دکوراسیون داخلی مغازه

نکات دکوراسیون داخلی مغازه از طلافروشی تا کبابی

زمانی که صحبت از افزایش فروش در مغازه و تکنیک‌های موفقیت یک فروشگاه می‌شود، ذهن اغلب افراد به سمت کیفیت محصولات، تبلیغات، رفتار خوب با مشتری، خدمات پس از فروش مناسب و… می‌رود. مطمئنا تمامی موارد مذکور براین موضوع تأثیر دارند اما به‌نظر شما دکوراسیون داخلی مغازه چه نقشی در افزایش فروش آن دارد؟

تا چه حد از موفقیت یک فروشگاه و مغازه به دکوراسیون آن وابسته است؟ حتی زمانی که تیم مارکتینگ و بازاریابی شما به بهترین حالت ممکن فعالیت کنند و رفتار فروشندگان شما کاملا طبق اصول صحیح فروشندگی باشد، بازهم نمی‌توان از اهمیت دکوراسیون و طراحی داخلی فروشگاه بی‌تفاوت گذر کرد.

درنظر داشته باشید که مخاطب شما در پروسه خرید محصول، بیشتر زمان خود را نه‌در مقابل تبلیغات یا در حین صحبت با فروشندگانتان بلکه در فروشگاه شما صرف می‌کند. در این زمان است که او باید به‌خوبی بتواند با دکوراسیون مغازه رابطه برقرار کرده و محصولاتتان را مشاهده و بررسی کند.

در این مقاله جامع قصد داریم تا به‌صورت تخصصی در مورد دکوراسیون مغازه‌های مختلف توضیحات مهمی را به شما ارائه کنیم. مطالبی که در ادامه برای‌تان بازگو شده‌اند در عبارت است از توضیحاتی در مورد:

  • دکوراسیون مغازه روسری فروشی
  • دکوراسیون مغازه پوشاک
  • دکوراسیون مغازه لبنیاتی
  • دکوراسیون مغازه کبابی
  • دکوراسیون مغازه مانتو فروشی
  • دکوراسیون مغازه کیف و کفش
  • دکوراسیون مغازه لوازم آرایشی
  • دکوراسیون مغازه خشکبار
  • دکوراسیون مغازه بدلیجات

علاوه بر اینها، تصاویر موجود در این مقاله برای هرکدام از فروشگاه‌های ذکر شده در بالا، منتخب برترین تصاویر دکوراسیون‌ مغازه‌ها در سال ۲۰۱۹ هستند که در ادامه آنها را مشاهده می‌کنید.

دکوراسیون مغازه روسری فروشی

 

در دکوراسیون مغازه روسری فروشی به ندرت از مانکن‌های بزرگ و دیگر اِلمان‌های موجود استفاده می‌شود و به همین دلیل باید برای جلوگیری از ساده جِلوه کردن دکوراسیون، در چیدمان آن ازخلاقیت بهره ببریم!

خلاقیت در دکوراسیون مغازه روسری فروشی به معنای هنر به کار گرفتن و بازی با رنگ‌هاست. روسری‌ها برخلاف دیگر محصولات و البسه‌ها، تنوع رنگی بالایی دارند. شاید در یک روسری به اندازه یک دکور مغازه لباس فروشی تنوع رنگی وجود داشته باشد. از همین رو در دکوراسیون این فروشگاه، از تکنیک‌های ترکیب رنگ متناسب، متضاد و… استفاده کنید.

همینطور استفاده از یک یا دو مانکن ایستاده و ست کردن روسری آنها با لباس‌های تنِ آن، باعث افزایش زیبایی دکوراسیون داخلی مغازه و دید بهتر مشتری به محصولات‌تان می‌شود.

البته پیشنهاد می‌کنیم که خلاقیت را صرفا محدود به ترکیب رنگی روسری‌ها نکنید. در تصاویر پایین مشاهده می‌کنید که برخی از مغازه‌ها چطور با خلاقیت خود در چیدمان، دکورهای خارق‌العاده‌ای برای فروشگاه خود ساخته اند. شما هم میتوانید کمی از آنها ایده بگیرید.

دکوراسیون مغازه 2دکوراسیون مغازه 3

دکوراسیون مغازه پوشاک

 

دکوراسیون مغازه پوشاک

برعکس دکوراسیون داخلی مغازه روسری فروشی، دکوراسیون مغازه پوشاک پتانسیل کمی در وجود رنگ‌ها و استفاده از آن دارد. مخصوصا اگر فروشگاه پوشاک شما مختص لباس آقایان باشد، احتمالا در نهایت ۱۰ رنگ مختلف در البسه موجود در فروشگاهتان قابل مشاهده است.

برای اینکه بتوانید دکوراسیون چنین مغازه‌هایی را به بهترین شکل ممکن طراحی کنید باید از پتانسیل فضای داخلی مغازه استفاده کرده و تمرکز خود را صرفا بر روی محصولاتتان معطوف نکنید.

به طور مثال یک رنگ تیره بر روی سقف و کف مغازه و در مقابل، مانکن‌هایی که با لباس‌های روشن و نور‌هایی که دقیقا بر روی آنها تنظیم شده‌اند
باعث می‌شوند تا حتی نگاه مشتریان گذری بیرون از فروشگاه نیز ناخواسته به سمت فروشگاه و محصولات شما کشیده شود.

البته اگر قصد چیدمان دکوراسیون مغازه پوشاک مجلسی مانند کت و شلوار را دارید بهتر است تا کمی به سمت فضای مجلسی رفته و طراحی داخلی فروشگاه را به آن سمت متمایل کنید. در تصاویری که در ادامه از دکوراسیون مغازه‌های لباس فروشی مختلف به شما نشان داده می‌شود می‌توانید این الگو‌ها و تکنیک‌های گفته شده را مشاهده کنید.

دکوراسیون مغازه لباس فروشی

دکوراسیون مغازه لباس

دکوراسیون مغازه مانتو فروشی

دکوراسیون مغازه مانتو

طراحی دکوراسیون مغازه مانتو فروشی کار واقعا سخت و حساسی بوده و دلیل این موضوع نیز چشم ریزبین مشتریان این فروشگاه، یعنی خانم‌ها است! برای اینکه بتوانید نگاه با سخت‌پسند خانم‌ها را به سمت فروشگاه خود جذب کرده و پس از آن، آنها را متقاعد به خرید محصولاتتان کنید، باید به خوبی سلیقه‌های زنانه را در دکوراسیون داخلی مغازه‌تان دخیل کنید.

اولین پیشنهاد برای طراحی دکوراسیون داخلی مغازه مانتو فروشی، فرار از کلیشه‌های قدیمی و تکراری در آن است. قرار نیست مانند بقیه همکاران خود صرفا دیزاین مغازه را به مانکن‌ها بسپارید. در طراحی‌های مدرن و نوین بهتر است تا از فضای خالی یا ((white space)) در فروشگاه بیشتر استفاده کنید.
همینطور به جای تمرکز بر افزایش تنوع محصولات، تمرکزتان را بر روی افزایش کیفیت محصولات و بهبود طراحی فضای داخلی در جهت بهتر دیده شدن مانتو‌های خود معطوف کنید.

به عنوان پیشنهاد آخر در مورد طراحی داخلی دکوراسیون فروشگاه مانتو فروشی، توصیه می‌کنیم که گاهاً از اشیاء نامرتبط برای تزئین مغازه خود کمک بگیرید و به خارج شدن آن از فضای خشک و ساده کمک کنید.

دکوراسیون مغازه مانتو

دکوراسیون مغازه مانتو 2

 

دکوراسیون مغازه کیف و کفش

دکوراسیون مغازه کیف و کفش

قسمت اعظم زیبایی دکوراسیون مغازه کیف و کفش به دکور‌های استفاده شده در آن و سپس به رنگ آمیزی محیط بستگی دارد!
در طراحی داخلی این فروشگاه‌ها هم بهتر است مانند دکوراسیون فروشگاه مانتو فروشی به سمت کاهش تنوع اجناس و تمرکز بر روی افزایش قابلیت دید همان محصولات اندک بروید.

البته منظور از تنوع جنس، تنوع رنگی یک محصول نیست. یعنی قرار نیست شما کفش آدیداس ۳ خط نیم ساق خود را در ۷ رنگ داخل ویترین قرار داده و تصور کنید که در حال حاضر ۷ نوع محصول مختلف را در فروشگاه‌تان دارید.
بلکه باید گرایش تنوع از روی رنگ بر روی نوع و مدل منتقل شود. در دکوراسیون مغازه کفش فروشی خود حتما از آینه‌های قدی که انتهای آن بر روی زمین است و یا فاصله کمی با آن دارد استفاده کنید.

رنگ دکوراسیون مغازه کفش فروشی متناسب با محصولات آن تعیین می‌شود. به طور مثال کفش‌های مردانه اغلب در رنگ‌های تیره موجود هستند پس انتخاب مناسب برای بهتر دیده شدن آنها، ویترین‌های نه چندان تیره است. در مقابل کفش‌های اسپرت که دارای رنگ بندی مختلف هستند می‌توانند در یک دکور با رنگ شاد و یا حتی تیره، در مقابل چشم مخاطبان و مشتریان فروشگاه‌تان ظاهر شوند.

برای دکوراسیون مغازه کیف فروشی نیز بهتر باید به نورپردازی دقت بالایی کرده و بهتر است از تکنیک تاباندن نور به‌صورت مستقیم بر روی محصولات استفاده کنید.

دکوراسیون مغازه کیف و کفش 1دکوراسیون مغازه کیف و کفش 2دکوراسیون مغازه کیف و کفش 4دکوراسیون مغازه کیف و کفش 5دکوراسیون مغازه کیف و کفش 7

دکوراسیون مغازه لوازم آرایشی

دکوراسیون مغازه لوازم آرایشی

و دوباره تکنیک ((بازی با رنگ‌ها!)) دکوراسیون مغازه لوازم آرایشی را می‌توان با استفاده از دکور‌های تیره رنگ و محصولات متنوع رنگی به یک دکوراسیون خارق العاده تبدیل کرد. تولید کنندگان محصولات آرایشی به بسته بندی کالاهای خود توجه خاصی می‌کنند و همواره قسمتی از تمرکز خود برای رقابت با دیگر برندها را به بسته‌بندی و تولید جعبه شکیل محصولات معطوف کرده‌اند.

این موضوع باعث می‌شود تا در زمان ورود به یک فروشگاه لوازم آرایشی با صد‌ها رنگ مختلف در دکور‌ها روبرو شویم. می‌توانیم از همین پتانسیل بالا استفاده کرده و با استفاده از چند دکور فانتزی و رنگ‌آمیزی خاص دیوار فروشگاه، مغازه‌ای با جلوه‌ای چشم نواز به وجود بیاوریم.

در دکوراسیون مغازه لوازم آرایشی، میز پیشخوان فروشنده نقش مهمی در زیبایی طراحی داخلی مغازه ایفا می‌کند. پس به این موضوع توجه داشته باشید. می‌توانید برای انتخاب آن از تصویر پایین ایده بگیرید.

دکوراسیون مغازه لوازم آرایشی 2دکوراسیون مغازه لوازم آرایشی 3

دکوراسیون مغازه طلافروشی

دکوراسیون جواهر فروشی

برای طراحی دکوراسیون داخلی مغازه جواهر فروشی باید به چند نکته دقت کنیم.

در چنین فروشگاه‌هایی، دکور‌های شیشه‌ای حرف اول را در زیبایی دکوراسیون مغازه می‌زنند. رنگ دکور‌ها نه متناسب با رنگ محصولات مغازه بلکه متناسب با رنگ دیوارها، سقف و کف تعیین می‌شود. دلیل این موضوع، بزرگ بودن اندازه دکورها و اِشغال قسمت اعظم فضای فروشگاه توسط آنها است.

یک ایده مناسب در دکوراسیون مغازه طلا فروشی، کاهش نور فضای داخل مغازه و به جای آن استفاده از نور‌های ریز و مستقیم در کنار محصولات داخل ویترین‌ها است. به این صورت محصولات نسبتا گرانقیمت شما بهتر از قبل در چشم مخاطب دیده شده و دیگر جزییات اضافی از دید آنها حذف می‌شود.

خلاقیت‌های ریز و جزئی هم می‌تواند به زیبایی فضای داخل فروشگاه کمک کند. به طور مثال نقش یک درخت بر روی دیوار یا تابلو‌های هنری در اطراف دکور‌ها. (البته نه به‌حالتی که باعث کمتر دیده شدن کالاهای داخل دکور شود.)

دکوراسیون مغازه بدلیجات

دکوراسیون مغازه خشکبار

دکوراسیون مغازه خشکبار

شاید در گذشته دکوراسیون مغازه خشکبار فروشی اهمیت بالایی در ذهن مردم نداشت. همین موضوع باعث می‌شد تا فروشندگان در بهترین حالت و اوج خلاقیت خود برای چیدمان فروشگاه، از پالِت‌های چوبی در زیر محصولات استفاده کنند.

اما امروزه زمانی که به مغازه‌های خشکبار جدید وارد شوید در ابتدا تصور می‌کنید که به یک فروشگاه جواهرات مراجعه کرده‌اید. اهمیت ندادن به زیبایی این فروشگاه‌ها اشتباهی واقعا بزرگ آنهم در زمان حال است.

برای طراحی دکوراسیون مغازه خشکبار بهتر است تا از قفسه‌های شیشه‌ای استفاده کنید. در ایران بیشتر فروشگاه‌ها، قفسه‌های شیشه‌ای عمودی را انتخاب می‌کنند اما اگر فضای مغازه شما به اندازه کافی جای خالی دارد، چند قفسه شیشه‌ای افقی بر روی میز‌های شکیل جلوه‌ای بسیار جذاب را در فروشگاهتان به وجود می‌آورد.

علاوه بر قفسه‌های شیشه‌ای، دکورهای چوبی به دلیل ذهنیت مردم نسبت به محصولات این فروشگاه‌ها، توانایی بالایی در ایجاد زیبایی و حس‌وحال یک فروشگاه مدرن الهام گرفته از طرح‌های سنتی ایفا می‌کند.

برخی از طراحان حرفه‌ای، برای نورپردازی در دکوراسیون داخلی مغازه خشکبار فروشی از تکنیک فضای تاریک و نور مستقیم بر محصولات بهره می‌برند. نمونه آن‌را می‌توانید در تصاویر پایین مشاهده کنید.

دکوراسیون مغازه خشکبار 1

دکوراسیون مغازه خشکبار 2

دکوراسیون مغازه لبنیاتی

طراحی دکوراسیون مغازه لبنیاتی در خارج از کشور و مخصوصا در کشور‌های اروپایی نسبت به کشور ما تفاوت بسیار زیادی دارد. در این کشورها اغلب محصولات به‌صورت بسته‌بندی شده به مردم عرضه می‌شود و به‌همین دلیل استفاده از قفسه‌های شیک در دکوراسیون آنها رواج دارد.

یک ایده عالی برای طراحی دکوراسیون مغازه لبنیاتی در ایران، استفاده از اِلمان‌های زندگی سالم و سبز در دکوراسیون است. باتوجه به طبیعی بودن فرآورده‌های این فروشگاه‌ها، با به‌کار بردن رنگ سبز به صورت قالب در دکوراسیون و دیگر اشیاء مرتبط، جلوه‌ای خاص را برای آن به‌وجود می‌آورید.

مورد بسیار مهم دیگر در دکوراسیون این مغازه‌ها، رعایت پاکیزگی در چشم مخاطب است. محصولات باید به صورتی در قفسه‌ها، دکور‌ها و یخچال قرار داده شوند تا مشتریان نتوانند هیچ ایرادی از مشکلات بهداشتی به آن بگیرند.

بهتر است به جای اینکه پس از طراحی دکوراسیون به یاد این نکته بیوفتیم، از قبل موارد لازم برای آن را رعایت  کرده و در نظر بگیریم. در غیر اینصورت احتمالا در آینده مجبور به استفاده از راهکارهایی می‌شویم که تأثیرات منفی بر دکوراسیون مغازه لبنیاتی ما خواهد داشت. (درپوش‌های پلاستیکی و…)

دکوراسیون مغازه کبابی

استفاده از دکوراسیون‌های مدرن برای یک مغازه کباب فروشی کار درستی نیست. رنگ‌های شاد، میز و صندلی‌های رنگی و پیشخوان‌های مدرن همگی مربوط به یک مغازه پیتزا فروشی یا فست فود هستند نه دکوراسیون مغازه کبابی. در چنین مکانی بهترین تصمیم، گرایش به سمت دکوراسیون‌های سنتی، ادغام با اشیاء چوبی است.

در این حالت می‌توان گفت که یک وعده غذای خاطره انگیز را برای مشتریان به ارمغان آورده‌ایم و آنها را به مراجعه دوباره وسوسه می‌کنیم. دکوراسیون مغازه کبابی در کشور‌های اروپایی اغلب با استفاده از دکور، میز و صندلی، پیشخوان و حتی کفپوش چوبی انتخاب می‌شود اما در ایران با توجه به وجود دکوراسیون‌های سنتی، دست ما بسیار باز است و می‌توانیم ایده‌های جالب‌تری را در دکوراسیون فروشگاه خود اجرا کنیم.

می‌توانید از دستمال‌های سنتی، فرش و قالیچه دستباف، گل و گلدان‌های قدیمی و غیره در دکوراسیون این فضا استفاده کنید و حتی به‌جای صندلی از تخت‌های چوبی بزرگ بهره ببرید.

کلام آخر

به عنوان کلام آخر در مقاله نکات دکوراسیون داخلی مغازه‌ ها باید به این موضوع اشاره‌ای داشته باشیم که هر فروشگاه با هر نوع محصول و… در آخر باید نسبت به موقعیت مکانی، اندازه فضا و جامعه هدف مخاطبان طراحی شود و اینها نکاتی نیستند که بتوان از طریق مقاله به آن پرداخت. مطمئنا در صورت همکاری با یک طراح حرفه‌ای دکوراسیون داخلی تمامی این موارد برای طراحی مغازه شما مدنظر قرار داده می‌شود.

در این مقاله به توضیح دکوراسیون داخلی مغازه های مختلف پرداختیم و در مورد هرکدام اطلاعاتی به شما ارائه کردیم. علاوه بر این سعی شد با تصاویر موجود در مقاله دید بهتری در مورد طراحی دکوراسیون داخلی هر مغازه به شما داده شود. امیدواریم این مطالب برای‌تان مفید بوده باشد.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.