صرافی

طراحی دکوراسیون صرافی و نکات خیلی مهم که باید بدانید

در طی این مقاله قصد داریم شما را با طراحی دکوراسیون صرافی که یکی از امنیتی ترین مشاغل که روزانه پول های زیادی را جابجا می کنند و نیازمند فضایی مدرن و به روز هستند آشنا کنیم.

این روز ها به دلیل شرایط اقتصادی، نیاز مردم به صرافی ها چند برابر شده است و به همین دلیل اکنون صرافی ها جزء مشاغلی هستند که به طور معمول تعداد افراد بیشتری نسبت به سایرین مشاغل را هر روز در دفتر کارشان مشاهده می کنند.

اما برای طراحی دکوراسیون داخلی این شغل پر حجم چه دیزاین و تمی بیش‌تر مناسب است؟

خب جواب سوالتان را می توانید در ادامه مقاله پیدا کنید. با ما همراه باشید.

صرافی

 

طراحی دکوراسیون صرافی باید علاوه بر اینکه متناسب با نیاز های مشتری و مدرنیته بودن کنونی فضای جامعه باشد، باید حتما نکات امنیتی نیز در آن رعایت شده باشد. فرض کنید طراحی بسیاری شیک و عامه پسندی را برای صرافی خود انجام داده اید اما نکات امنیتی را به خوبی رعایت نکرده اید، مشخص است هر لحظه امکان دارد آنچه را که بدست آورده اید یک شبه از دست بدهید. پس باید دکوراسیونتان ترکیبی از امنیت و مدرنیته بودن باشد.

+ مدرنیته؟

– بله مدرنیته، چون شغل شما تنها برخورد با هموطنان ایرانی نیست و مطمئناً با افراد مقیم سایر کشور های جهان هم بر حسب شغل انتخابیتان برخورد خواهید کرد پس باید دکوراسیونتان علاوه بر عامه پسند بودن، به سبک مدرنیته اروپایی-آمریکایی نیز بسیار شبیه باشد و شخص غیرایرانی در صورت حضور در صرافی تان احساس غریبی و ناآرامی نکند، چون تنها ایجاد آرامش در مخاطب موجب مراجعه دوباره او می‌شود.

پس بیایید دو اصل اساسی طراحی دکوراسیون صرافی را دوره کنیم:

1- امنیت

2- مدرنیته بودن، آرامش بخش بودن

پیشنهاد مقاله: 

کات دکوراسیون داخلی مغازه از طلافروشی تا کبابی

 طراحی صرافی

امنیت در طراحی دکوراسیون صرافی

برای این بخش راه های بسیاری دارید. اگر می خواهید مرز های امنیتی بین خود و مشتریانتان را مستحکم تر کنید، می توانید از حائل بین مراجعه کننده و پاسخ‌دهنده استفاده کنید و شیشه ای محکم، همانند شیشه تعدادی از بانک ها که بریدگی گردمانندی برای ارتباط میان طرفین وجود دارد را به کار ببرید. اما این شیشه حالتی رسمی و پست بانک مانندی ایجاد نمی کند؟

ما در اول مقاله عنوان کردین باید عام پسند بودن و آرامش بخش بودن را هم سرتیتر دکوراسیون داخلی خود قرار دهیم. استفاده از این حائل می تواند امنیت را به صورت قابل توجهی ایجاد کند اما ما جایی را می خواهیم طراحی کنیم که تمایل داریم شخص مراجعه کننده، چنان آرامش و حس خونگرمی میان خود و اعضای کادر صرافی حس کند که حداقل یک بار دیگر برای مبادله ارزهایش به این صرافی مراجعه کند.

در واقع حائل مرز بزرگی میان مراجعه کننده و پاسخ‌دهنده ایجاد می کند.

به جای آن می توانید از دوربین های امنیتی و سنسور های لازم به صورت بسیار درستی استفاده کنید. نحوه قرار گیری دوربین های امنیتی از مهم ترین نکات در استفاده از آن است و باید حتما در جایی قرار گیرد که تمامی نقاط مغازه را به وضوح پوشش دهد.

شما می توانید از تعداد دوربین بیش‌تری بهره ببرید ولی از حائل استفاده نکنید. سعی کنید دوربین ها را طوری جایگذاری کنید، که بی شک چهره تمامی مراجعه کنندگان را زیر نظر بگیرد.

با این کار هم خیال خودتان راحت است هم دیگر نیازی نیست دکوراسیون داخلی صرافی تان را به این طریق نامساعد کنید.

به نحوه قرارگیری دوربین مداربسته در یک صرافی طبق تصویر زیر توجه کنید:

 

همچنین استفاده از سیستم نوبت دهی برای صرافی ها بسیار ضروری است. فرض کنید هجوم بسیاری بر روی هر کدام از پاسخ‌دهنده ها است، در اینصورت میزان امنیت به صورت چشمگیری کاهش پیدا می کند به همین دلیل استفاده از سیستم نوبت دهی به طرز فوق العاده ای حجم کار ها را نه تنها کم تر می کند، بلکه حس آرامشی را به مراجعه کننده القا می کند به این صورت که او دیگر اطمینان دارد حتما طبق صف بندی به پاسخ‌دهنده خود سر موعد مشخص می رسد و ترجیح می دهد هر بار به این صرافی مراجعه کند تا جایی شلوغ و بدون نوبت دهی.

باید قسمت پاسخ‌دهنده به صورتی طراحی شود که برای هر ارز جایگاه مناسبی تعبیه شده باشد و پاسخ‌دهنده لزومی نداشته باشد که هر بار مدت طولانی را صرف امور روزانه اش کند. لازم است که برای تمامی این موارد کشو ها و قفسه های مناسب و دم دستی جهت استفاده قرار گیرند. شما باید هر کاری بکنید که راحتی و سرعت کار بالا برود و آن هم نیازمند طراحی تمامی قسمت های درونی صرافی تان، چه قسمت مخصوص میهمان چه قسمت مخصوص میزبان به بهترین نحو است.

پس طبق تفاسیر بالا، لازمه امنیت، دوربین های مداربسته با زاویه های قرارگیری درست، بالا رفتن سرعت پاسخ‌دهنده با قرار دادن جایگاه های مناسب جهت قرارگیری ملزومات کاری صرافی و ایجاد سیستم نوبت دهی که این کار هم موجب انجام شدن کار ها با ریسک کم تری می‌شود، است. مطمئنا از این موضوع آگاهید که شلوغی بسیار موجب سلب توجه پاسخ‌دهنده می‌شود و همین کار می تواند خطرات امنیتی جبران ناپذیری را برای صرافی ها ایجاد کند.

از دیگر نکات طراحی دکوراسیون داخلی صرافی ها، استفاده از وسایل با جنس مرغوب در داخل آن است. سعی کنید از لوازمی که دارای استحکام بیش‌تری هستند و مقاوم اند استفاده نمایید، به طور مثال جنس مبلمان و سایر لوازم موجود در صرافی، باید حتی الامکان در برابر آتش سوزی مقاوم باشند، به همین دلیل اصلا استفاده از مواد پلاستیکی توصیه نمی‌شود.

 

سعی کنید بیش‌تر نقاط حساسی که از شیشه در مقابلش برای محافظت استفاده کرده اید، شیشه اش جنسش ضد ضربه باشد.

پیشنهاد مقاله:

از شرکت طراحی داخلی ساختمان چه انتظاراتی باید داشته باشیم؟

در زیر تصویر نمونه‌ای از صرافی را مشاهده می کنید بدون ایجاد حائل میان طرفین چه فضایی را تداعی کرده است. تابلوی قیمت ارز را هم مشاهده کنید به چه زیبایی جایگذاری کرده اند:

 

طراحی دکوراسیون صرافی

 

مدرنیته بودن، آرامش بخش بودن:

لازمه ایجاد فضایی مدرنیته استفاده از ترکیب نور ها و رنگ‌ها به صورتی است که فضای امروزی را در دکوراسیون داخلی آن مکان ایجاد کنید. آگاهید که شما خدمات ارزشمندی به مشتریان خود ارائه می دهید و معمولا مشتریان شما افراد آگاه و باسوادی هستند که در زمینه ارز فعالیت دارند و باید سلیقه آن‌ها را به خوبی بشناسید علاوه برآن برای سلیقه شان نیز ارزش بسیاری قائل باشید. تلاش کنید برای کارتان از نمای مات استفاده کنید. نمای مات در واقع حس لاکچری بودن را در بسیاری از مکان‌ها تداعی می کند. رنگ مشکی مات جزء رنگ‌هایی است که ایجادکننده حس اعتماد و آرامش است. کاری کنید که رنگ لوازم استفاده شده در صرافی، مثل رنگ مبلمان، پنجره و درها را حتی الامکان به طیف رنگ‌های مات چون قهوه‌ای سوخته و رنگ‌های نوک مدادی نزدیک تر کنید.

تصویر استفاده از رنگ قهوه‌ای در دیزاین صرافی:

نورپردازی صرافی

دلیل استفاده از رنگ قهوه‌ای مشخص است، با توجه به حوزه ارزی و پولی، معمولا رنگی که در ذهن ایجاد می‌شود، رنگ‌های نزدیک به رنگ طلا یا همان طلایی و زرد‌اند. رنگ‌های قهوه‌ای، زرد، طلایی و کرم جزء رنگ‌هایی هستند که بسیار مناسب طراحی داخلی دکوراسیون صرافی اند.

شما می توانید از رنگ‌های کلی و تم مات مایل به قهوه‌ای سوخته، مشکی مات و یا نوک مدادی استفاده کنید و رنگ مبلمان، در و پنجره ها از طیف رنگ‌های طلایی که در بالا توضیح داده شد باشند.

ترکیب رنگ‌های سیاه و زرد ترکیب فوق العاده ای است که مدت زیادی است رونق پیدا کرده است.

تضاد میان مشکی و سفید هم بسیار عالیست. می توانید تم کلی صرافیتان سیاه باشد و تم لوازم آن سفید و رنگ لباس پرسنل نیز به همین ترتیب رنگی روشن باشد.

در قسمت استراحت میهمانان، حتما مبل با سایز کوچک را انتخاب کنید و رنگ آن را به رنگ‌های زیرمجموعه قهوه‌ای و طلایی نزدیک تر کنید.

اولین چیزی که در انتخاب مبلمان بسیار حائز اهمیت است، اندازه آن است.

تحت هیچ عنوان از مبلمان بزرگ برای مکآن‌های کوچک استفاده نکنید. فضای شلوغ و کوچک، نه تنها موجب آزردگی خاطر مراجعه کنندگان می‌شود، بلکه باعث می‌شود که خودتان نیز از وضع موجود ناراحت و خسته شوید.

پیشنهاد مقاله:

تاثیر دکوراسیون مطب روانشناسی بر مراجعین

نمونه‌ای از استفاده مبلمان ساده و کوچک در صرافی:

طراحی داخلی صرافی

 

سعی کنید مبل هایتان مبل هایی نرم پنبه ای باشند و نیازی نیست که فضای مدرنیته را با مبل های سفت و سخت ایجاد کنید. امروزه در بسیاری از صرافی های (اداری) خارجی، از مبل های نرم در صرافی ها استفاده می کنند چون راحتی برایشان در مرتبه اول مهم است.

انتخاب رنگ جزء مهم ترین انتخاب ها در دکوراسیون داخلی است.

برای آسایش بیش‌تر مشتریان، در صورتی که فضای بزرگی را در اختیار دارید، سعی کنید تابلوی اعلام قیمت ارز را در دو نقطه، یکی در مقابل مراجعه کنندگان و دیگری مقابل پاسخ‌دهنده ها بگذارید. اگر بتوانید تم تابلو ها را به رنگ کرم یا طلایی نزدیک کنید، فوق العاده می‌شود.

نمونه ای از طراحی که دو تابلو اعلام ارز در آن قرار دارد:

تابلوی صرافی

 

برای درب و پنجره ها، سعی کنید نوعی از آن‌ها را پیدا کنید که با استفاده از مواد با کیفیت و مرغوب تولید شده اند.  به این نکته نیز توجه کنید هر چه ابعاد و ضخامت در های ورودی بیش‌تر باشد، فضایی امنیتی و در عین حال سلطنتی ایجاد می‌شود که تاثیر چندین برابری در دیزاین دکوراسیون داخلی صرافی شما دارد. در و پنجره بزرگ، نشان از آزادی بیش‌تر است و ضخامت بیش‌تر نیز نشان‌دهنده امنیت زیاد آن است.

از در های قهوه‌ای رنگ و در صورتی که تم انتخابی تان سیاه است، سیاه رنگ استفاده نمایید.

به طور کلی در مورد انتخاب رنگ‌ها توضیحاتی دادیم ولی اگر باز هم برایتان مناسب نبود می توانید از رنگ‌های سبز و آبی استفاده کنید چون تجربه های روان شناختی نیز استفاده از این رنگ‌ها را در جهت ایجاد فضایی تسکین دهنده مفید دانسته اند.

پیشنهاد مقاله:

ریز و درشت طراحی دکوراسیون مطب پزشکی

نورپردازی در طراحی دکوراسیون صرافی

نورپردازی زمانی توجه بیشتری را به خود جلب می کند که سقف ارتفاع کمتری را داشته باشد. حتی الامکان از سقف های کوتاه تر از عرف عادی استفاده نمایید چراکه طبق تحقیقات انجام شده، سقف های کم ارتفاع حس امنیت و تسکین دهندگی را برای مخاطبین تداعی می کنند و این نکته را هم مد نظر داشته باشید که جایگذاری درست هالوژن ها روی سقف های کم ارتفاع موجب ایجاد فضایی لوکس خواهد شد، به خصوص زمانی که متوجه شوید نقطه اصلی که هالوژن ها روی آن تمرکز دارند، به خصوص است. به طور مثال می توانید هالوژن ها را طوری تعبیه کنید که نورشان تا حدودی مسلط به تابلو اعلام نرخ ارز باشد، به گونه ای که توجه ها را جلب کنید. سعی کنید استفاده کردن نور در هنگام شب، بیش‌تر جهت جلب توجه قسمت های مهم صرافی تان باشد.

به نوردهی هالوژن ها در تصویر زیر نگاه کنید:

صرافی 1

 

ویترین صرافی باید به چه شکل باشد

برای ویترین سعی کنید از متریال های قهوه‌ای رنگ با نور پردازی فراوان استفاده کنید، به این‌صورت که متریال قهوه‌ای (می توانید از MDF هم استفاده کنید)، به صورتی منحنی‌مانند باشند و بر روی آن ارزهای کشور های مختلف قرار گیرند و بایستی حتما نور ها سفید باشند و از نور هایی از طیف رنگ‌های متفاوت استفاده نکنید، چون شلوغ کاری و ازدحام در ویترین به وجود خواهد آمد.

ایجاد سطوح منحنی‌مانند در ویترین، تداعی کننده حالت مدرنیته است که همانگونه که عرض کردیم، مدرنیته کردن فضای صرافی یکی از اصولی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

به طور مثال به طراحی ویترین این صرافی کانادایی توجه کنید، با استفاده از مواد مرغوب چه ایده ای را پیاده سازی کرده اند.

ویترین صرافی

در پایان، توجه زیادی به سلایق مراجعه کنندگانتان کنید. برای انتخاب رنگ، نور و ملزومات امنیتی توصیه های لازم را ارائه کردیم و بقیه آن بستگی به خودتان و فضای محل کاری تان دارد، اما دو اصل اساسی را که عنوان کردیم بی شک رعایت کنید.

 

2 دیدگاه

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.