نکات مهم در طراحی دکوراسیون داروخانه

هرگاه احساس کنید که سرماخوردگی گرفته اید به سمت داروخانه حرکت می کنید تا درمانی که اغلب از آن برای حل بیماری تان استفاده می کنید را تهیه کنید.​ در عصر حاضر، جامعه ما از داروخانه‌ها اشباع شده‌است. در هر بلوک یک داروخانه است و طبق قوانین بین‌المللی باید در هر محله‌ای یک داروخانه وجود داشته باشد.​

اگر شما در حال برنامه‌ریزی برای باز کردن داروخانه تان هستید، برخی از موارد هستند که باید برای طراحی یک داروخانه مدرن در نظر بگیرید. ​

در طراحی دکوراسیون داروخانه باید به راحتی بیشتر و قابلیت دسترسی سریع تر برای بیماران و مشتریان و بهبود کارایی و گردش کار برای کارکنان توجه بسیاری شود. ​

گاهی اوقات لازم است که شما برای بدست آوردن درآمد بیشتر در کارتان و یا جذب مشتریان بیشتر، بر روی دیزاین محل کار خود کار کنید. ​

ما در طی این مقاله قصد داریم راه و روش ها و نکات مهم در رابطه با طراحی دکوراسیون داروخانه را به شما گوشزد کنیم و امیدواریم بتوانیم کمک لازم را به شما پزشکان و داروسازان عزیز کرده باشیم. این مقاله بر گرفته از جدید ترین متد های سایت shelvingdesignsystems می باشد. مطالعات متعدد نشان می‌دهد که تقریبا نیمی از خطاهای دارویی انجام‌شده در طول تجویز دارو، ناشی از عوامل حواس‌پرتی می باشد که عمدتا وابسته به طراحی دکوراسیون ناشیانه است. سعی کنید نکات زیر را در طراحی دکوراسیون داروخانه تان رعایت کنید.

طراحی دکوراسیون داروخانه

تکنولوژی در خدمت داروخانه باشد

بایستی حتی الامکان از وسایل مخابراتی و تکنولوژی های جدید استفاده کنید. سعی کنید استفاده از کامپیوتر و لوازم الکترونیکی را در دستور کار کارکنانتان  قرار دهید. کامپیوتری اختصاصی پشت پیشخوان خدمت قرار دهید و کلیه اطلاعات بیماران و… را در آن ذخیره کنید و قیمت ها را هر روز از روی آن بخوانید.

سعی کنید بلند گوهایی را در گوشه های دکوراسیون داروخانه تان نصب کنید و پیجری برای صدا کردن بیمار در آن جا نصب کرده و کارکنان با صدا زدن بیمار بتوانند آن را فرا بخوانند. این کار به مشتری حس مدرنیته بودن را می دهد و دیگر مشتری مطمئن است که در صورت استراحت روی صندلی های تعبیه شده می تواند در صورت پیج کردنش سریعا خود را به باجه مربوطه برساند و لازم نیست دیگر ایستاده معطل باشد.

دکوراسیون آشپزخانه 3

پیشنهاد مقاله:

۷ ویژگی اساسی برای طراحی ویترین مغازه ی زمین‌گیر کننده

از روش “کابین خلبان” برای دسترسی آسان به تجهیزات مورد نیاز استفاده کنید

در واقع منظور از کابین خلبان این است که داروهای پرکاربرد را حتما جلو مکان قرار گیری کارکن یا پشت پیشخوان در قفسه هایی قرار دهید. مثلا پشت پیشخوان، در زیر دست کارکنان می توانید قفسه ها را به صورت بسیار زیبایی دسته بندی کنید تا دیگر نیاز نباشد هر بار کل داروخانه را برای پیدا کردن یک داروی رایج که اغلب بیماران روزانه خواستار آن اند، طی کنند.

فراموش نکنید که حتما مکان استراحتی برای کارکنان در پشت طراحی و تعبیه کنید. به دلیل آنکه کارکنان همواره ایستاده اند، باید محل استراحتی که از چهار پایه های کوچک و نرم با یک میز قهوه خوری گرد تشکیل شده اند استفاده نمایید. همینکار را هم می توانید برای فضای نشستن بیمار تعبیه کنید.

طراحی دکوراسیون داروخانه

 به راحتی بیمار توجه بسیار کنید

امروزه استفاده از صندلی های فلزی برای بیماران در داروخانه ها رایج شده است. شما از این امر پرهیز کنید و سعی کنید که صندلی های نرم با میزی در جلویشان که شامل کاتالوگ داروها می باشند استفاده کنید. کاتالوگ داروها را می توانید در قفسه ای زیبا در جلوی بیماران قرار دهید و آن را دسته بندی مناسبی کرده باشید. بسیاری از این بیماران با خواندن کاتالوگ ها کنجکاو می شوند و تمایل به خرید دارویی که در کاتالوگ می بینند پیدا می کنند.

دکوراسیون داروخانه 6

از سیستم گرمایشی مناسب استفاده کنید

سعی کنید از سیستم های گرمایشی برای بیماران استفاده کنید تا تمایل داشته باشند دفعات بعدی حتی فقط به خاطر این مزیت کوچک به داروخانه شما مراجعه کنند.​ ​

دکوراسیون داروخانه 7

پنجره و کفپوش مناسب را از یاد نبرید

به هیچ عنوان از کفپوش های لینولئومی و همچنین نور لامپ های فلورسنتی(در ادامه به صورت کامل اشاره می شود) در طراحی دکوراسیون داروخانه تان استفاده نکنید.

از ویژگی های فضای باز جلوی داروخانه تان با قرار دادن گل و گیاه و نصب پنجره های بزرگ و مشرف به آن گیاهان اصلا اجتناب نکنید و حتما از نور طبیعی بهره بگیرید.

پیشنهاد مقاله:

طراحی دکوراسیون صرافی و نکات خیلی مهم که باید بدانید

طراحی دکوراسیون آشپزخانه 1وظایف هر باجه و پیشخوان را تعیین کنید

بر روی هر پیشخوان برچسب کار مربوط به شخص را مثل صندوق، مسئول لوازم آرایشی و بهداشتی و… را نصب کنید تا بیمار سریعا به آن دسترسی پیدا کند. ​

دکوراسیون داروخانه 8

 

قفسه بندی را رنگ آمیزی متناسب با طبقه بندی دلخواه تان کنید

در قفسه بندی این نکته را توجه کنید که باید قفسه ها طوری تعبیه شده باشند که عرض و پهنای زیادی نداشته باشند و بیشتر دارو ها دم دست باشند و هیچ دارویی پشت داروی دیگری پنهان نشده باشد. این کار موجب می شود که دسترسی آسان کارکنان به داروها زمان رسیدن مواد تجویز شده به بیمار را به حداقل برساند. یکی از نکاتی که در بیشتر داروخانه های خارج از کشور مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از رنگ بندی جدای قفسه ها برای جدا کردن بخش های مختلف و طبقه بندی دارو هاست؛ از این روش بهره بگیرید.

دکوراسیون داروخانه 9

از نوبت گیر استفاده کنید

بهتر است از صفحه نمایش نوبت گیری و دستگاه نوبت گیر حتما استفاده کنید و آن را در جلوی ورودی بیماران قرار دهید. ​

پیشنهاد مقاله:

11 اشتباه در تغییر دکوراسیون که همه گرفتار آن می شوند

فضایی جذاب ایجاد کنید

مشتریان اغلب از محیط داروخانه خوششان نمی‌آید چون توسط دارو احاطه شده و احساسی ناخوشایند و استرس به آن ها دست می دهد. به همین دلیل است که ایجاد فضایی آرام که مشتریان مایل به گذراندن وقت بیشتر (و در نتیجه پول بیشتر)هستند بسیار اهمیت دارد.

 به نوررسانی و رنگ به کاربرده توجه کنید

در هنگام طراحی داروخانه یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید در نظر بگیرید، نور و رنگ‌ها است. اغلب داروخانه‌ها سفید رنگ هستند و این دلیل آن است که آن‌ها خیلی جذاب به نظر نمی‌رسند. هیچ شکی نیست که داروخانه‌ها نیازمند جذابیت نیستند، اما اضافه کردن چند رنگ باعث می شود که مشتریان وقتی وارد فروشگاه شما می‌شوند، احساس دلگیری نکنند.

رنگ‌های روشن مانند سبز، زرد و آبی می‌توانند به شما کمک کنند که داروخانه بیشتر مورد استقبال قرار گیرد. رنگی زیبا و درست حتی می تواند به داروخانه شما هویت و نماد بدهد. این کار به شما کمک می‌کند که از رقبای خود سبقت بگیرید و بسیاری از مشتریان وجود دارند که شما را به خاطر رنگ داروخانه خود به خاطر خواهند سپرد. ​

دکوراسیون داروخانه 6

تکنولوژی معرفی کنید

در اینجا بعضی از چیزهایی هستند که باید در نظر بگیرید:

 • روش پرداخت دیجیتال را حتما اعمال کنید و برای دستگاه POS تان مکان خاصی را با استفاده از مواد شیشه ای تدارک ببینید و آن را رو به بیمار قرار دهید تا خودشان رمز را وارد کنند. ​
 • در دکوراسیونتان تنها یک قسمت برای استفاده باجه صندوق و قرار گیری رایانه اش در نظر نگیرید چراکه امکان دارد بعدها به دلیل افزایش مشتریان، نیاز به صندوق بیشتری باشد. پس لازم است در طراحی دکوراسیونتان آینده نگر هم باشید. ​

یک اتاق مشاوره ایجاد کنید

این روش در حال حاضر تنها در تعدادی از داروخانه های ایرانی دیده می شود اما در کشور های اروپایی تعیین این مکان در داروخانه هایشان به امری طبیعی تبدیل شده است. برخی از مشتریان وجود دارند که به داروهایی که توسط پزشک پیشنهاد می‌شوند اعتماد نمی‌کنند چون آن‌ها دوست دارند با گوگل مشورت کنند. در این وضعیت، بیماران دوست دارند قبل از خرید دارو، با داروساز مشورت کنند. داشتن یک اتاق مشاوره جداگانه می‌تواند بسیار مفید باشد زیرا مشتریان مجبور نخواهند بود از پرسیدن سوالشان حال چه به دلیل خجالت یا هر چیز دیگری سرباز بزنند.

این به شما کمک می‌کند تا اعتماد مشتریان را به دست آورید و آن‌ها مرتباً به فروشگاه شما خواهند آمد. ​

دکوراسیون داروخانه

پیشنهاد مقاله:

نکات دکوراسیون داخلی مغازه از طلافروشی تا کبابی

چهار چیز که باید در مورد نورپردازی داروخانه بدانید

فاکتورهایی که برای نورپردازی باید مدنظر قرار دهید: ​

۱. از اوایل دهه ۱۹۰۰ زمانی که نور فلوئورسنت برای اولین بار معرفی شد، برای استفاده در همه انواع محیط‌های خرده‌فروشی و نیز دفاتر، مدارس، بیمارستان‌ها به کار گرفته شد.

مزیت آن ها داشتن انرژی بیشتر نسبت به لامپ های رشته ای بود و سرد تر هم بودند.

با این حال، معایب آن‌ها بسیار زیاد است. نوری که آن‌ها تولید می‌کنند به طور غیر طبیعی استریل کننده است، که ممکن است برای بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها مناسب باشد اما برای محیط کوچک داروخانه خیر. لوله‌های این لامپ ها همچنین حاوی جیوه هستند که ممکن است مضر باشند. ​

۲. نور LED، بسیار مقرون به صرفه و خوب است. در مصرف برق تان هم صرفه جویی می کند.

۳. کیفیت و مقدار نور مورد استفاده در هر قسمت داروخانه شما می‌تواند برای ایجاد تمرکز بیشتر روی یک برند بسیار کارساز باشد. یک نور پردازی موفق، نورپردازی است که از ورودی بیمار را تحت نظر بگیرد و به نوعی بیمار را تا رسیدن به محصول مدنظری که تمایل به فروشش داریم، راهنمایی کند و فوکوس را روی آن دارو انجام دهد.

۴. سعی کنید استند های تبلیغاتی را به گونه ای قرار دهید که نور مستقیم به آن ها بتابد.

طراحی دکوراسیون را مطابق با محل قرار گیری استند های تبلیغاتی تان بهینه سازی کنید. هنگامی که مشتریان به فروشگاه شما می آیند، ممکن است چیزی خاص در ذهن داشته باشند، مانند دریافت دارو های یک نسخه، اما این بدان معنا نیست که هیچ راهی برای ترغیب آن‌ها به ایجاد خریدهای اضافی وجود نداشته باشد.

2 دیدگاه

 • محترم دادرس گفت:

  سلام
  مطالب بسیار عالی وکاربردی بودند بهتراست چند مرکز طراحی خوب در کشور معرفی که در امر طراحی داروخانه تبحر دهرند نیز معرفی گردد.

  • میلاد قلیچ گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از اینکه وقت گذاشتید و مقاله ما رو خوندید
   برای کارهای طراحی می‌توانید به صورت مستقیم با ما در ارتباط باشید
   کافیست با شماره تماس درج شده در قسمت تماس با ما به تیم آرک مایان زنگ بزنید

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.