دکوراسیون رنگی

طراحی داخلی منزل و جادوی رنگ‌ها برای اتاق نشیمن و پذیرایی

آرک مایان: یکی از بخش‌های هیجان‌انگیز در طراحی داخلی، بازی با رنگ‌هاست! این رنگ‌ها هستند که به اشیاء جان می‌دهند و باعث دلنشین شدن فضای داخلی در ساختمان می‌شوند.

اگر یادتان باشد، در سالیان قبل، برای رنگ‌آمیزی دیوارهای خانه، تنها از رنگ‌های ساده مانند رنگ سفید و یا کرمی و هم‌خانواده‌های آن استفاده می‌شد و کمتر خانه‌ای بود که اتاق نشیمن آن دارای رنگ قرمز و یا آبی پررنگ باشد؛  اما در دنیای امروز، جسارت استفاده از رنگ‌های خاص و منحصربفرد نیز افزایش پیدا کرده است.

تنوع بسیار زیاد رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی با این‌که لذت طراحی را دوچندان می‌کند اما باعث سخت شدن انتخاب نیز می‌شود؛ بنابراین بهتر است قبل از انتخاب رنگ دیوار پذیرایی و اتاق نشیمن، با رنگ‌های جذاب و ویژگی‌ آن‌ها بیشتر آشنا شویم تا بتوانیم یک انتخاب درست در معماری داخلی داشته باشیم. پس اگر موافق باشید، در این مقاله به بررسی رنگ‌های جذاب برای اتاق نشیمن و پذیرایی بپردازیم…

مقاله ما در مورد جدیدترین مدل دکوراسیون داخلی منزل ایرانی را بخوانید.

جادوی رنگ ها در طراحی داخلی

خانواده رنگ‌های آبی برای اتاق پذیرایی

رنگ آبی به عنوان یک رنگ سرد شناخته می‌شود که استفاده از آن برای رنگ اتاق نشیمن باعث ایجاد آرامش خواهد شد. خانواده‌ی رنگ‌های آبی دارای طیف‌های مختلفی از روشن تا تیره می‌باشد که هر کدام از آن‌ها جذابیت‌های خاصی دارند. از جمله رنگ‌های خانواده آبی که برای دکوراسیون اتاق پذیرایی مناسب‌اند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-آبی روشن

یکی از پرکاربردترین رنگ‌های خانواده‌ی آبی، رنگ آبی روشن است که به رنگ آبی پاستیلی یا آبی درباری نیز شناخته می‌شود. همانطور که گفتیم، رنگ آبی اصولا آرامش‌بخش است؛ اما این آرامش در رنگ آبی روشن، بیشتر خودش را نشان می‌دهد! زیرا میزان روشنایی آن بیشتر است.

از آبی روشن بیشتر برای رنگ دیوار اتاق خواب استفاده می‌شود چراکه احساس بهتری به افراد منتقل کرده و نمای متفاوت و جذابی را ایجاد می‌کند. اما این رنگ برای دکوراسیون پذیرایی نیز انتخاب هوشمندانه‌ای است! تصور کنید که بیش‌ترین زمان خود را در اتاق نشیمن و یا پذیرایی سپری می‌کنید؛ در این شرایط باید رنگ دیوارها و سقف طوری باشد که باعث خستگی چشم‌ها نشده و احساس آرامش را ایجاد کند. رنگ آبی روشن دقیقا همین ویژگی‌ها را دارد!

دکوراسیون منزل آبی روشن

 

2- آبی تیره

آبی تیره یک رنگ خاص است که با استفاده از آن می‌توانید یک دکوراسیون منحصربفرد داشته باشید. این رنگ را معمولا در کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌ها دیده‌اید اما برای رنگ اتاق پذیرایی نیز جالب به نظر می‌رسد.

یکی از نکاتی که باید هنگام استفاده از رنگ آبی تیره به آن توجه داشته باشید، میزان استفاده از آن است. یعنی نباید همه‌ی دیوارها را با آبی تیره رنگ‌آمیزی کرد چراکه خانه را تاریک کرده و جلوه‌ای سرد را نمایش می‌دهد. بهترین پیشنهاد این است که فقط یکی از دیوارهای اتاق نشیمن را آبی تیره کنید و برای سایر دیوارها از رنگ‌های روشن استفاده کنید. در این صورت، رنگ آبی تیره خودش را بهتر نشان خواهد داد.

دکوراسیون منزل آبی تیره

3- آبی اقیانوسی

اگر بخواهیم متفاوت‌ترین رنگ در خانواده‌ی آبی را نام ببریم، آن رنگ قطعا آبی اقیانوسی یا آبی کله غازی است. برای معرفی این رنگ باید بگوییم: رنگ آبی اقیانوسی از ترکیب رنگ آبی و سبز به دست می‌آید. به همین دلیل تمام ویژگی‌های این دو رنگ را به طور همزمان دارد.

مهم‌ترین ویژگی رنگ آبی اقیانوسی، هماهنگ شدن با سایر رنگ‌هاست! به همین دلیل می‌توانید برای دکوراسیون داخلی پذیرایی از ترکیب رنگ آبی اقیانوسی با سایر رنگ‌ها استفاده کنید. در این صورت‌، بهترین نتیجه را خواهید گرفت. از جمله رنگ‌هایی که می‌توان با آبی اقیانوسی استفاده کرد می‌توان رنگ خردلی، کرمی، هلویی و سبز را نام برد.

دکوراسیون منزل آبی اقیانوسی

مقاله ما در مورد رنگ آبی در دکوراسیون را بخوانید.

اتاق نشیمن با رنگ‌های طیف سبز

رنگ سبز، رنگ طبیعت است! پس استفاده از آن برای اتاق نشیمن و پذیرایی ایده‌ی خوبی به نظر می‌رسد. این رنگ دارای طیف‌ گسترده‌ای است که هر کدام از آن‌ها را می‌توان به صورت جداگانه برای رنگ‌آمیزی اتاق پذیرایی به کار برد.

مراقب باشید که برای استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی منزل زیاده‌روی نکنید! زیرا ممکن است پس از مدتی از آن خسته شوید. پس بهتر است در کنار رنگ سبز از رنگ‌هایی مانند سفید و خاکستری نیز استفاده کنید؛ زیرا این رنگ‌ها هماهنگی خوبی با رنگ سبز دارند. در ادامه‌ی مقاله می‌خواهیم با چند رنگ جذاب از خانواده‌ی رنگ‌های سبز آشنا شویم. این رنگ‌ها عبارتند از:

1- سبز زیتونی

یکی از رنگ‌های پرطرفدار در دیزاین خانه، سبز زیتونی است که از ترکیب رنگ‌های سبز و زرد ساخته می‌شود. این رنگ پرانرژی باعث ایجاد شادابی و نشاط در دکوراسیون داخلی پذیرایی خواهد شد. هنگام استفاده از رنگ سبز زیتونی بهتر است از سایر رنگ‌های شاد مانند زرد و نارنجی نیز در کنار آن بهره برد تا جذابیت آن دوچندان شود. علاوه بر آن، استفاده از رنگ‌های سفید، بنفش و قهوه‌ای نیز در کنار سبز زیتونی جلوه‌ای بی‌نظیر را ایجاد خواهد کرد.

دکوراسیون منزل سبز زیتونی

2-سبز یشمی

اگر رنگ سبز را با رنگ مشکی ترکیب کنیم، رنگ سبز یشمی ساخته خواهد شد. این رنگ به عنوان یک رنگ اصیل و باشکوه در معماری ایران قدیم بسیار مورد توجه بوده است. از رنگ یشمی بهتر است برای رنگ‌آمیزی یک دیوار از اتاق پذیرایی استفاده کرد به خصوص اگر نور زیادی وارد فضای داخلی نمی‌شود. دلیل این کار را می‌توان تیره بودن رنگ یشمی عنوان کرد. جالب است بدانید که این رنگ در کنار رنگ‌های زرد، قرمز، آبی و قهوه‌ای بسیار زیباتر به نظر می‌رسد؛ پس طراحی داخلی منزل خود را با ترکیبی از این رنگ‌ها انجام دهید.

طراحی داخلی منزل به رنگ سبز

3- سبز چمنی

رنگ سبز چمنی از ترکیب رنگ‌های سبز و زرد ایجاد می‌شود. بنابراین یک رنگ شاد و پرانرژی است که دکوراسیون متفاوتی را می‌سازد. برخی از افراد تصور می‌کنند که رنگ سبز چمنی یک رنگ کودکانه و مصنوعی است و استفاده از آن در تزئینات منزل عاقلانه نخواهد بود! در حالی‌که این تصور غلط است. اگر این رنگ را همراه با سایر رنگ‌های خنثی به کار ببرید، یک رنگ‌آمیزی دیدنی خواهید داشت.

دکوراسیون سبز چمنی

رنگ ارغوانی برای اتاق نشیمن

اگر می‌خواهید ساختمان شما بسیار شیک و مدرن به نظر برسد، از رنگ ارغوانی استفاده کنید. رنگ ارغوانی از گروه رنگ‌های بنفش است که با ترکیب رنگ قرمز و آبی به دست می‌آید. اما میزان رنگ قرمز آن باید بیشتر از آبی باشد تا رنگ ارغوانی ایجاد شود. لازم است بدانید که این رنگ جزء رنگ‌های سرد است؛ بنابراین بهتر است به صورت تنها مصرف نشود. پیشنهاد ما این است که از ترکیب رنگ ارغوانی با سبز زیتونی، زرد و بژ استفاده کنید.

دکوراسیون رنگ ارغوانی

رنگ یاسی؛ یک انتخاب متفاوت!

رنگ یاسی نیز یکی از رنگ‌های طیف بنفش است که علاقه‌مندان خاص خود را دارد. برای ساخت این رنگ باید رنگ آبی را با صورتی مخلوط کرد. به همین دلیل، رنگ یاسی تمام ویژگی‌های رنگ آبی و صورتی را دارد. یعنی هم آرامش‌بخش است و هم شاد و انرژیک!

رنگ صورتی بهترین رنگ برای اتاق خواب است اما اگر می‌خواهید از این رنگ برای اتاق پذیرایی استفاده کنید بهتر است رنگ یاسی را در نظر داشته باشید چراکه رنگ یاسی با رنگ صورتی هم خانواده است و جذابیت بیشتری برای اتاق نشیمن دارد.

دکوراسیون یاسی

برای اتاق نشیمن، رنگ بژ را فراموش نکنید!

در بین رنگ‌های خنثی، رنگ بژ یکی از محبوب‌ترین رنگ‌هاست که خاص بودن آن در معماری داخلی، چشم‌ها را خیره می‌کند. اگر بخواهیم رنگ بژ را تعریف کنیم باید بگوییم: رنگ بژ نوعی رنگ قهوه‌ای است که به زردی تمایل دارد. البته طیف رنگی بژ بسیار گسترده است؛ تا حدی که برخی کارشناسان این نوع رنگ را کرمی و یا قهوه‌ای روشن نیز عنوان می‌کنند.

برای استفاده از رنگ بژ در رنگ‌آمیزی اتاق پذیرایی بهتر است از رنگ‌های فیروزه‌ای، قرمز و یا نارنجی در کنار آن استفاده کنید تا خنثی بودن رنگ بژ باعث یکنواختی فضای داخلی ساختمان نشود.

دکوراسیون رنگ بژ

جذابیت در یک اتاق خاکستری!

رنگ خاکستری نیز یکی از رنگ‌های خنثی است که کاربرد بسیار زیادی در رنگ‌آمیزی دیوارها و سقف ساختمان دارد. شاید در نگاه اول، خاکستری یک رنگ بی روح و عبوس به نظر برسد؛ اما این‌گونه نیست! فقط کافی است که یک رنگ شاد مانند زرد یا نارنجی را در کنار رنگ خاکستری استفاده کنید تا ببینید خاکستری چه تاثیری روی زیباتر نشان دادن رنگ‌های شاد دارد!

یکی دیگر از ویژگی‌های رنگ خاکستری این است که با استفاده از آن می‌توانید نقایص احتمالی دیوارها را پوشش دهید. در حقیقت، تیره بودن این رنگ باعث پنهان شدن رنگ قبلی دیوار نیز خواهد شد. برای رنگ‌آمیزی اتاق نشیمن استفاده از خاکستری در کنار رنگ‌های طیف آبی بسیار هنرمندانه خواهد بود. همچنین رنگ‌های لیمویی، ارغوانی و بنفش نیز گزینه‌ی مناسبی برای همراهی با رنگ خاکستری برای اتاق نشیمن هستند.

دکوراسیون رنگ خاکستری

 

حرف آخر …

همه‌ی ما معمولا با رنگ‌های مختلف تاحدودی آشنایی داریم اما کدامیک از آن‌ها برای اتاق نشیمن و پذیرایی جذاب‌تر است؟! در این مقاله سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم!

علاوه بر آن، برخی از رنگ‌ها مانند آبی اقیانوسی، سبز زیتونی، یشمی، ارغوانی، یاسی، بژ و غیره را مورد بررسی قرار دادیم. این کار باعث می‌شود که با ترکیب رنگ‌های مختلف آشنا شده و برای انتخاب رنگ مناسب پذیرایی و اتاق نشیمن مشکلی نداشته باشید.

حال شما بگویید! آیا تا به حال از این رنگ‌ها در ساختمان خود استفاده کرده‌اید؟! چه نظری در مورد آن‌ها دارید؟! اگر بخواهید دیوارهای پذیرایی خود را رنگ‌آمیزی کنید، از چه رنگ‌هایی بیشتر استفاده می‌کنید؟ در این بخش می‌توانید پیشنهادهای خود را برای رنگ اتاق نشیمن و پذیرایی ارائه کنید؛ همچنین، نظرات خود را برای ما و دوستانتان بنویسید. پس منتظر شما هستیم…

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.