با آرک‎‌مایان در تماس باشید:  09122945749 

دکوراسیون مطب روانشناسی

تاثیر دکوراسیون مطب روانشناسی بر مراجعین

سنگین‌ترین باری که روانشناسان بر دوش دارند بهبود شرایط آسیب‌دیده روحی و روانی در بیماران است. این کار امری مهم است که نباید از به‌سادگی عبور کرد. اهمیت دکوراسیون مطب یک روانشناس هم برابر با وظیفه اوست و باید به آن توجه ویژه شود. البته طراحی دکوراسیون مطب روانشناسی کاری سخت نیست اما نکاتی دارد که بدون توجه به آنها نمی‌توانید طرحی خوب داشته باشید. در این مقاله قصد داریم با بعضی از این نکات آشنا شویم و تأثیرات روانی رنگ‌ها را در طراحی مطب بشناسیم. برای آشنا شدن با این مسائل تا انتهای این مقاله همراه ما بمانید.

چرا رنگ‌ها آن‌قدر مهم هستند؟

به دلیل تأثیرات بالایی که رنگ‌ها بر روحیه و خلق‌وخوی افراد می‌گذارند، توجه به رنگ‌بندی محیط، در دکوراسیون مطب روانشناسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

برای دکور یک مطب روانشناسی رنگ‌ها را باید از طیف‌های خنثی و مات انتخاب کنید. رعایت هارمونی بین رنگ‌های انتخابی نیز بسیار اهمیت دارد. نباید رنگ‌های خیلی جیغ و یا با تضاد بالا در مکان‌هایی که بیمار دران رفت‌وآمد دارد استفاده کنید.

نکته‌ای راهگشا

یک نکته‌ای که باید رعایت کنید این است که رنگ لابی انتظار را در هماهنگی کامل با رنگ اتاق درمان باشد تا با این روش استرس را از بیمار دور کرد. چون مراجعه‌کنندگان به مطب روانشناسی معمولاً از مشکلات روحی رنج می‌برند و بهتر است آنها را از مواجهه کردن با مکان‌های مختلف و ناآشنا (که در آنها احساس ناامنی ایجاد می‌کند) دور نگه داشت. به همین دلیل انتخاب رنگ اتاق پزشک با رنگ لابی باید در هماهنگی کامل باشد تا بیمار احساس راحتی بیشتری کرده و سریع‌تر به آن محیط عادت کند.

دکوراسیون مطب روانشناسی

راهنمای انتخاب رنگ

اکنون می‌خواهیم شمارا با برخی ویژگی‌های رنگ‌ها آشنا کنیم تا بدانید کدام رنگ‌ها برای دکوراسیون مطب روانشناسی نامناسب‌اند و کدام رنگ‌ها برای بیماران محیطی آرامش‌بخش را تداعی می‌کنند.

این رنگ‌ها را فراموش کنید!

این مطلب را جدی بگیرید و این طیف رنگی را در دکوراسیون مطب روانشناسی استفاده نکنید.

قرمز

درست است که قرمز رنگ شادی است اما اگر به شکل کنترل نشده استفاده شود می‌تواند به‌شدت تنش ایجاد کند.

این رنگ به‌شدت هیجان‌آور است و موجب حس تحرک و گرما در افراد می‌شود. هر دو این ویژگی‌ها برای فردی که از ناراحتی‌های روحی رنج می‌برد موجب تنش و کلافگی می‌گردد.

بنابراین بهتر است استفاده از رنگ قرمز را تا جای ممکن در نزدیکی بیمار کاهش دهید.

مشکی

رنگ مشکی با وجود اینکه به فضا اصالت و پختگی می‌بخشد اما به‌تنهایی رنگ سردی است و شدت تیرگی آن نیز میزان افسردگی را در بیماران افزایش می‌دهد. از این رو بهتر است رنگ مشکی و یا رنگ‌هایی که ترکیبی از مشکی هستند را برای استفاده در  دکوراسیون مطب روانشناسی به‌کلی فراموش کنید.

بنفش سیر

بنفش روشن رنگ آرامش بخشی است اما بنفش‌های تند که ترکیبی از رنگ بنفش با مشکی هستند، همان حس سردی و افسردگی که رنگ مشکی ایجاد می‌کند را تداعی می‌کنند. از این رو پیشنهاد می‌کنیم از این رنگ و رنگ‌هایی ازاین‌دست مثل سبز یشمی، زرشکی… در مطب روانشناسی استفاده نکنید.

زرد

رنگ زرد را به رنگ دوقطبی نیز می‌شناسند. زرد در بعضی افراد موجب ایجاد انرژی و شادابی می‌شود و در بعضی افراد تنش را چندین برابر می‌کند. بهتر است چنین رنگی را در مجاورت بیمار بکار نبرید زیرا نمی‌دانید او با قرار گرفتن در فضایی که با رنگ زرد غالب چه واکنشی نشان خواهد داد.

دکوراسیون مطب روانشناسی با رنگ زرد

همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید، استفاده بیش از حد از رنگ زرد موجب ایجاد تنش و آشفتگی می‌گردد.

نارنجی

نارنجی نیز یکی دیگر از رنگ‌ها با خاصیت انرژیک فراوان است و مثل قرمز و زرد در دسته رنگ‌های پرتنش قرار می‌گیرد که استفاده از آن توصیه نمی‌شود.

دقت کنید که رنگ‌های بالا ممنوع نیستند. اگر شما می‌خواهید مطبی طراحی کنید که در آن رنگ قرمز استفاده شده است ممنوعیتی ندارید اما این کار را توصیه نمی‌کنیم.

بهتر است که این رنگ‌ها را بکار نبرید و یا در بیشترین حالت در یک دکوری خاص یا بخشی از رنگ مبلمان استفاده کنید تا کمترین بار روانی را برای مراجعین داشته باشید.

آرام‌بخش‌ها کدم‌اند؟

هر رنگی که به بیمار حس آرامش برساند و تنش را از او دور کند رنگ مناسبی است.

سفید

سفید رنگی است که در اولین برخورد ما را به یاد تمییزی و لطافت می‌اندازد. همان‌طور که احتمالاً خودتان هم متوجه شده‌اید در بیشتر مراکز درمانی از رنگ سفید به‌صورت غالب استفاده می‌کنند.

نکته‌ای که در رابطه با این رنگ وجود دارد این است که مانند رنگ مشکی به‌تنهایی رنگ سردی است و اگر به مدت طولانی درون فضایی که همه چیز آن  سفید است، قرار بگیرید به‌شدت کلافه خواهید شد.

پیشنهاد می‌کنیم رنگ سفید را به‌صورت ناخالص با درصد بسیارکمی از ترکیب رنگ کِرِم بکار ببرید. این کار سردی رنگ سفید را می‌گیرد و محیط مطلوب‌تری ایجاد می‌کند. البته دقت کنید این ترکیب نباید به چشم بیاید و فقط برای شکست حس سردی رنگ سفید به‌صورت خام آن، است و قرار نیست مراجعه‌کنندگان متوجه این ترفند شوند.

 

آبی، آرامتان می‌کند

در بین همه رنگ‌ها آبی اسمانی، در لیست آرامش‌دهنده‌ها شاه رنگ به‌حساب میاید. این رنگ هرکسی را به یاد دریا و آرامش آن و آسمان صاف و زیبای روز می‌اندازد و احساس لطیفی از آرامش را در او ایجاد می‌کند.

دکوراسیون مطب روانشناسی

سبزهای معنوی

سبز از دیگر رنگ‌های آرامش‌بخش است که برای مراکز درمانی و البته برای دکوراسیون مطب روانشناسی رنگی ایده آل محسوب می‌شود. این رنگ علاوه بر خاصیت آرامش بخشی، تمرکز را هم تا حد زیادی بالا می‌برد. پس اگر محیطی دارید که لازم است دران دقت بیشتری داشته باشید و سطح تمرکز خود را بالا ببرید، رنگ سبز بسیار کارآمد خواهد بود.

همچنین سبز استرس را به‌شدت کاهش می‌دهد و هر نوع اضطرابی را دور می‌کند.

یکی از دلایلی که در اتاق‌های عمل و جراحی از رنگ سبز استفاده می‌شود همین خاصیت است.

دکوراسیون مطب روانشناسی

صورتی

صورتی هم مانند سبز و آبی رنگی آرام‌بخش است و حس لطافت، تمیزی و نرمی به فضا می‌دهد. بیشتر لباس‌های بیمارستانی نیز از همین سه رنگ تشکیل‌شده‌اند. زیرا می‌توانند در بالا بردن روحیه افراد کمک بزرگی باشند.

طراحی مطب روانشناسی

یک استثنا

یادتان هست گفتیم از رنگ‌های تیره و مخلوط با مشکی دوری کنید؟ می‌خواهیم یک استثنا قائل شویم.

قهوه‌ای رنگی است که از ترکیب قرمز و زرد (همان نارنجی خودمان) با مشکی به‌دست می‌آید. دقیقاً رنگ‌هایی که قرار بود از آنها استفاده نکنیم کنار هم جمع شده‌اند و رنگی ایده آل تشکیل داده‌اند که برای دکوراسیون اتاق پزشک بسیار مناسب است.

چرا قهوه‌ای مناسب است؟

در این رنگ، ترکیب سه رنگ گرم و انرژی‌زا یعنی قرمز، نارنجی و زرد، در یک رابطه متقابل  سردی رنگ مشکی را خنثی می‌کنند و از طرفی می‌توان گفت رنگ مشکی نیز از میزان بالای انرژی این رنگ‌ها می‌کاهد. به این روش رنگ مطلوبی به‌جا می‌ماند که آن را به نام قهوه‌ای می‌شناسیم.

از همه مهتر اینکه قهوه‌ای نمادی از چوب است. چوب‌ها می‌توانند حس افسردگی را از هر فضایی دور کنند و گرمای مطلوب و آرامش بخشی را به افراد تزریق کنند که این امر موجب می‌شود برای استفاده در دکوراسیون مطب روانشناسی هم مناسب باشند.

دکوراسیون مطب روانشناسی

این رنگ‌ها را به‌صورت غالب در کنار رنگ‌های دیگری برای تکمیل شدن دکوراسیون مطب روانشناسی استفاده کنید.

 

نورپردازی مناسب می‌تواند معجزه کند

نور طبیعی هم مثل رنگ‌بندی‌ها در دکوراسیون مطب روانشناسی بسیار مهم هستند و شدت نور در محیط تأثیر مستقیم بر رفتار و  خلق‌وخوی  بیماران دارد.

نور طبیعی

مناسب‌ترین نورپردازی برای مطب روانشناسی استفاده از نور مستقیم است. اگر بتوان فضای لابی را با نور مستقیم طراحی کرد بهترین حالت است اما اگر این امکان وجود نداشت حداقل در اتاق پزشک از نور طبیعی بهره بگیرید. شدت نور طبیعی خورشید در روز (اگر به شکل صحیح به درون فضا هدایت شود) می‌تواند برای مراجعه‌کنندگان بسیار مطلوب و آرامش‌بخش باشد و به‌مرور در روند بهبود او مفید باشد.

دکوراسیون مطب روانشناسی

رعایت اعتدال ضروری است!

بیمار را در مقابل نور طبیعی شدید قرار ندهید. نورپردازی چه به‌صورت طبیعی باشد چه به شکل مصنوعی باید یک حد میانگین را رعایت کند و نه از آن کمتر باشد و نه بیشتر. زیرا در هر دو حالت هم می‌تواند تنش ایجاد کند.

پرده‌های مختلف بر روی پنجره‌ها نصب کنید تا در صورت نیاز از میزان نوری که وارد اتاق می‌شود بکاهید.

نور ملایم

نور را مستقیماً به صورت بیمار نتابانید. اگر از نورپردازی مصنوعی استفاده می‌کنید، لامپ‌ها را جوری در فضا استفاده کنید که میزان روشنی مطلوبی به فضا دهند و در همه اتاق پخش شوند تا هیچ نقطه‌ای بیش از حد تاریک یا روشن نباشد.

نورهای ملایم‌تر باعث می‌شوند راحتی و صمیمیت بیشتری در اتاق بین پزشک و بیمار اتفاق بیفتد و فضا دنج‌تر باشد.

دکوراسیون مطب روانشناسی

چینش مبلمان چه تأثیراتی دارد؟

انتخاب مبلمان و وسایل مرتبط با حرفه پزشک و همچنین چیدمان این وسایل ضروری در فضای مطب یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

تخت

یکی از مبلمان ضروری برای مطب روانشناسی تخت در اتاق پزشک است.

با توجه به روند درمان، گاهی ممکن است پزشک نیاز داشته باشد بیمار را برای مدتی به خواب ببرد. در این مواقع وجود تخت ضروری می‌شود. تختی راحت و هماهنگ با دکور اصلی اتاق و مطب تهیه کنید و در بخشی از اتاق معاینه قرار دهید. البته بهترین حالت این است که اجازه ندهید بیمار هر لحظه با این مبلمان روبه‌رو شود. سعی کنید مبل او را جوری قرار دهید که پشت به این تجهیزات باشد و منظره رو به روی او را از گل‌ها مملو کنید.

دکوراسیون مطب روانشناسی

دکوراسیون مطب روانشناسی

تجهیزات موردنیاز

بیمار در طول زمانی که در اتاق پزشک است یا در زمانی که در لابی به انتظار نشسته است، نیازهای مختلفی پیدا می‌کند که باید از قبل به آنها توجه کنید و دکوراسیون مطب روانشناسی را به ایده آل ترین حالت طراحی کنید.

برای مثال قرار دادن آب‌سردکن برای دسترسی داشتن مراجعین به آب آشامیدنی یکی از این موارد است که باید به آن فکر کنید.

مورد دیگری که به شما کمک می‌کند استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع برای جریان داشتن هوای مناسب در محیط مطب است.

دکوراسیون مطب روانشناسی

لابی

 

لابی محلی است که بیمار ممکن است زمان زیادی را در آن به انتظار بنشیند. در این مدت باید شرایط آسایش او را فراهم کنید زیرا اگر به خوبی روی طراحی این بخش تمرکز نکنید، ممکن است بیمار را دچار استرس بیشتر کنید.

راهی برای سرگرم کردن بیمار پیدا کنید.

انواع مجلات را روی میز قرار دهید. تلویزیون یا سیستم پخش موسیقی داشته باشید. گلدان‌ها و آثار هنری را وارد محیط لابی کنید. به هر شکلی که می‌توانید ساعت طولانی انتظار را کاهش دهید و استرس بیمار را قبل از وارد شدنش به اتاق پزشک تا حد زیادی کم کنید. همین کار به روند بهبود بیمار سرعت و شتاب بیشتری می‌دهد.

دکوراسیون مطب روانشناسی

همان‌طور که گفتیم طراحی دکوراسیون مطب روانشناسی امری بسیار مهم است اما دیدیم که درعین‌حال می‌تواند کاری راحت باشد و فقط لازم است کاری کنیم بیمار آرامش داشته باشد. البته باید توجه داشته باشید که طراحی یک مطب تنها با کمک همین چند نکته امکان‌پذیر نیست و لازم است افراد از متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

اکنون باهم تعداد بیشتری عکس از دکوراسیون مطب روانشناسی می‌بینیم.

دکوراسیون مطب روانشناسی

 

اگر برای طراحی دکوراسیون مطب روانشناسی نیاز به مشاوره داشتید یا اگر مطبی دارید و قصد بازسازی دکوراسیون و طراحی داخلی آن را دارید می‌توانید به شرکت معماری آرک مایان اطمینان کنید. پیشنهاد می‌کنیم نمونه کارهای شرکت را مشاهده کنید و برای مشاوره گرفتن با ما تماس بگیرید. این شرکت سابقه‌ای درخشان در خصوص طراحی دکوراسیون داخلی دارد و می‌تواند رؤیاهای شما برای طراحی مطب روانشناسی ایده آلتان را محقق کند. همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای آشنا شدن با شیوه طراحی انواع مطب‌ها و نکاتی که باید به آن توجه کنید، مقاله‌ای را که با همین عنوان برای شما در سایت قرار داده‌ایم را مطالعه کنید و اگر می‌خواهید در رابطه با طراحی مطب دندانپزشکی و اصول و قواعدی که باید در آن رعایت کرد آشنا شوید مقاله‌ای را که با همین عنوان در سایت منتشر کرده‌ایم را مطالعه کنید.

 

 

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.