها و قفسه‌ها در بالای اجاق گاز، کنار یخچال، کنار هود و سایر نقاطی که نصب کابینت در آن‌جا امکان پذیر نیست، استفاده کنید.

جالب است بدانید که این قفسه‌ها حتی قابلیت نصب در کنج دیوارها را نیز دارند! پس، با کمک آن‌ها تمامی نقاط آشپزخانه را تحت پوشش قرار دهید.

حرف آخر …

ما از یک آشپزخانه چه انتظاراتی داریم؟! قرار است آشپزی در آن راحت و بدون دردسر باشد و در کنار آن، دکوراسیون شیک و جذابی هم داشته باشد! خب! برای داشتن چنین آشپزخانه‌ای چه باید بکنیم؟! ما در این مقاله به شما آموختیم که چگونه می‌توان یک آشپزخانه کوچک را به بهترین شکل ممکن طراحی کرد تا هم جذاب باشد و هم بتوان به راحتی در آن آشپزی کرد!

آشپزخانه‌های کوچک معمولا نامنظم،شلوغ و تاریک هستند. همچنین، صفحه کابینت و فضای کاری آن‌ها نیز بسیار کم است. به همین دلیل ما باید برای حل این مشکلات، از ایده‌های هوشمندانه استفاده کنیم. در این مقاله، تلاش کردیم شما را با برخی از این ایده‌ها مانند استفاده بیشتر از دیوار و قفسه‌ها آشنا کنیم.

اکنون نوبت شماست! آیا تجربه‌ی آشپزی در آشپزخانه‌های کوچک را داشته‌اید؟! به نظر شما چه مشکلاتی در این آشپزخانه‌ها وجود دارد که با انجام یک طراحی داخلی صحیح می‌توان آن‌ها را از بین برد؟ شما چه ایده‌ای برای دکوراسیون آشپزخانه‌های کوچک دارید؟

در بخش نظرات، می‌توانید پاسخ‌های خود را با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید؛ منتظر شما هستیم…

 

 

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.