با آرک‎‌مایان در تماس باشید:  09122945749 

چه زمانی ساختمان خود را بازسازی کنیم؟

بیایید با هم یک موقعیت را فرض کنیم. در یک روز تعطیل شما در اتاق خانه‌ی خود نشسته‌اید و روزنامه می‌خوانید. اما نور اتاق خیلی کم است. نگاه که می‌کنید می‌بینید دو چراغ پرقدرت در حال نوردهی هستند اما باز هم اتاق تاریک است.

به آشپرخانه می‌روید تا برای خود چای بریزید. طبق معمول لوله‌کشی‌ها مشکل پیدا کرده و آب گرم در دسترس نیست. نفس عمیق می‌کشید.،و بی‌خیال چای می‌شوید و می‌روید تا تلویزیون ببینید.

در پذیرایی هم اوضاع چنان تعریفی ندارد و به جای تلویزیون به ترک‌های سقف و رنگ‌های مات شده‌ی دیوار‌ها نگاه می‌کنید. آرزو می‌کنید کاش می‌شد نقشه‌ی خانه را عوض کنید یا در یک جای دیگر زندگی کنید.

اما آیا خرید خانه‌ی جدید گزینه‌ی خوبی‌ است؟ با دیدن قیمت‌های رو به افزایش مسکن، گزینه‌ی مناسبی به نظر نمی‌رسد. پس باید بی‌خیال ماجرا شوید؟ اما گمان نکنم دیگر دلتان بخواهد در این ساختمان زندگی کنید. پس باید چه کار کرد؟

در این نوشتار، یک راه کم هزینه‌ و مفید را برای رهایی از خانه‌ی قدیمی‌تان به شما پیشنهاد می‌کنیم: بازسازی ساختمان. راهی بسیار سریع و کم هزینه‌تر. میانبری که می‌تواند زندگی شما را زیر و رو کند.

در ادامه همراه با شما همه‌‌‌ی چیزهایی که باید در بازسازی خانه‌یتان در نظر بگیرید را بررسی می‌کنیم. از مراحل و دلایل اجرای بازسازی منزل تا راهنمای انتخاب یک شرکت بازسازی ساختمان خوب. با ما همراه باشید.

بازسازی ساختمان

بازسازی خانه یعنی چه؟

در زبان ساده بازسازی یک ساختمان یعنی: هر اقدامی برای تغییر یک ساختمان و تبدیل به سازه‌ی مورد نظرمان. به طور کلی بازسازی ساختمان به سه صورت انجام می‌گیرد: تعمیر، تغییر و افزودن.

اهداف متفاوتی می‌توانید برای بازسازی ساختمان خود در نظر داشته باشید، از جمله بالا بردن استحکام و امنیت و یا صرفاً‌ زیباسازی و تغییر در دکوراسیون.

هزینه‌‌ بازسازی ساختمان چقدر است؟

امکان این که به طور قطعی اعلام کنیم هزینه‌ بازسازی ساختمان چه‌قدر است تا حدود زیادی ممکن نیست؛ چرا که هزینه‌های‌ نهایی معمولا به پارامتر‌های زیادی وابسته‌‌اند. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • قیمت متریال
  • دسمتزد کارگران
  • قیمت کنده‌کاری
  • هزینه‌ی زیر‌ساخت‌ها و مجوز‌ها

 

شرایط بازسازی ساختمان

گاهی ساختمان استاندارد‌های اولیه‌ را ندارد، گاهی از مواد و مصالح اولیه‌ی با کیفیت در ساخت آن استفاده نشده و گاهی خانه‌ یا شرکت محل زندگی شما طراحی داخلی دلنشینی ندارد. در هر سه‌‌ی این موارد به شما توصیه می‌کنیم آستین‌هایتان را بالا بزنید و به سراغ بازسازی ساختمان بروید.

اما به طور کلی بازسازی بر روی دو نوع ساختمان انجام می‌شود:

ساختمان‌های قدیمی

عمده‌ی بازسازی‌های کنونی بر روی ساختمان‌های قدیمی انجام می‌شود؛ چرا که عمر متوسط یک ساختمان در ایران چیزی حدود 25 سال است و به همین دلیل بسیاری از بافت‌های شهری در ایران فرسوده هستند و نیاز به بازسازی دارند.

بازسازی خانه‌های قدیمی ( بسته به میزان خرابی‌شان) به دو صورت انجام می‌شود:

الف. بازسازی پایه که در آن دیوارهای ساختمان از پایه خراب و دوباره پایه‌ریزی می‌شوند.

ب. بازسازی ترمیمی که در آن دیوار‌ها ثابت‌اند و تنها قسمت‌های آسیب‌دیده ترمیم می‌شوند.

ساختمان‌های مدرن

این ساختمان‌ها اصولاً ساختمان‌هایی هستند که فقط نیاز به تغییر در دکوراسیون و ایجاد تنوع دارند. پس بازسازی آنها مراحل کمتری را نسبت به بازسازی‌ خانه‌های قدیمی شامل می‌شود و در بسیاری از موارد هزینه‌ی کمتری را هم در بر می‌گیرند.

شرایط بازسازی ساختمان

وظایف شرکت‌ بازسازی ساختمان

باید در همین ابتدای امر به شما تاکید کنیم: بازسازی ساختمان امری تاثیرگذار در عمر ساختمان است، پس شما باید از کمک افراد متخصص برای این کار استفاده کنید. چرا که افراد بدون تخصص می‌توانند آسیب غیرقابل جبرانی به ساختمان شما بزنند.

پس توصیه‌ی اکید ما به شما کمک گرفتن از یک شرکت بازسازی است. وظایف یک شرکت بازسازی به صورت زیر است:

  1. برآورد هزینه‌ها
  2. استفاده از نیروی کارآمد و شروع به کار
  3. سرعت در عین کیفیت در حین انجام کار
  4. تحویل پروژه در مدت زمان تعیین شده

مراحل بازسازی ساختمان

در این قسمت تلاش کردیم تمامی مراحل را به صورت جداگانه تحلیل و بررسی کنیم. اما در نظر داشته‌ باشید لزوماً همه‌ی این مراحل در بازسازی یک ساختمان انجام نمی‌شود. هر ساختمان با توجه به پتانسیل‌ها و نیاز‌هایش تعمیر و بازسازی می‌شود.

مشاوره با شرکت بازسازی و انتخاب پیمانکار

همانطور که پیش‌تر هم بررسی کردیم، پیش از همه چیز لازم است به سراغ انتخاب شرکت بازسازی مناسب برویم. پس از بستن قرارداد، شرکت متخصصین خود را به سراغ ساختمان شما می‌فرستد.

در این مرحله است که باید همه چیز پیش‌بینی و برنامه‌ریزی شود. این که کدام بخش از ساختمان باید ترمیم شود و کدام بخش به بازسازی پایه‌ای نیاز دارد.

معمولاً برآورد و پیش‌بینی هزینه‌ها نیز در این مرحله انجام می‌شود. یعنی شما در انتهای این مرحله به طور کامل می‌دانید قرار است پروژه چگونه انجام می‌شود.

پیشنهاد ما به شما این است که در این مرحله با متخصصان به‌روز مشورت کنید و هر ایده و درخواستی که دارید در همین مرحله کنید. اینطوری خیلی راحتتر سر هزینه‌ها به توافق خواهید رسید و بعدها برایتان مشکلی پیش نمی‌آید. پس قبل از همه چیز خوب فکرهایتان را بکنید!

بررسی و تایید نقشه

در این مرحله شرکت بازسازی ساختمان تمام موارد لازم را بررسی کرده و نقشه‌ای را همراه با توضیحات انجام کار به شما ارائه می‌کند. در این مرحله هم بهتر است که با دقت همه‌چیز را بررسی کنید و چنانچه تغییراتی مد نظرتان است، از شرکت مذکور بخواهید تا آن‌ها را اعمال یا بررسی کند.

تخریب بخش‌های آسیب‌دیده و بازسازی

طبق همان نقشه‌ای که در مرحله قبل به توافق رسیدید، در این مرحله متخصیین شرکت پیمانکار در محل حاضر شده و قسمت‌های زائد حذف و تغییرات مد نظر شما در مرحله‌ی اول روی دیوارها اعمال می‌شود.

سقف‌سازی

در این مرحله که اصلاحات پایه‌ای انجام شده‌اند، اگر نیازی به سقف‌سازی در قسمت‌های جدید باشد انجام می‌شود.

البته گاه نیز ممکن است در پی بازسازی خانه‌‌های مدرن باشیم. در این صورت نیازی به مرحله‌ی تخریب نیست و فقط تعویض سقف‌ها انجام می‌شود و مثلا به جای سقف‌های قدیمی از سقف‌های کاذب و مدرن‌تر استفاده کرد.

گچ‌سازی، نورپردازی و کف سازی

این مراحل نیر بسته به نیاز ساختمان شما انجام می‌شود. نکته‌ی قابل توجه در نور‌پردازی توجه به بازسازی خطوط سیم‌کشی است.

تعویض کابینت‌ها و شیر‌آلات

تعویض کابینت و شیرآلات مرحله‌‌ای است که ضرورت‌ زیادی ندارد و حتی اگر بخواهید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید راه حل مناسبی به نظر می‌رسد.

تنها توصیه‌ی ما به شما این است که حتماً ‌در مراحل بازسازی همه‌ی شیر‌آلات را چک کنید و در صورت بروز هر مشکلی شیر‌آلات و لوله‌ها را تعویض کنید. زیرا تعویض جداگانه‌ی آنها ممکن است هزینه‌ی بیشتری برای شما به همراه بیاورد.

رنگ‌آمیزی و چیدمان

مرحله‌ی نهایی در بازسازی ساختمان‌ها مرحله‌ی رنگ‌آمیزی و چیدمان است. در این مرحله می‌توانید از کمک طراحان داخلی استفاده کنید تا رنگ‌ قسمت‌های مختلف‌ را با هم و با وسایل ست کنید.

نمونه کار بازسازی

راهنمای انتخاب شرکت بازسازی خوب

تا به اینجا بررسی کردیم که بازسازی ساختمان دقیقاً شامل چه کارهایی است و چرا باید در این راستا از شرکت‌‌های بازسازی کمک بگیرید. حال سوالی که پیش می‌آید این است که کدام یک از شرکت‌های بازسازی بهتراند؟

در ادامه بررسی می‌کنیم یک شرکت بازسازی چه ویژگی‌هایی دارد.

1.تیم مجرب

از آنجایی که بازسازی خانه‌ها عملی مهم و تاثیرگذار است، بهتر است به سراغ شرکتی برویم که تیم مجربی را استخدام کنند. هم سابقه‌ی کلی را باید در نظر بگیرید. در این راستا می‌توانید نمونه‌ کارهای شرکت‌ مورد انتخاب‌تان را با دقت ببینید.

برای مثال پیشنهاد می‌کنیم به نمونه‌کار‌های شرکت آرک‌مایان سری بزنید.

تیم مجرب بازسازی

2.تشخیص نیازها

یک شرکت بازسازی خوب باید بتواند نیاز‌های شما را به درستی تشخیص دهد، تحلیل کند و برای رفع کردن هر کدام از آنها راه‌حل‌های مناسب ارائه دهد.

3.ایده‌های نو

در زمانه‌‌ای که زندگی‌های ما روز به روز مدرن‌تر می‌شود انسان نیاز دارد در محیطی زیبا و مدرن هم زندگی کند. حالا که شما تصمیم گرفته‌اید خانه‌ی خود را نو کنید، بهتر است به سراغ شرکت‌هایی که ایده‌های نو و جذاب دارند بروید.

4.اعلام قیمت تقریبی

یکی از نگرانی‌های دائم مشتریان بازسازی منزل، مساله‌ی قیمت‌هاست. این که آیا ارزشش را دارد که به جای خرید یک خانه‌ی جدید به سراغ بازسازی همین خانه برویم؟

به همین خاطر لازم است شرکت بازسازی کارشناسان دقیق و منصفی را انتخاب کند تا هزینه‌ی احتمالی را پیش‌بینی کند.

5.متریال با کیفیت در عین صرفه جویی

مساله‌ی مواد مورد استفاده معمولا برای بازسازی خانه‌ها مساله‌‌ی مهمی است. حالا که شما تصمیم گرفته‌اید خانه‌ی جدیدی نخرید، شرکت بازسازی باید در عین انتخاب مواد مناسب بتواند هزینه‌ها را برای شما کنترل کند.

چرا که اگر به بهانه‌ی قیمت نتواند متریال درستی را به کار ببرد، بعد از گذشت چند سال باز هم باید در این چرخه وارد شوید.

6.بررسی یک نمونه

بد نیست برای اطمینان از اینکه کارتان را به شرکت مطمئنی می‌سپارید، نظر مشتریان قبلی آن‌ها را هم جویا شوید.

7.پیشنهاد ما

پیشنهاد ما به عنوان نمونه‌ای که تمام این 6 ویژگی را با نتایج درخشانی در کارنامه‌اش دارد، شرکت معماری آرک مایان است.

پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی بیشتر با آرک مایان، به وب‌سایت آن سر بزنید.

 نمونه کارهای بازسازی:

در اینجا چند تصویر از نمونه کارهای بازسازی آورده‌ایم که متوجه ارزش یک کار کوچک ولی تغییرات بزرگ شویم:

بازسازی 1

بازسازی 2

بازسازی 3

بازسازی 4

بازسازی 5

بازسازی 6

بازسازی 7

بازسازی 8

سخن آخر

در این نوشتار تلاش کردیم به ابعاد مختلف دوباره ساختن و احیای یک ساختمان بپردازیم. تلاش کردیم ویژگی‌‌های یک شرکت خوب بازسازی ساختمان را بررسی کنیم و یک نمونه هم را به شما معرفی کنیم.

امید است توانسته باشیم به شما در بازسازی خانه‌تان کمکی کرده باشیم. مشتاقانه منتظر شنیدن نظرات و دیدگاه‌های شما در این باره هستیم.

 

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.